18/07/2018
FÁMA
Dopravní podnik nemůže dosáhnout na 36 milionů ze státní dotace na jízdné pro studenty a seniory. Muselo by zrušit MHD zdarma.
FAKTA
Tuto fámu šíří ČSAD s tím, že i kdyby se udělaly změny, tak by úspora nedosahovala ani desetiny zmíněné částky (3,6 milionů korun). No, pro ČSAD to asi nejsou velké peníze, proto ani nenavrhlo možnosti, jak by mohlo město dotace získat. Přitom i 3,6 milionů jsou peníze, za které by se dalo vybudovat slušně vybavené dětské hřiště nebo opravit několik městských bytů.
Nicméně, úspory mohou být až 36 milionů ročně, jen to vyžaduje spoustu přemýšlení a práce.
Je nutné udělat administrativní změny v tarifech pro studenty a seniory a spoje některých linek prodloužit za hranice města, například do Sviadnova, Starého Města a podobně.
Hlavní ale je, že pro cestující z řad studentů a seniorů se v reálu nic nezmění, stále si budou pořizovat roční jízdní kupon za korunu jako doposud. A co víc, nebudou muset dokládat potvrzení o bezdlužnosti. Princip MHD zdarma zůstane zachován.