15/07/2024
Střípky z 15. jednání zastupitelstva města - město rekordně vydělává, daň z nemovitosti přesto poroste
Přinášíme souhrn důležitých bodů z jednání 15. zastupitelstva města. Přinášíme ho i přesto, že ani po 20 dnech nejsou na webu MěÚ k dispozici usnesení z jeho jednání. Čekat dál, než se k tomu vedení města odhodlá, ovšem už nechceme.
▶️závěrečný účet města - přebytek ve výši 89.172,39 tis. Kč
V roce 2023 hospodařilo město s přebytkem téměř 90 mil. Kč. Je potřeba poznamenat, že loňský rozpočet značně vylepšila rekordní dotace 41 mil. Kč v rámci rekonstrukce domu Chopin, kterou jsme realizovali v minulém volebním období. Město také obdrželo do rozpočtu platby za prodeje pozemků pod parkovacím domem a u Luny za celkových 12 mil. Kč.
▶️obecně závazná vyhláška - daň z nemovitosti
Nastavit daň z nemovitosti je opravdu alchymie, to v žádném případě nerozporujeme. Město jí bohužel namíchalo tak, že pro občany v okrajových částech města (Stanoviště, Kladská) dojde k jejímu výraznému navýšení. Pro lidi přímo v Mariánkách se daň víceméně nemění. Vzhledem k předchozí zprávě o vysokém zisku města v loňském roce jsme pro navýšení daně ruku zvednout s čistým svědomím nemohli. Koalice přesto navýšení schválila.
▶️rekonstrukce Mírového náměstí
Vedení města chystá rekonstrukci Mírového náměstí. Má jít o projekt za 17 milionů korun. Chtěli byste vidět, jak by mělo náměstí po rekonstrukci vypadat? Tak to bohužel nelze. Ani na zastupitelstvu se v tisku nepředložil žádný návrh, plánek, obrázek...prostě nic. Chtělo se po nás jen tak bez podkladů pro tuto investici hlasovat.. Kdo nebyl loni na veřejném projednání, má prostě smůlu a musí se nechat překvapit.
▶️odkoupení parcel v k. ú. Úšovice - za Elektrometallem
Zastupitelstvo schválilo odkup parcely kousek za Elektrometalem. Jde o postupnou snahu pozemky v okolí stáhnout pod město. O snahu, kterou na první dobrou určitě podporujeme. Je tu jeden malý problém . . . pozemek se kupuje jako zastavitelná plocha, ale může se dost dobře stát, že v novém územním plánu už takový charakter mít nebude. Paradoxně tedy může dojít k tomu, že teď koupíme za 3 mil. pozemek, který bude mít za pár let hodnotu 300 tisíc. Protože na zastupitelstvu nikdo z koalice nebyl schopen dát záruku, že k tomu nedojde (citujeme: "pohlídáme si to"), nemohli jsme pro odkup zvednout ruce.
▶️Obecně závazná vyhláška 5/2024 o veřejném pořádku v lázeňském městě
Úpravou této vyhlášky dochází hlavně k úpravě v části týkající se omezení konzumace alkoholu na veřejnosti ve vymezených oblastech. Věděli jste ale také, že je u obchodních domů na Chebské zakázáno uvazovat psa u vchodu a jít si nakupovat? Určitě stojí za to si vyhlášku přečíst. Lepší než pak nadávat na MP v případě, že by došlo k pokutě.
celou vyhlášku si můžete přečíst zde: https://www.muml.cz/?hledej=ozv&lang=cs
záznam celého zastupitelstva je k dispozici na YT: https://www.youtube.com/watch?v=NmbKqrS6V4U