15/05/2026
Karel a Jan Martincovi vystavují v městské knihovně
Od 11. května budou v městské knihovně vystaveny výtvarné práce bratrů
Karla a Jana Martincových z Kostelce nad Orlicí. Půjde o malby, koláže,
ukázky bibliofilských tisků a listů z kroniky výtvarné skupiny GAMA. Výstava
bude přístupná v otevírací době knihovny do konce srpna.
Jak jsme se seznámili s uměním
Cesty k výtvarnému umění v místě daleko od kulturních center mohou
být složité. Měli jsme však velké štěstí a nebyli jsme sami. Ještě před rokem
1965 jsme chodili do turistického kroužku, kde jsme poznali bratry
Rudolfa a Stanislava Černých ze Skály. V letech 1965 až 1977 působil akad.
malíř Rudolf Černý ve funkci ředitele Orlické galerie výtvarného umění
v Rychnově nad Kněžnou. Zde vytvořil sbírkový fond pro stálou expozici
"Malíři Orlicka“. Zasloužil se také o unikátní sbírku moderního umění té
doby, ale též o založení Klubu přátel výtvarného umění při Orlické galerii.
Dobře jsme se znali a tak se stali mezi prvními členy klubu. Otevřel se nám
nový svět, svět umění a upřímného přátelství s výtvarníky našeho regionu,
ale i celé naší vlasti. Díky Klubu přátel výtvarného umění jsme navštěvovali
v regionu malíře, sochaře, grafiky, fotografy a básníky. Byli to například
v regionu V. Sedláček, Z. Nespěchal, Z. Kolářský, B. Borovský, J. Kaloč,
V. Plocek, kostelecký rodák K. Šafář, K. Korovin a básník K. Sýs. Na celostátních
setkáních Přátel výtvarného umění a na setkáních Sdružení výtvarníků
a grafiků Hollar v Praze jsme měli možnost se osobně seznámit
s řadou známých výtvarníků a milovníků umění. Navázali jsme osobní
i pracovní přátelství na celý život. Byli to především V. Komárek (autor
loga místní knihovny), I. Ouhel, J. Dajč, V. Plechatý, O. Kulhánek, Z. Mézl,
O. Smutný, M. Šedivý, K. Valter, M. Janáček, J. Synek a další. Spolupracovali
jsme s těmito výtvarníky a vydavateli bibliofilských tisků především
s K. Žižkovským, J. Vinklátem, A. Křejčířem a žambereckým uměleckým
knihařem J. Foglem.