25/11/2023
VÝZVA ZASTUPITELSTVU MĚSTA DĚČÍNA – NEZŘIZUJTE K-CENTRUM PRO DROGOVĚ ZÁVISLÉ V PODMOKLECH U DIVADLA
Nesouhlasíme se zřízením K-centra v domě v blízkosti divadla (Teplická 376, Děčín-Podmokly) a žádáme Zastupitelstvo statutárního města Děčín, aby rozhodlo o tom, že zde tento záměr město nebude realizovat.
Nezpochybňujeme přínos K-center v rámci prevence vlivu drogových závislostí. Jsme nicméně názoru, že umístění K-centra v bytové zástavbě je zcela nepřijatelné, jelikož by došlo k výraznému zhoršení již tak nedobré bezpečnostní situace v důsledku zvýšeného výskytu drogově závislých osob.
Domníváme se rovněž, že se jedná z pohledu města o velmi nehospodárný záměr. Jeho součástí je výkup bytového domu za 5,1 miliónů korun. Tento dům není v dobrém technickém stavu a bude nezbytná jeho nákladná rekonstrukce (podrobné vyčíslení jednorázových i dlouhodobých nákladů v důvodové zprávě chybí). Výdaje v řádu několika miliónů korun podle našeho názoru nepředstavují hospodárné využití prostředků města a lze najít finančně efektivnější řešení zřízení K-centra (např. využití stávajících budov města namísto zatěžování rozpočtu rekonstrukcí a údržbou dalšího objektu). Žádáme proto Zastupitelstvo statutárního města Děčín, aby realizaci výše uvedeného záměru neschválilo.
Děkujeme.
Za obyvatele a majitele okolních domů:
Bc. Vladimír Polášek
Alena Polášková
Mgr. Kateřina Krýslová Minden
Milan Krýsl
Petr Zámiš
JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA PROBĚHNE JIŽ VE ČTVRTEK 30.11. OD 14:00
PROČ JSME PROTI UMÍSTĚNÍ K-CENTRA NA TEPLICKÉ ULICI U DIVADLA?
BEZPEČNOST
Jako vlastníci a obyvatelé domů v těsném sousedství se obáváme výrazného zhoršení bezpečnosti v našem okolí. K-centrum budou denně navštěvovat drogově závislí. Centrum má dle podkladů poskytovat pomoc i osobám v krizi, výměnu injekčních stříkaček, testování na infekční nemoci a další. Lze se proto důvodně obávat, že se v našem bezprostředním sousedství začnou v daleko větší míře pohybovat problémové osoby s infekčními chorobami, které se chovají nevyzpytatelně a potřebují si obstarat peníze na další dávku drogy, kterou si po výměně injekčního materiálu budou chtít aplikovat (k čemuž se nabízí blízký, již dnes velmi problematický park u ZŠ a MŠ Máchovo náměstí).
Značně negativní zkušenosti s provozem K-centra v Děčíně v sousedství bytových domů a DDM jsou již na současné adrese Teplická 31. Agentura pro sociální začleňování k tomu ve vyjádření k záměru uvádí, že „současné umístění K-Centra (kvůli předchozím kauzám a problémům) vyvolává u veřejnosti odpor a někteří volají po zrušení K-Centra a zastavení jeho služeb ve městě. … Velkým problémem je v současné lokalitě umístění kontaktního centra v blízkosti Domu dětí a mládeže.“. V žádném případě nezpochybňujeme přínos K-Centra v oblasti snížení dopadu vlivu drogových závislostí. Nelze ale také zavírat oči nad dopady provozu K-centra na lidi, kteří v dané lokalitě bydlí a investují svůj čas a finance do udržení kvality bydlení. V Podmoklech, a zejména v této periferní části, již dnes není bezpečno a další zhoršování situace kumulováním drogově závislých je značně za hranou toho, co zde mohou lidé strpět. Již nyní je zde bezpečnost negativně ovlivněna např. umístěním převýchovného střediska pro mládež na Pivovarské ulici.
Výsledkem realizace K-centra bude bezpochyby další odliv bezproblémových obyvatel do bezpečnějších částí města, příliv problematických skupin a pokračování přeměny Podmokel na ghetto. Už nyní zde čelíme každoročně vykrádání aut i domů. Je zde potřeba řešit problematický park v bezprostřední blízkosti základní a mateřské školy, v němž se kumulují nebezpečné existence, prodloužit veřejné osvětlení podél Jílovského potoka až k ovčímu můstku a podnikat další kroky ke zlepšení bezpečnosti v této části Podmokel. Na místo toho se zde naopak schyluje k další koncentraci problémových a nebezpečných osob.
Rétorika o tom, že podmínky K-centra zajišťují bezpečnost, jelikož vylučují příchod osoby pod vlivem drog pod hrozbou vyřazení z programu, je zcela mimo realitu zkušeností s podobnými centry v ČR i v Děčíně. Prostor před K-centrem nelze kamerově sledovat, aby byl přístup anonymní. Tato centra navštěvují drogově závislí v různém stavu a s ovlivněnou psychikou. Bezpečnost lidí obývajících sousední domy nelze nijak garantovat. V okolních domech bydlí rodiny s dětmi, není možné denně čelit situaci setkávání s nevyzpytatelnými narkomany čekajících před domem.
NÁKLADNOST ZÁMĚRU
Záměr na zřízení K-Centra předpokládá vykoupení domu č.p. 376 za 5,1 milionu korun a jeho celkovou rekonstrukci – důvodová zpráva uvádí, že bude provedena „výměna střešní krytiny, částečná výměna rozvodů, dispoziční změny, rekonstrukce vytápění apod.“. Je patrné, že strana domu přiléhající ke skále je značně vlhká. V důvodové zprávě záměru nejsou vůbec vyčísleny předpokládané náklady na rekonstrukci a dlouhodobou údržbu domu. Celkové investice do pořízení, opravy a provozu budovy budou v řádech několika miliónů. Město přitom vlastní vhodné prostory v objektu Magistrátu v blízkosti služebny Městské policie (např. bývalá hasičská zbrojnice), které nejsou v přímé návaznosti na bytovou zástavbu. Překážkou, kvůli které nebyly tyto prostory nakonec na krajské úrovni schváleny, je údajně skutečnost, že je vstup do těchto prostor v dosahu kamerového systému, přičemž přístup do K-centra musí být dle metodiky anonymní. Domníváme se, že přenastavení kamerového systému jedné budovy je daleko méně nákladnou záležitostí v porovnání s vykoupením starého domu a jeho celkovou rekonstrukcí, i kdyby velkou část nákladů pokryly dotace. O vhodnosti umístění mimo bytovou zástavbu ani nemluvě. Mělo by být prioritou využití kapacit stávajících budov v majetku města namísto pořizování dalších objektů a dlouhodobých investic do jejich údržby.
Žádáme proto Zastupitelstvo města Děčína, aby neschválilo záměr vykoupení domu č.p. 376 na Teplické ulici za účelem zřízení K-centra, ale řešilo tento problém komplexně s ohledem na obyvatele, kteří v dané lokalitě žijí. A zohlednilo rovněž nákladnost celé akce a každoroční zatížení rozpočtu údržbou dalšího objektu namísto využití stávajících objektů ve vlastnictví města.
Děkujeme.
Více k naší výzvě:
O záměru vybudování centra pro drogově závislé u nás před domem jsme se dozvěděli náhodou jen pár dní před jednáním zastupitelstva města, které o něm bude rozhodovat již tento čtvrtek 30.11. Nikdo s vlastníky a obyvateli okolních domů záměr neprojednával. Jeho realizace by pro nás, kteří zde bydlíme, měla natolik negativní dopad, že se přesto pokusíme informovat o záměru co nejvíce lidí a získat podporu pro jeho změnu. Ve čtvrtek požádáme zastupitelstvo města, aby tento záměr nepodpořilo.
Považujeme za naprosto nepřijatelné, aby centrum pro narkomany bylo umístěno v bytové zástavbě. Již nyní je provoz K-centra v sousedství bytových domů problematický. Existuje však daleko méně konfliktní a úspornější řešení umístění centra v budově města, problémem je pouze kamerový systém, který lze jistě snadno řešit. Šiřte prosím výzvu sdílením a přijďte také vyjádřit svůj názor přímo na Zastupitelstvo města, které s koná 30. listopadu od 14:00 v zasedacím sále Magistrátu města Děčín - A6, Raisova ul. 1155/3, Děčín (bývalá knihovna v Podmoklech).
Děkujeme!