20/04/2026
Spolupráce Domova seniorů s Národním muzeem.
V loňském roce u nás v domově začala spolupráce s Národním muzeem. Právě nyní otevíráme již druhou výstavu, která je věnována osobě prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. V domově jsme už představili výstavu Karel IV, král český, císař římský. Jedná se o panelové výstavy, které jsou vhodné buď ve vstupních halách či na chodbě nebo pokud mají v domovech společenské místnosti.
V Hořicích se pracovníkům Národního muzea líbí, jak říká PhDr. Eva Dittertová, koordinátorka projektu ….máte zde nejen příjemnou atmosféru, i zájem lidí z domova už během instalace, a mate také vhodné prostory k instalaci. Prostě cítím, že spolupráce je zde podporována.
Od poloviny dubna letošního roku je v našem domově nainstalována panelová výstava Fenomén Masaryk. Výstava přibližuje postavu Tomáše G. Masaryka nejen jako prvního československého prezidenta, ale i jako osobnost intelektuální, ovlivňující soudobé dění a zastánce morálních hodnot a pokrokových myšlenek platných dodnes v celosvětovém měřítku. Národní muzeum se dlouhodobě snaží vycházet vstříc svým příznivcům a zájemcům o kulturu. Proto se rozhodlo vytvořit projekt Do muzea? Třeba hned, který umožní prohlídku výstav i těm, kteří se do muzea dostat nemohou. Národní muzeum výstavy nejen vytváří, ale také zdarma nainstaluje. Věřím, že spolupráce bude pokračovat i dalšími tématy.