29/04/2026
Proč žebráte? Dostáváte dost! Naučte se hospodařit!
Napíše občas někdo v reakci na to, že hledáme dárce. To proč potřebujeme dárce, se dá vysvětlit dvěma způsoby. Buďto velmi stručně nebo trošku podrobněji.
Stručně řečeno: Neziskové organizace jsou financované z více zdrojů a dary fyzických i právnických osob jsou nedílnou součásti příjmů. To je běžná praxe už mnoho let.
Vysvětlení trošku podrobnější:
Stát (prostřednictvím krajů) poskytuje sociální služby pro 40% obyvatel. Zbývajících 60% obstarávají různé neziskové organizace, jako třeba Diakonie ČCE, do které patří i Domov Pomněnka.
Náklady na péči o jednoho obyvatele v Pomněnce činí 74 000 korun za měsíc. V této částce jsou zahrnuté veškeré náklady – mzdové, materiálové, strava, ubytování, praní prádla atd. Největší položku tvoří mzdové náklady a je logické, že i nezisková organizace musí být konkurenceschopná, co se týče odměňování zaměstnanců především pečovatelek a zdravotních sester. Udržet si personál je pro jakéhokoliv zaměstnavatele velmi důležité. To potvrdí každý, kdo dává práci lidem.
A teď příjmy: Obyvatelé na jednolůžkovém pokoji zaplatí za den ubytování 380 Kč a za stravu 285 Kč – to je necelých 21 000 Kč za měsíc. Každému přitom musí zůstat 15 % z penze pro vlastní potřebu. Pokud má nižší důchod, je třeba jednat s rodinou o dofinancování, ale není to pro nás nároková služba a rodina nemá povinnost tuto částku doplatit.
Za další poskytované služby (např. pomoc při hygieně, pomoc při zvládání běžných činností, různé formy aktivizace) dostáváme příspěvek na péči, který má čtyři stupně: I. st 1 300 Kč, II. st 5 400 Kč, III. st. 14 800 Kč, IV. st. 23 000 Kč. Každý obyvatel má tedy jinou výši příspěvku. Nedá se tedy předem odhadnout, s jakým příjmem můžeme počítat.
Dalším zdrojem je vyrovnávací platba z kraje, respektive Ministerstva práce a sociálních věcí, což také není fixní částka, ale musíme o ni každý rok žádat. Za rok 2025 to u nás bylo kolem 18 000 Kč měsíčně na obyvatele. V současné době (duben 2026) nevíme, kolik bude tato částka v roce 2026. Prozatím jsme dostali 60% částky z roku 2025.
A pak jsou tu další zdroje, jako příspěvek kraje, města a příjmy za výkony od zdravotních pojišťoven. Výše těchto částek je také různá. Nejvíce je to vidět u úhrad za zdravotní péči. Někteří obyvatelé jí potřebují více a jiní méně, nicméně garantujeme a poskytujeme ji všem stejně.
V roce 2025 nám na každého obyvatele chybělo měsíčně 6 000 Kč, celkem 180 000 Kč.
Dary jsou proto důležitou součástí příjmů pro zachování a rozvoj našich služeb. Já osobně si myslím, že vícezdrojové financování, ve kterém se počítá i s dary, je správné. Jednak to v naší společnosti posiluje odpovědnost za péči o jakkoliv znevýhodněné lidi a zároveň nám to umožňuje poskytovat těmto lidem služby, které se do žádných oficiálních kolonek klíčových donátorů (státu, krajů, měst) nevejdou, ovšem mají pro ně velký význam.
Hospodaříme tak, abychom zbytečně neutráceli. Na řadu pomůcek pro naše obyvatele získáváme peníze od různých dárců, a třeba i rodinných příslušníků. Přesto nám peníze chybí především na zajištění mzdových nákladů.
Jestli i vám tohle všechno dává smysl, tak budu rád, když se přidáte k našim dárcům https://donio.cz/pet-smyslu-pro-pomnenku
Petr Hladík, vedoucí Domova Pomněnka