29/09/2020
Vážení Hraničané,
tak jsme se dočkali a máme tu opět nějaké ty volbičky. Jakožto ryze komunální hnutí nás sice volby krajské a senátní příliš nevzrušují, přesto si ale uvědomujeme, že bobky padají pokaždé shora dolů, a pokud chceme, aby naše město vzkvétalo, tak nám v prvé řadě musí něco kápnout z kraje, přičemž zájmy našeho okresu musí hájit ještě i senátor.
Tak by to alespoň mělo ideálně fungovat v rámci teorie. V praxi se pak jedná spíše o takové státem posvěcené pyramidové schéma, kde ti dole platí, zatímco ti ve vyšších patrech vydělávají (totiž pardon, „hospodaří“). A tak se nám to přeci všem líbí! Kdyby se nám to nelíbilo, tak bychom s tím už něco dávno udělali, ne? Ne?
Nicméně zpátky k tématu. Volby! Ti z Vás, kteří se utápí v zoufalství a nejraději by podali stížnost, že mezi svými volebními lístky nenalezli kandidáty hnutí KAĎÁK - Komunální alternativa pro dělnictvo á komunitu, nezoufejte! Pravdou je, že jsme se po asi pětisekundovém rozmýšlení rozhodli, že ani do kraje, ani do Senátu kandidovat nebudeme. My víme, že je to škoda, obzvláště když do naší propagace v podobě hnědé rýhy na Školním náměstí investovalo samotné město již celých tři a půl milionu korun!
Nakonec jsme si však řekli, že veškeré své síly raději soustředíme až na volby komunální, které osobně považujeme za ty pro K.A.Ď.Á.K. nejdůležitější. A jestli nás za dva roky nenajdete ani tam, vždycky to můžete svést na to, že nejsme skutečné politické hnutí, ale jen pouhá satirická stránka na Facebooku.
Vzhledem k naší volební neúčasti by se ovšem slušelo alespoň vyjádřit podporu některému z kandidátů. Když ale oni jsou všichni tak super! To je pak těžké si vybrat jen jednoho... Když se procházíme po Hranicích a vidíme na plakátech všechna ta konkrétní hesla a jasně stanovené volební sliby jako: „Nastartujeme kraj,“ „Protože milujeme náš kraj,“ „Olomoucký kraj je náš domov,“ „V první linii pro kraj,“ „Spolehliví v těžké době,“ „Neúnavně pro Vás,“ „Máme recept pro kraj,“ „Jsme tu s Vámi a pro Vás“ či „Plníme sliby,“ tak máme neodbytný pocit, že každý z kandidátů má vpravdě mnoho co nabídnout (což se jistě projeví bezpochyby hojnou volební účastí).
Osobně se nám ale i tak více zamlouvají transparentní volební propagace, kde strany dávají jasně najevo, o co jim jde. Kupříkladu SPD a Trikolora zřetelně prohlašují: „RODINA NA PRVNÍM MÍSTĚ!“ Sice už nedodávají, že tím myslí pouze rodiny Okamurů a Klausů, ale to nevadí, my jim rozumíme. ANO zase letos vsadilo na čísílka, a tak na každém plakátě uvidíte generátorem náhodných čísel přežvýkané počty všeho, co se podařilo ZAŘÍDIT, SCHVÁLIT, VYHOTOVIT a SPLNIT. ANO sice v mnoha případech pouze sklidilo, co jejich předchůdci zaseli, ale to nevadí, protože co je doma, to se počítá.
Dále nás baví i některé politické koalice. Sehnalova znovuobnovená ODA kromě toho, že stále působí jako slabý remake podprůměrného devadesátkového bijáku, na něž se ale stejně chodíme do kina moc rádi, dosáhla naprostého majstrštyku v tom, že na kraj kandiduje s ještě méně známými Soukromníky, zatímco do Senátu zase navrhuje kandidáta ve spolupráci s Trikolorou. Inu, kdo by v dnešní době potřeboval páteř, že...
K tomu nás svým způsobem fascinuje i propojení KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09, tedy politických subjektů, které se jistě na mnoha bodech shodnou, ale za žádnou cenu se jich všech najednou raději neptejte na otázku potratů, církevních restitucí nebo manželství a adopcí LGBTQ+.
Největším trhákem pak tradičně zůstává lepší infrastruktura a doprava, jejichž zlepšení si politické strany každé čtyři roky mezi sebou přehazují jako horký brambor, aby si na něm vzápětí mohly vylámat zuby, selhat na celé čáře, a při dalších volbách to všechno slíbit zase nanovo. Záležitosti jako Palačovská spojka, omezená tranzitní doprava apod. se tak za léta staly takovou paní Colombovou regionu, kdy o nich všichni již něco málo slyšeli, ale zatím je nikdo nikdy neviděl.
A jelikož tak mezi jednotlivými kandidáty nevidíme až takový rozdíl, takže nám nezbývá než podpořit úplně všechny! Mimo jiné také proto, že si neděláme iluze, že by někdo své volební preference orientoval podle názoru něčeho, co se jmenuje K.A.Ď.Á.K. Alespoň v to tedy doufáme...
No a co volby do Senátu? Ty nám již klasicky připadnou ze všech nezábavnější! Mohou se totiž pochlubit natolik nízkou volební účastí, že se je při každé příležitosti u nás raději pokouší spojit i s volbami jinými, aby v nich nakonec vůbec někdo hlasoval. Ona existence horní komory Parlamentu ve státě, který od roku 1918 urputně pracuje na tom, aby se zbavil veškerých elit, které by v ní mohly zasedat, působí docela úsměvně.
V konečném důsledku pak Senát ČR v naší zemi platí za takový lepší domov důchodců s mnohonásobně lepšími finančními příspěvky, ale zase menším časem na vnoučata. Každé dva roky tak převážně senioři volí převážně další seniory, aby se následujících šest let měli lépe než ostatní senioři. Svého času se Senát dokonce i podílel na volbě nejvýše postaveného penzisty ve státě, tedy prezidenta. Dnes si jej ale důchodci naštěstí mohou zvolit úplně sami.
A jestli Vám to celé z naší strany přijde jako nějaké protigerontovské zobecňování, tak bychom rádi připomenuli, že samotné slovo „senát“ vychází z latinského „senex“, jež se do češtiny překládá jako „stařec“. Je hezké vidět, že některé věci se od časů starověkého Říma nezměnily...
A samotní kandidáti? Kandidátská listina nám dává na výběr z pána, který jak Redbull dává křídla, bývalého komunisty, který je vyšetřován kvůli možnému přivydělávání si na opravách přerovského domova důchodců a zimního stadionu, současného komunisty se šátkem na hlavě, saniťáka, eko-černozadelnice, bývalého anáka, který má spoustu kontaktů v dopravě a chce tak překvapivě lobbovat za dopravu, nemastného neslaného piráta, ex-skinheada, utopisty s plánem nepodmíněného základního příjmu, zeleného mozku a samozřejmě i našeho starého známého jachtaře, horolezce, cyklistu, potápěče, judistu, sprintera, výsadkáře, střelce, biatlonistu, plavce a surfaře. A my upřímně opět nevíme, kdo by z nich mohl být ten nej. Hoďte si jedenáctistrannou kostkou!
Po hloubkové analýze současných stranických kandidátek jsme dospěli k názoru, že jediný způsob, jak bychom v nastalé atmosféře slibů mohli voliče opravdu zajmout, je (a teď se podržte) říct pravdu! Šokující, my víme. Ale jen si to představte:
„Hlasujte pro nás, jen ať Vás můžeme mít po následující čtyři až šest absolutně na háku!“
„Chceme jen vaše peníze, kašleme na Vaše potřeby!“
„Předražené krajské a městské zakázky, abychom měli z čeho žít? Zařízeno!“
„Palačovská spojka? Na to zapomeňte!“
„Víte, kde máme ten Váš slavný okres a kraj?“
„Nejsme tu pro Vás, to jen Vy pro nás!“
A neříkejte nám, že bys Vás taková kampaň nezaujala!
S láskou
Vít Morávek,
počestný předseda hnutí K.A.Ď.Á.K.