12/01/2026
Zimní nouzové centrum v DEPO 2015 ukončí provoz k 14. lednu 2026
Na základě aktuální předpovědi počasí a stabilizace teplot bude Zimní nouzové centrum v DEPO 2015 uzavřeno ve středu 14. 1. 2026 v 8:00 hodin.
Zimní nouzové centrum bylo v rámci sezónního provozu otevřeno od 20. 11. 2025 a za tuto dobu bylo využito více než 2 050×, což potvrzuje jeho význam zejména v období mrazivého počasí.
Součástí provozu byla také zdravotní pomoc. Český červený kříž zde ošetřoval v průměru přibližně 25 klientů denně, a to často v náročných podmínkách.
V rámci provozu byla realizována standardní preventivní hygienická opatření odpovídající charakteru služby, včetně spolupráce se specializovanou společností Desinsekta zaměřené na prevenci výskytu parazitů. Tato opatření jsou běžnou součástí provozu obdobných zařízení a slouží k zajištění bezpečného a hygienicky vyhovujícího prostředí pro klienty i pracovníky.
Provoz Zimního nouzového centra byl zajišťován ve spolupráci více organizací. Na chodu centra se podílely (v náhodném pořadí) organizace Point 14, Spolek Ulice Plzeň, Tady a Teď, Český červený kříž a Městská charita Plzeň, včetně pracovníků služby Domov sv. Františka. Spolupráce probíhala partnersky, zejména v oblasti návazných služeb a vzájemné koordinace kapacit mezi jednotlivými službami.
Na provozu se významně podíleli také pracovníci spolupracujících organizací, kteří od 25. 12. 2025 zajišťovali nepřetržitý provoz, a přispěli tak ke stabilnímu a bezpečnému fungování služby.
Velmi si vážíme podpory:
– Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování za hledání cest a řešení i v situacích, kdy jsme ztráceli naději,
– Odboru bezpečnosti a prevence kriminality za rychlou a efektivní pomoc při odstraňování závad,
– Městské policie za spolupráci, šíření osvěty mezi klienty i další zapojení v průběhu provozu,
– Potravinové banky Plzeň za zajištění potravinové pomoci,
– drobným dárcům za materiální podporu a věcné dary,
– a všech dalších subjektů i jednotlivců, kteří se na chodu centra jakkoli podíleli.
Po ukončení provozu Zimního nouzového centra mohou klienti nadále využívat služby Městské charity Plzeň, zejména služby Domov sv. Františka.
Vývoj počasí bude nadále monitorován. V případě, že by teploty opět klesaly pod –3 °C, je opětovné otevření Zimního nouzového centra možné.