01/08/2021
Rádi bychom při upršené neděli dodatečně poděkovali všem sousedům, kteří i přes to, že jsou prázdniny, dorazili na pondělní setkání.
Vážíme si každého hlasu a názoru, který na místě zazněl a děkujeme za veškerou projevenou aktivitu a přízeň! Speciální velký dík patří paní Maříkové za organizaci!
Nejdůležitější body ze setkání:
👉 Architekt Radek Janoušek informoval o krocích, které podnikl společně se spolky Prahy 5 , tedy sepsání online petice, pod kterou je aktuálně podepsáno téměř 2000 občanů a podání podnětu na vyhlášení vily kulturní památkou Ministerstvu kultury.
Podnětů z řad občanů se sejde na ministerstvu kultury více, stejně tak i odvolání proti správnímu řízení k demolici. Radní pro kulturu Lukáš Herold taktéž potvrdil, že městská část během příštího týdne k podání podnětu také dospěje. Dále uvedl, že se Praha 5 bude snažit rozšířit památkovou zónu, neboť do ní vila nepochopitelně nepatří.
👉Ke slovu se dostali následně občané v jejichž příspěvcích rezonovala nejčastěji tato témata:
📍Kritika radnice, že o důležitých věcech své občany neinformuje
📍Nepřehlednost úřední desky, kde nelze vyhledávat fulltextově, každý dokument se musí stáhnout atp. Jistě by se to dalo zpracovat uživatelsky příjemněji…
📍Všechny obyvatele Hřebenek trápí zastavování vilové čtvrti developerskými projekty. Vila V.A.Beneše není první ani zdaleka poslední, která má ustoupit moderní bytové výstavbě.
Díky iniciativě občanů za záchranu vily V.A. Beneše se i na výše zmíněné problémy ukázalo a na místě už radní Herold přislíbil, že by se snad s body 1 a 2 dalo něco dělat…
Na závěr dva důležité posuny v kauze:
👉Magistát hl.m. Prahy se odvolá proti rozhodnutí o demolici
👉Ministerstvo kultury zahájilo správní řízení k vyhlášení vily kulturní památkou. Vila je tak až do jeho ukončení chráněna proti jakýmkoliv nevynuceným zásahům.
Dopadnout to může všelijak. Důležité je, že tato krásná stavba získala ještě čas a šanci, aby se na ni usmálo štěstí, stejně jako na podobně starou vilu Na Doubkové https://www.nadoubkove.cz/