08/11/2018
Pondělní ustavující zastupitelstvo bylo i dle pamětníků náročnější než kdy dříve, především co se týká doby potřebné na zvolení vedení radnice a výborů. Celkově trvalo pět hodin. Tajná volba starosty i místostarostů je řešení vhodné, u výborů by tomu tak podle nás být nemuselo. Alespoň by tak nedošlo k poněkud nešťastné situaci, kdy jeden z navrhovaných členů finančního výboru byl marně volen na 3 kola, aby nakonec byla volba odložena na další zastupitelstvo. Návrh hlasovat veřejnou volbou (tj. zvednutím ruky) však zejména zastupitelé koaličních Spojených sil odmítli. Kandidát, který nebyl při volbě Finančního výboru úspěšný, vzešel z opoziční strany Sdružení soukromníci, NK.
Výsledky voleb jsou následující:
starosta; Jiří Koubek, místostarostové; Pavel Macháček, Lenka Koudelková, Michal Korbel, Tomáš Loukota, kontrolní výbor; Miroslav Štainer, finanční výbor; Matěj Kadlec
Naším jediným požadavkem v povolebních vyjednávání bylo vedení Kontrolního výboru (pro Evu Radovou). Jsme rádi, že se stala alespoň členkou tohoto pětičlenného výboru. O zbylá čtyři místa k předsedovi se totiž muselo rozhodnout ze šesti kandidátů. Výbor mohl být tedy pohodlně sedmičlenný stejně jako v minulém volebním období.
Přijali jsme však vedení Finančního výboru (pro Matěje Kadlece, který tak v jeho čele pokračuje a naváže tak na svou práci v uplynulém období). Dosud byl výbor pětičlenný, po oslovení všech lídrů stran a hnutí v zastupitelstvu jsme však uspěli s návrhem na sedmičlenný výbor, na kterém by mohli participovat zájemci z každé politické strany či hnutí v zastupitelstvu. Nominace členů jsme v tomto duchu respektovali a navrhli je zastupitelstvu. Ne všichni zastupitelé však byli ochotni hlasovat i pro kandidáty svých názorových oponentů, a tak z šesti jmen a po zdlouhavých třech kolech volby (s velice předvídatelným výsledkem již po prvním kole), bylo zvoleno pět členů (+ předseda). Výbor je tedy dočasně šestičlenný a o doplnění sedmého člena bude prostor jednat až do dalšího zastupitelstva.
V dalším průběhu jednání vnímáme jako nejvýraznější bod týkající se revize Volebního řádu do školských rad, který jsme předložili společně se zastupitelkami z KDU-ČSL. Ve Volebním řádu totiž kromě drobných nepřesností není jasné např., kdo ze zákonných zástupců dítěte vlastně může volit, zda jeden rodič či oba rodiče(?). Současně nový Volební řád (z jara 2018) požaduje pro platnost voleb účast alespoň pětiny všech oprávněných voličů (zákonných zástupců žáků) – obáváme se, aby takováto hranice (při nejasném vymezení oprávněných voličů) neznamenala fakticky nemožnost rodičů zvolit si své zástupce do školské rady. Tyto a další nesrovnalosti by mohly být předmětem zneplatnění voleb. Tak doufejme, že k odstranění chyb skutečně v souladu s námi předloženými podklady a dojde a nový řád stihne zastupitelstvem pověřená radní předložit radě městské části ke schválen dříve, než bude nutné nějaké volby vyhlásit. Volební řád se vztahuje na obě naše základní školy. Jednání ukončila jedenáctá hodina, takže se nedostalo na bod různé.
Děkujeme za Vaši podporu.