18/03/2026
Když dojde na lámání chleba
Jsou chvíle, kdy už nejde zůstat „někde mezi“.
Kdy už péče doma z různých důvodů není možná, i když bychom si to přáli.
A přichází rozhodnutí, které bolí.
„Dala jsem mámu do Domova.“
V té jedné větě toho můžeme slyšet tolik, od únavy až po výčitky.
Měla jsem vydržet déle.
Měla jsem to nějak zvládnout sama.
Měla jsem…
Co když právě v tomhle „lámání chleba“ nejde o selhání,
ale o formu péče – o sebe i o mámu?
Co když to rozhodnutí nevzniklo z nedostatku lásky, ale právě z ní?
A možná je tu ještě něco dalšího, o čem se tolik nemluví.
I tohle je forma loučení.
Ne loučení se životem,
ale loučení s rolí, kterou jsme nesli.
S tím, že jsme byli těmi, kdo primárně drželi péči ve svých rukou.
Péče tak dostává jinou podobu.
Můžeme se znovu učit být dcerou nebo synem,
přinášet obyčejnou přítomnost.
Ano, i to může být někdy výzva 😇
Každý jsme jiný. Každá situace je jiná.
Je v pořádku cítit úlevu i smutek zároveň.
Je v pořádku pochybovat.
I tohle je součást cesty loučení.
Jaké bylo vaše vlastní "lámání chleba"?
Nebo ho teď nějak prožíváte?