26/03/2026
Připojte se k debatě o významu České televize.
Můj pohled je do značné míry pamětnický. Veřejnoprávní televize patřila k prvním výdobytkům listopadu 1989. Právě díky ní se tehdy zprávy o událostech na Národní třídě dostaly do celé republiky a přímé přenosy z Václavského náměstí či Letenské pláně zůstávají dodnes nezapomenutelné.
Zároveň je však důležité nezapomínat ani na to, jak televize v prvních hodinách a dnech po zásahu na Národní třídě informovala ještě pod vlivem vládnoucí moci. Opravdu bychom se chtěli vrátit k takovému typu zpravodajství?
Já rozhodně ne. I proto mi dává smysl přispívat prostřednictvím koncesionářských poplatků na fungování televize a rozhlasu.
Jak připomínal Karel Kryl: „Politikům se nevěří, politici se kontrolují.“ Aby mohla Česká televize tuto roli naplňovat, musí si zachovat nezávislost na politické moci.
Babišovi koaliční partneři tlačí na sílu a nevypadá to, že by tomu premiér chtěl nebo uměl čelit. ❗Jejich cíl teď je prostě zničit Českou televizi❗
Když se řešilo zrušení poplatků a nahrazení platbou z rozpočtu, tak se to aspoň tvářilo, že je to jenom formalita. Sice to není pravda, ale aspoň se tak trochu styděli za to říct, jak to je. Teď už se nestydí 🤷♂️
Nic jiného ten návrh na odpuštění poplatků není, protože ten pokles je prostě likvidační. Vlastně mi přijde fajn, že už se za nic neschovávají.
Mimochodem, pokud se z toho, že si někdo došlápne na veřejnoprávní média radujete, tak chci říct, že jako první se škrtne hokej, Stardance a detektivky…