03/06/2026
🦋 Bělásek ovocný je zpátky! 🦋
👍 Příjemně překvapeni byli členové spolku ochránců přírody Slezské odrůdy, když v rámci celostátní kampaně nazvané Motýlí půlhodinka, kterou pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, mapovali situaci v pastevním areálu v Chomýži. Objevili v něm totiž několik desítek jedinců běláska ovocného (Aporia crataegi), jenž nebyl na Krnovsku mnoho desetiletí zaznamenán.
🌿 „Jedná se o bílého motýla, který je nápadný svými výraznými černými žilkami na křídlech. Létá od poloviny května do června a živí se nejraději nektarem na bobovitých rostlinách a keřích,“ popisuje člen spolku Štěpán Hlaváč, podle něhož byl v minulosti rozšířen po celém území Česka, avšak ve druhé polovině 20. století jedinců výrazně ubylo a počátkem 90. let byl dokonce úplně nezvěstný. Pak se zvolna začal vracet a letos jsme se dočkali také na Krnovsku.
ℹ Více informací najdete na našem webu ➡ https://1url.cz/Xe3JG.
📷 Foto: ZO ČSOP Slezské odrůdy