01/06/2026
🅿️✅ NOVÉ PARKOVACÍ AUTOMATY A ZMĚNY V PARKOVÁNÍ!
Parkování v našem městě prochází řadou změn, kterým nemusí všichni občané na první pohled plně rozumět.
Proto přinášíme základní informace a fakta, která by měla pomoci lépe pochopit důvody zaváděných opatření.
Parkování v našem městě dnes kopíruje parkování v jiných významnějších městech, jako např. Mariánských Lázních, Karlových Varech, Luhačovicích atd. Nikde v těchto městech nezaparkujete bez toho, aniž byste museli hradit parkovací poplatky. Byl nejvyšší čas tento problém vyřešit i u nás.
Jde nám především o to, aby naši občané mohli užívat svobodně a zdarma parkování všude tam, kde to je vyhláškou povoleno. Tedy především naši občané, zdůrazňujeme.
Lidé, kteří jsou zde v nájmu a nemají trvalý pobyt, si mohou parkovací kartu koupit, případně se mohou přihlásit k trvalému pobytu, neboť dnes to jde již bez souhlasu majitele bytu. Pak budou mít kartu všichni zdarma a město za ně dokonce dostane i nějaké sdílené daně ze státního rozpočtu.
Podnikatelé, kteří si jinak neumí poradit, si jak pro sebe, tak pro své zákazníky mohou parkovací karty zakoupit rovněž. Většina zodpovědných významných podnikatelů investovala již v minulosti nemalé prostředky do svých vlastních parkovacích ploch, jako např. pan Bohánek, p. Klíma, p. Vynáhlovský, p. Študlar, p. Eisenreich, p. Škába, p. Daniš, spol. Lázně a.s., Harvey, Monti, Esplanade, Brusel atd. Pokud jsme snad na někoho zapomněli, omlouváme se. To jsou správní podnikatelé, neboť se umí o své klienty řádně postarat.
Předpokládáme, že pro zákazníka či klienta, který do našeho města přijede za službou v hodnotě 600, 800 či 1 200 Kč, například do kadeřnictví, kosmetického nebo nehtového studia, nepředstavuje parkovné ve výši 100 Kč nepřiměřenou finanční zátěž. Ale místní občané mají mít výhodu a budou opět všude tam parkovat zdarma.
Návštěvy pak mají možnost zaparkovat na parkovištích sever – nádraží za 30 Kč/h, jih – Slatina 44 Kč/h, východ – Aquaforum 20 Kč/h. Tato parkoviště mají dostatečný počet míst a jsou poloprázdná, a to i přes levnější ceny než na parkovacích automatech. Docházkové vzdálenosti z těchto parkovišť do celého města nejsou kilometrové, nýbrž stometrové.
Majitelé všech rodinných domů pak mají většinou parkovací místa na svých pozemcích a v garážích, tam mohou parkovat všechny jejich návštěvy, neboť svá místa na pozemcích nepoužívají. Podívejte se např. do Anglické ulice, v úseku od školy na sídliště. Kdo z majitelů tamních domů stojí na svém? Ano, musela by se otevřít vrata. Chápeme.
Samotný parkovací chaos je pak neustále na sídlištích a stížností od našich občanů dostáváme stovky. Jen dny nás dělí od zahájení výstavby prvních nových parkovacích míst z celkových 136, ale i zde na celém sídlišti bude platit, že přednost budou mít výhradně místní. Nájemci bez trvalého pobytu si kartu zaplatí, nebo si pronajmou garáž, případně dlouhodobé parkování na parkovištích. Město z nich většinou nic nemá, daně odvádějí jinde, užívají naše komunikace, školy, školky, lékaře, infrastrukturu, a tedy alespoň se budou ve prospěch města takto, byť minimálně, finančně podílet.
Co se krátkodobých návštěv rodinných příslušníků týká, plánujeme a vymýšlíme tzv. „návštěvnické parkovací karty“, které však budeme vydávat opět pouze pro rodinné příslušníky občanů s trvalým pobytem v našem městě. Měly by být celoroční a na omezenou dobu umožnit parkování rodinným návštěvám.
Nechte nás, prosím, vše postupně uvést do řádného provozu, nespěchejte na nás, ať neuděláme chyby, a uvidíte, že budete nakonec i vy, občané našeho města, spokojeni.
Kritizovat umí všichni, ale odpracovat si to dokáže jen málokdo. My patříme k těm druhým.
Krásný červen vám všem přeje vedení města Františkovy Lázně.
Ivo Mlátilík
místostarosta města