29/05/2026
Posíláme otevřený dopis poslanci za vládní hnutí ANO, exprimátorovi Olomouce Miroslavu Žbánkovi. Dopis si můžete přečíst v obrázcích níže.
▶Navrhovaná novela stavebního zákona? Rozsáhlá, uspěchaná a neprojednaná změna pravidel hry.
* Kdo staví načerno, může na tom paradoxně vydělat (Dodatečné schválení černé stavby přes argument "ekonomické nepřiměřenosti" v případě jejího zbouraní)
* Velké developerské projekty se budou schvalovat bez možnosti odvolání
* O Olomouci se může rozhodovat v Praze bez zástupců města nebo u přetížených soudů bez podrobné znalosti kontextu
* Hrozí zneužívání argumentu "ekonomické nepřiměřenosti" a obcházení závazných požadavků na stavby
* Lákavá fikce souhlasu je zvláště u obecní technické infrastruktury problematická
💡 Výsledek?
Místo kýženého urychlení výstavby může novela oslabit práva obcí, institucí, firem i občanů, snížit standardy výstavby a vytvořit další nejistotu a tlak na stavební úřady.
Pro naši jedinečnou Olomouc to znamená riziko necitlivé a nekvalitní výstavby, horší kontrolu volené samosprávy nad rozvojem města a slabší hlas nás, jejích obyvatel.
🔴Napište také vládním poslankyním a poslancům, ať tuto rychlokvašenou novelu stavebního zákona nepodpoří a trvají na široké odborné diskusi. Nejprve analyzujme, potom měňme.