01/06/2026
Afrikou z Austrálie do Evropy s Tony Růžkem
V pátek 29. května jsme v naší knihovně přivítali cestovatele a fotografa Antonína Tony Růžka. Rodák z Pardubic, který více než 25 let žil v Austrálii, se s námi podělil o své zážitky z cest, které absolvoval vlastním „obytňákem“ napříč Afrikou. Své vyprávění doplnil promítáním působivých fotografií nejen přírody a africké krajiny, ale i místních obyvatel.
Když beseda začínala, slunce bylo ještě vysoko na obloze. Domů jsme však odcházeli za tmy. Tonyho vyprávění bylo tak bohaté na zážitky, že se beseda protáhla na tři a půl hodiny.
Během večera jsme se nedozvěděli jen o afrických zvířatech a přírodě, ale také o životě místních obyvatel, jejich zvycích, oblékání, bydlení či stravování. Nechyběly ani příběhy o setkáních s lidmi, radostech i úskalích dlouhého cestování a života v „obytňáku“.
Kromě fotografií přivezl Tony také originální obrazy z Afriky, které zaujaly natolik, že si některé našly své nové majitele. Výtěžek z jejich prodeje pomůže konkrétním africkým rodinám.
Tony strávil v České republice jen několik týdnů, během nichž se svou diashow navštívil řadu měst. Jsme rádi, že do svého programu zařadil také Horažďovice. Brzy se vrátí do Tanzanie, kde našel svůj nový domov.
Děkujeme za příjemný večer, inspirativní vyprávění a uvolněnou atmosféru. Velké poděkování patří také všem návštěvníkům, kteří s námi na této pomyslné cestě Afrikou vydrželi až do pozdních večerních hodin.