07/05/2026
🐀📉 Hrabošů ubývá! I bez jedu. Zatímco v březnu byl celorepublikový průměr 382 aktivních východů z nor na hektar, v dubnu už jen 246, což je pod kalamitním prahem: https://ukzuz.gov.cz/public/portal/ukzuz/tiskovy-servis/aktuality/vyskyt-hrabose-polniho-v-dubnu-2026
☝🔥 Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v článku zároveň uvádí, že použití rodenticidů již nedoporučuje kvůli tomu, že nebudou pro hraboše atraktivní a tedy svůj účel nesplní.
🦅 Žádáme Ministerstvo zemědělství a ÚKZÚZ o zrušení plánu na povrchovou aplikací jedů na hraboše Stutox II a Ratron GW. A zároveň o zrušení aktuálně platného nařízení, které umožňuje trávení hrabošů vkládáním zvýšené dávky jedu do nor (10 kilogramů na hektar namísto trvale povolených 2 kilogramů). Má platnost do konce července, ale samotný text uvádí, že “ke zrušení nařízení dojde před 30. červencem, pokud pomine kalamitní stav”. Nyní by tedy měl ÚKZÚZ zrušit toto nařízení bez odkladu.
🌱 ČSO dlouhodobě zdůrazňuje, že trávení je pouze dočasným a krátkozrakým řešením gradace hrabošů. V Česku převládá monokulturní intenzivní hospodaření s velkými lány, které hůře čelí různým aktuálním problémům, jako je sucho, eroze půdy či gradace hrabošů. Pestrá krajina s menší výměrou polí a krajinnými prvky, která hostí ptačí i savčí predátory, čelí hrabošům lépe.
Foto: hraboš polní / Ondřej Zicha, https://www.biolib.cz/