18/03/2026
Připomínáme vyhánění Čechů a Moravanů 1939-39 z pohraničí a říkáme ne Sudeťákům v Brně 2026
Bylo 380 tisíc mrtvých občanů ČSR při bombardování, v totálním nasazení, v koncentrácích, při popravách a při národně-osvobozeneckém povstání.
Němci s námi měli plány třetinu vyvraždit, třetinu poněmčit a třetinu vystěhovat z našeho území.
Nezapomínáme na německou okupaci z 15.března 1939.
Kolik bylo vyhnaných Čechů z českého pohraničí?
Podle odborníků a publikovaných záznamů se počet vyhnaných Čechů, Židů a Romů z našeho pohraničí v letech 1938 a 1939 odhaduje na 250 000 osob. Toto potvrdili i britští pozorovatelé, kteří byli přítomni tomuto vyhánění a podávali do Británie zděšené zprávy o hrozném vyhánění.
Starosta Londýna Harry Twyford byl zděšen z výsledku Mnichova a z vyhánění Čechů. Přiletěl do Prahy organizovat humanitární akci na pomoc českým uprchlíkům vyhnaným z pohraničí. Máme jeho fotografii z Prahy. Naši odpůrci tvrdí, že vyhánění je výmysl. Lži různých pánů Krystlíků i jiných lze pohodlně vyvrátit. Jen chtít.
A co tedy ta cifra na naší desce? Tam máme o sto tisíc více! To jsme se spletli? Nikoliv, byla totiž dvě vyhnání. To druhé bylo v letech okupace z českého vnitrozemí. To je právě těch sto tisíc občanů, o které naše deska navýšila udaný počet. Příčinu najdeme v plánech na germanizaci protektorátu. První plán připravil říšský protektor Neurath, ke kterému poníženě lezla protektorátní šlechta, jak dokázal docent Benda nálezem knihy návštěv válečného zločince von Neuratha. Druhý návrh podal generál Friderici, třetí návrh kat Čechů sudet K. H. Frank a poslední, notoricky známý návrh, podal sám R. Heydrich
A návrhy počali realizovat. Pod záminkou budování střelnic wehrmachtu v Čechách na Neveklovsku, na Moravě na Drahanské vysočině. Vyhánění Čechů začalo již roku 1940 a skončilo někdy roku 1944, kdy říše počala dostávat již konečný nářez Sovětů a spojenců.
Jaký byl cíl Velkogermánů a nacistů?
Vyhnat Čechy z dosavadních území a vytvořit souvislé germanizační pásy, které by salámovou metodou rozkrájely české území. V Čechách to bylo Neveklovsko, Sedlčansko a Berounsko, na Moravě to bylo Moravskotřebovsko, Drahanská vysočina a Vyškovsko. Na Moravě na místo vyhnaných Čechů byli dovezeni tzv. bessarabští Němci – tzv. Volksdeutsche určeni k práci na uloupených českých pozemcích pro nově založené říšské komandantury. Když Němci opouštěli uloupené území koncem roku 1944, jak v Čechách, tak na Moravě, zachovali se barbarsky. Máme fotografie vypálených a zničených obcí, jako byl Neveklov v Čechách, nebo Krásensko na Moravě… Můžeme našim lhářům a nepřátelům republiky položit před oči tyto fotografie a také svědectví místních kronik. Ono je to všechno také zapsáno.
V Čechách činil počet vyhnaných osob z vnitrozemí asi 60 000, na Moravě ze všech oblastí přibližně 40 000, vyhnáním zde bylo postiženo 33 obcí a jedno městečko. To je oněch sto tisíc, které s vyhnanými Čechy z pohraničí let 1938–39 činí dohromady oněch 350 000 osob, které uvádí naše pamětní deska.
Mgr. Tomáš Krpel SPD FM
Rychlá odpověď