18/09/2024
NÁŠ POVODŇOVÝ DENÍK
16.9.2024
Z neděle na pondělí se vylila Odra z břehů a podobně jako v roce 1997 zaplavila celou oblast zadního Přívozu – lidé zůstali odříznutí od ostatních částí Ostravy. V lokalitě stála voda do výšky až tří metrů. Přestala v celé oblasti fungovat elektřina. V průběhu celého pondělí probíhala evakuace tamních obyvatel. Několik osob odtud nechtělo odejít a zůstali v bytech bez elektřiny. Z lokality bylo do večera odvezeno cca 300 osob do Evakuačního centra na Černé louce.
17.9.2024
V úterý od rána navštívili naši terénní pracovníci evakuační centrum na Černé louce a zjišťovali, kam odtud byli evakuovaní obyvatelé zadního Přívozu stěhováni – zjistili, že někteří cca 80 osob bylo ubytováno na středisku Bona Bosca ve Vítkovicích, další rodiny byly ubytovány na ubytovně Šalamoun na Nedbalově ulici, asi 140 osob bylo umístěno v Kampusu Ostravské Univerzity a i jinde v Ostravě.
V úterý později dopoledne zůstalo v Evakuačním centru na Černé louce pouze 25 osob. Všichni přechodně ubytovaní dostávají zdarma jídlo, přesto někteří nebyli spokojeni s jeho množstvím.
Terénní pracovníci služby terénních programů a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi mapovali situaci evakuovaných obyvatel, přechodně umístěných v tělovýchovné hale v Kampusu Ostravské Univerzity a také navštívili rodiny umístěné na ubytovně Šalamoun na Nedbalově ulici. V kampusu lidé přespávali na samostatných lůžkách, měli tři krát denně jídlo, k dispozici po celý den čaj, kávu
a dostatek vody. Všechny potraviny byly poskytovány lidem zdarma. V kampusu pracují dobrovolníci, kteří se věnují ubytovaným dětem.
Problémem v této těžké situaci je skutečnost, že obyvatelé zaplavených ulic Palackého a širokého okolí nemají přístup ke složenkám na dávky a nemají tedy finance na zajištění základních potřeb. Hlavní pošta na ulici Wattova, kam si lidé chodí pro dávky, byla v úterý zavřená, neboť se očekávala další vlna záplavy, která by mohla zcela zaplavit budovu hlavního nádraží, poštu i blízké okolí náměstí Sv. Čecha v Ostravě-Přívoze. K tomuto naštěstí nedošlo.
Terénní pracovníci s evakuovanými obyvateli v místě jejich dočasného pobytu budou řešit situaci, jak si vyzvednout dávky bez složenek, žádosti o okamžitou pomoc, žádosti na ošacení do charitního šatníku, v rámci možností naší organizace budou rozvážet potraviny, pleny a další potřebné věci, které dočasně ubytovaní okamžitě potřebují a nemohou si je zatím sami pořídit. Hovoří s lidmi, ti projevují velké obavy o návrat do svých domovů, neví, co je čeká a v jakém stavu jejich domovy budou, lidé mají obavu o majetek v domácnostech.
V odpoledních hodinách jsme se do postižené lokality dostali, přes policejní uzávěru, i my a zjišťujeme, jaké škody v našem nízkoprahovém středisku na ulici Božkově, voda způsobila. Potkáváme obyvatele, kteří se přišli také podívat na svoje obydlí. Bavíme se, co prožívali, když voda stoupala a srovnávali jsme škody po povodni s rokem 1997, kdy v lokalitě místy sahala vody do prvního patra. Rozloučili jsme a oni se vracejí zpět do svého dočasného ubytování, doma bez elektřiny nechtějí zůstat.