Vážené dámy, vážení pánové,
na podzim 2011 se obrátil na českou veřejnost otevřeným dopisem jeden z nejvýznamnějších podnikatelů. V Česku zaměstnávám ve svých firmách tisíce lidí, platím stovky milionů korun na daních a jsem naštvaný stejně jako vy. Naštvaný proto, že politici naši zemi od revoluce nejenže neumějí řídit, ale přihlížejí jejímu rozkrádání. Veřejně jsem řekl to, co si většina z vás m
yslí, ale bojí se to říct nahlas… Tak vznikla výzva ANO 2011 /Akce nespokojených občanů/. Přihlásily se k ní desetitisíce lidí. A protože si její původci nechtějí představit jinou možnost, vedoucí ke změnám, než cestu parlamentní demokracie a účast ve volbách, vzniklo politické hnutí ANO. S jeho základními programovými tezemi, se kterými chce hnutí vstoupit do volebního super roku 2014, se obrací hlavně na vás. A to s vědomím, že jste to právě vy, kteří dokázali v někdy absurdním legislativním prostředí vytvořit a vést firmy, nabízet lidem práci a výdělek, poctivě platit daně. Ty potom mizí někdy nekompetentním rozhodováním státních úředníků, anebo ještě hůř, v kapsách korupčníků. Chceme spravedlivý a fungující stát. Zasadíme se o změnu volebního systému z poměrného na většinový. Takový, který nebude nahrávat vytváření alibistických koalic. Chceme, aby stát spravovali odborníci a nikoliv politici. Proti korupci chceme prosadit zákony o státní službě, o transparentnosti státních zakázek a o skutečně transparentním financování politických stran. Naši ekonomové spočítali, že se vlivem nekompetentního rozhodování a korupce vytrácí z českého státního rozpočtu přibližně stejná částka, jaký je jeho každoroční schodek. My víme, jak přivést českou ekonomiku nejenom k vyrovnanému rozpočtu, ale i k přebytku a k prosperitě. Je přitom možné snížit daně. Nevytahovat zaměstnavatelům i zaměstnancům peníze z kapes. Zároveň je ale třeba zamezit úniku některých českých firem do tak zvaných daňových rájů a naučit se umění efektivně, důsledně a spravedlivě vybírat daně. Hlavně je ale třeba kultivovat podnikatelské prostředí, které vytváří pracovní místa. Jedině to je cesta k sociálnímu smíru a ke spokojenosti a prosperitě každého, bez rozdílu. Co konkrétně nabízíme vám, podnikatelům. Třeba mechanizmus, který vám umožní založit firmu za jediný den. V případě volebního vítězství chceme prosadit například mikropůjčky pro začínající živnostníky a otevřený přístup ke státním i obecním zakázkám …
Vážené dámy a pánové. V podstatě žádný úspěšný podnikatel zdánlivě nemá zapotřebí poslouchat - „přežívat“ - žvanění v parlamentních anebo zastupitelských lavicích. Když ono se tam ale rozhoduje o osudu vašich firem, o životě vašich dětí i zaměstnanců. Z toho plyne jediné: dosavadní politický establishment se nezmění bez vašeho přičinění. Kdo jiný, než vy má kvalifikaci, zkušenosti a morální kredit na to, aby ho nahradil, anebo aby alespoň podpořil osobnosti, které zajistí zdravý vývoj naší země. Dovolte nám ještě jeden, nikoliv nadnesený, výrok: Když bude chudý klient, zákazník, anebo zaměstnanec, nezbohatne ani podnikatel. Krajské předsednictvo politického hnutí ANO