Alternativa pro Hradiště

Alternativa pro Hradiště Sdružení nezávislých kandidátů pro komunální volby. Stránka slouží ke zveřejňování programu volební strany a seznámení s jednotlivými kandidáty.

Není nám lhostejné, kam bude náš městys směřovat, proto chceme pokračovat v dosavadní 4 leté práci i v následujícím volebním období. Budeme rádi i za zpětnou vazbu a Vaše připomínky a náměty.

07/12/2022

Vážení občané, volební strana Alternativa pro Hradiště plní svůj volební program. Na dnešní jednání zastupitelstva městyse jsem navrhl projednávání otevření pergoly na sportovním hřišti v letních měsících. Rád bych, aby každou sobotu odpoledne, a v pátek a sobotu odpoledne v období letních prázdnin, byla otevřena pergola a fungoval zde prodej občerstvení. Na předvolební debatě byla řada kandidátů SNK Hradiště proti, tak jsem velmi zvědavý, jak hlasování dopadne. Mám za to, že to bude, stejně jako v roce 2020, skvělé místo zejména pro setkávání rodičů a dětí, a rovněž sportovně založených jedinců (samozřejmě ale též kohokoliv jiného).

Moc prosím, komu to není lhostejné a chce mít možnost setkávání a kulturního vyžití v této formě na hřišti, zúčastněte se dnešního zastupitelstva městyse (7.12.2022 od 17:00 v č.p. 79) a vyjádřete svou podporu. Věřím, že ani členové SNK Hradiště nebudou proti, pokud budou vědět, že si to občané přejí. Pokud se nemůžete nebo opravdu nechcete zúčastnit, vyjádřete prosím podporu "lajkem" u tohoto příspěvku, Váš názor zastupitelstvu přetlumočím.

Dalším bodem, který jsem navrhl na jednání zastupitelstva je projekt na zřízení chodníku a cyklostezky od pekárny BEAS ke křižovatce na Vlčkovice, resp. k odbočce areálu RÝCHOLKY a osazení přechodu pro chodce mezi autobusovými zastávkami na silnici č. I/37 semaforem. Oba tyto návrhy mají zvýšit bezpečnost osob pohybujících se po našem městysi. Chodník směrem na Vlčkovice by mohl být odrazovým můstkem pro další tvorby cest a zprostupnění naší krajiny.

Kdo by měl zájem, napište, mohu Vám mailem poslat písemný návrh k oběma bodům, který jsem připravil pro zastupitele. Zde na facebookovou stránku bohužel soubor ve formátu PDF nejde vložit.

Jaroslav Macháček, zastupitel

31/10/2022

Ustavující schůze zastupitelstva a zvolení zastupitelů do funkcí

Dne 19. 10. 2022 se konala první schůze nového zastupitelstva městyse po volbách. Zde vám představím nově zvolené funkcionáře našeho městyse, včetně počtu hlasů, kterými byli zvoleni.

Starosta obce (uvolněný) - Ing. Jan Vogl - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel
Místostarosta obce (neuvolněný) - Zbyněk Šmíd - 10 pro, 2 proti, 3 se zdrželi
Radní (neuvolnění) - Mgr. Jiří Popov - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel
Petr Hloušek - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel
Ing. Svatava Koubová - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel
Finanční výbor:
Předseda - Daniel Pavlis - 13 pro, 0 proti, 2 se zdrželi
Členka - Hana Čížková - 13 pro, 1 proti, 1 se zdržel
Člen - Jan Seneta - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel

Kontrolní výbor:
Předseda - Jaroslav Macháček - 12 pro, 0 proti, 3 se zdrželi
Člen - Jiří Hudok - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel
Člen - Petr Slabý - 8 pro, 0 proti, 7 se zdrželo (byl navržen jako protinávrh proti Kateřině Křížkové, DiS.)

Z nového obsazení mám poměrně radost, ačkoliv mě mrzí, že není v radě městyse alespoň jeden člen Alternativy. Co mě nejvíce mrzí je skutečnost, že byl do funkce místostarosty městyse opět zvolen pan Zbyněk Šmíd. Proti tomu jsem se ohradil, jak jsem ostatně činil celé minulé 4 roky. Mám za to, že není vhodné, aby na 2 nejvyšších pozicích v obci seděly osoby spřízněné, v tomto případě tchán a zeť. Mám za to, že pokud má obec přes 550 obyvatel a 15 zastupitelů, není potřeba a z hlediska plurality názorů (což je mimochodem účel kolektivních orgánů) není vhodné, aby to takto bylo nastavené. Původní uváděný důvod v roce 2018 byl ten, že pan Šmíd svému zeťovi pomůže se zapracováním do funkce starosty obce. Tento argument již nyní není důvodný, přesto se mi nepodařilo přesvědčit ostatní zastupitele. Otázkou je, zdali SNK nemá žádného vhodného kandidáta pro tuto funkci, nebo zda jde o upevnění pozic v nejvyšším vedení obce. Alespoň slabou útěchou je, že ačkoliv se někteří odmítli za toto postavit, je z hlasování zřejmé, že nejsem sám, komu to nepřijde úplně v pořádku (pro hlasovalo pouze 10 zastupitelů, 2 včetně mě byli proti a 3 se raději zdrželi hlasování, včetně pana Šmída).

Jaroslav Macháček

Ohlédnutí se za výsledkem volebByť s určitým časovým odstupem, rád bych se podíval na výsledek voleb. Ačkoliv jsme horší...
31/10/2022

Ohlédnutí se za výsledkem voleb

Byť s určitým časovým odstupem, rád bych se podíval na výsledek voleb. Ačkoliv jsme horší výsledek než při minulých volbách trochu očekávali, konečný výsledek je pro mne osobně velké zklamání. Snažil jsem se trochu popřemýšlet o tom, proč se tak stalo. Věřím tomu, že občané městyse jsou s fungováním po předchozí 4 roky spokojení. Zásluhu dávají pravděpodobně pouze kandidátům SNK. Přitom celé 4 roky jsme fungovali jako tzv. celokoalice, tedy obě volební strany jsme se podíleli na vedení obce společně. Buď jsme tedy svou práci nedokázali dostatečně prezentovat, nebo mají lidé za to, že jsme v zastupitelstvu obce, jakož i v jeho orgánech nebyli příliš platní. Velmi mě mrzí, že se do zastupitelstva městyse nedostal Zdeněk Seidl, který byl po většinu předchozích 4 let podle mého názoru nejplatnějším zvoleným kandidátem Alternativy a také MUDr. Jadrný, který má srdce na správném místě a přináší naprosto odlišný pohled na řadu věcí. Nicméně věřím, že oba budou hlasitými občany obce a pokud o něco půjde, na zastupitelstvu se ozvou.

Nyní jsme se ocitli plně v opozici. Vítězná strana nám nenabídla ani jedno místo v radě obce, dokonce do výborů zastupitelstva jsme se dostali pouze vlastním přičiněním. Je tak zřejmé, že se od nás SNK svým způsobem jednostranně odstřihlo, aniž by se vůbec pokusilo s námi o povolebním uspořádání jednat.

To však nemusí být na škodu. Alespoň se můžeme více soustředit na věci, které jsou pro nás důležité. I z pozic členů zastupitelstva můžeme prosazovat některé body našeho programu a jiné užitečné cíle.

Na těchto stránkách budu kontinuálně prezentovat naši práci a budu věřit, že příští volby vybojujeme lépe.

Budu velmi rád, když mi někdo z našich voličů klidně do soukromé zprávy pod slibem naprosté anonymity pošle svůj názor na to, proč volby dopadly pro nás tak nepříznivě, nebo mi pošle návrh, co by se v obci mohlo zlepšit.

Váš zastupitel Jaroslav Macháček

VÝSLEDKY VOLEBVýsledky letošních voleb v našem městysi jsou známé. Bohužel naše strana obhájila pouze 4 mandáty z původn...
24/09/2022

VÝSLEDKY VOLEB

Výsledky letošních voleb v našem městysi jsou známé. Bohužel naše strana obhájila pouze 4 mandáty z původních 7, což mě velmi mrzí, neboť mám za to, že jsme měli velmi kvalitní kandidáty, kteří mohli našemu městysi prospět.

V novém zastupitelstvu tak usedne Hana Čížková, Jaroslav Macháček, Petr Slabý a Daniel Pavlis. Věřím, že i tak se nám povede nějaké záměry prosadit.

22/09/2022

Setkal jsem se s dotazem, co by se pro občana změnilo, kdyby Alternativa pro Hradiště vyhrála následující volby. Proto jsem se rozhodl sepsat následující text, který je spíše mým osobním názorem a nikoliv přesným konsenzem naší volební strany.

Jak je z volebních programů obou uskupení zřejmé, SNK Hradiště je zaměřeno výhradně materiálně. Naše strana je však zaměřena primárně na člověka a je tak pro nás důležité hlavně to, aby se lidem v naší obci dobře žilo. Proto jsme v programu úplně neupřednostňovali, jestli je lepší nejdříve vystavět nebo opravit nějakou pozemní komunikaci, nebo hasičskou zbrojnici a podobně. To samozřejmě neznamená, že tyto akce nechceme také dotáhnout do zdárného konce. Nicméně priority by se u nás měly řídit zájmem lidí.

Druhá věc, která z volebních programů vyplývá, je skutečnost, že druhá strana již pravděpodobně vyčerpala své nadšení a v podstatě chce pouze dotáhnout rozjeté projekty. S žádnou další vizí nepřichází. My naopak máme volební program zaměřený právě na oblasti, které jsme v minulém volebním období opomíjeli a kterým bychom se vedle dotažení současných projektů chtěli věnovat. To samozřejmě neznamená, že nebudeme tvořit i něco dalšího, pokud po tom bude poptávka. Naopak. Ale náš volební program, i když jsme panem Šmídem osočování z pravého opaku, jsme tvořili tak, aby byl splnitelný. Dokonce by jeho splnění ani nestálo žádné miliony, ale závisí pouze na úsilí a vyjednávacích schopnostech.

Je třeba si uvědomit, že minulé volby dopadly dosti vyrovnaně a v současném zastupitelstvu Alternativa pro Hradiště obsadila 7 mandátů, zatímco vítězná SNK 8 mandátů. To prakticky znamená, že na rozhodování jsme se podíleli velmi výraznou měrou my, tedy naši kandidáti. Jak už jsme v několika předchozích příspěvcích uváděli, zastupitelstvo po celé 4 roky pracovalo jako jedna parta a až na několik málo okamžiků jsme vždy ke všem projednávaným věcem přistupovali věcně a konstruktivně. Na některých věcech jsme se podíleli i z pozice radních, byť po většinu období pouze 1 hlasem z 5. Nicméně si troufnu říci, že se nedá zcela určit, jaký výsledek je čí zásluhou. Tím ovšem v žádném případě nechci upírat současnému starostovi zásluhu na tom, že všechny tyto projekty ležely na jeho bedrech, jako jediného uvolněného člena zastupitelstva a člena výkonné moci obce. A musím kriticky přiznat, že se tohoto úkolu zhostil výborně, práci se věnoval s nadšením a obrovským osobním nasazením.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že i když dojde k tomu, že Alternativa pro Hradiště vyhraje tyto volby, až tak zásadní změna nenastane. Určitě navážeme na dobře odvedenou práci a budeme v ní pokračovat. Pokud bych se stal starostou obce, nemyslím si, že bych byl horší než současný starosta. Možná bych nebyl ani lepší. Těžko říci. Určitě bych ale byl jiný. Rád bych občanům obce nabídl všemožnou podporu v jejich starostech i radostech. Určitě bych jim v této době dokázal trpělivě naslouchat a případně jim pomoci s vyřízením všech potřebných záležitostí například na úřadech. Myslím, že mám k tomu dobré předpoklady. Jak i uváděl MUDr. Jadrný ve svém příspěvku, chtěli bychom být po ruce občanům i ve věcech, které třeba úplně nesouvisí s obcí, ale mají pro naše občany významný dopad, například se žádostí o dotace na kotle, se žádostí o sociální pomoc, pokud ji budou potřebovat a s čímkoliv, co vás napadne.

Zcela jednoznačně ale budu prosazovat rekonstrukci rady obce. Již v minulém období jsem se vymezoval proti tomu, aby rada obce byla obsazena jednou rodinou, dokonce na 2 nejvýznamnějších pozicích (starosta a místostarosta). Také mi nesedí, když někdo, kdo je členem rady po několik volebních období, se najednou staví do role spasitele. Proč tedy nebyl tak aktivní i v předchozích obdobích? Takže určitě bych byl rád, kdyby radu obce obsadili lidé, kteří nebudou zpátečničtí a budou pro obec přínosem, ať už třeba jen rozumným přístupem k řešení obecních záležitostí. Rozhodně nechci hledat důvody, proč něco nejde, ale chci hledat způsoby, jak to udělat co nejlépe. A stejnými lidmi se chci obklopit. Myslím, že v tomto směru má naše strana co nabídnout. Máme poměrně velké množství úplně nových lidí, kteří se do činnosti obce chtějí aktivně zapojit. To však neznamená, že se chci odstřihnout od zkušených lidí. Například se současným starostou bych rád dále spolupracoval a bez ohledu na volební výsledek bych mu místo v radě nabídl.

Na závěr bych ještě rád uvedl pár vět k důvodům, proč jsme zvolili opoziční způsob volební kampaně. Původně jsem chtěl, aby Alternativa pro Hradiště kandidovala s tím, že bude podporovat současného starostu ve funkci i v případě, že vyhrajeme volby. Nicméně, takým postojem by celá naše akce trochu postrádala smysl a upřeli bychom možnost změny lidem, kteří třeba nějakou, byť drobnou, změnu požadují. Proto jsme se rozhodli kandidovat se vším všudy. A jak se ukázalo, je to tak dobře. Když jsem totiž omylem uveřejnil původní návrh volebního programu, současný starosta se ostře vymezil proti tomu, abychom mu podporu vyjádřili.

Na úplný závěr bych se rád vrátil k výpadům některých kandidátů SNK Hradiště, co prý konkrétního jsme v minulém období dokázali. Jak jsem uvedl, mám za to, že činnost zastupitelstva byla smysluplná a všichni jsme dělali, co jsme uměli. Já osobně jsem byl na všechna zastupitelstva připravený, vznášel jsem mnoho dotazů a připomínek a namítal, co se mi nelíbilo. Myslím, že všichni členové zastupitelstva za Alternativu pro Hradiště dělali to samé. Nakonec, většina z nás měla premiéru a v zastupitelstvu byla první volební období. Proto se zeptám, byl současný starosta coby „pouhý“ zastupitel lepší než my? Nebo radní ve volebních obdobích před rokem 2018? Nemyslím si to, naopak bych řekl, že naše premiéra byla úspěšnější. A co teprve následující 4 roky, až vyhrajeme volby… To bude teprve jízda. Proto prosím přijďte k volbám a posuňte naši obec do dalšího levelu. Volte Alternativu pro Hradiště.

Abych to ukončil sloganem, jako současný starosta městyse:

NYNÍ SLOV A PO VOLBÁCH ČINŮ JE TŘEBA.

19/09/2022

Příspěvek MUDr. Jadrného:

"Proč jsem před 4,5 roky přešel do alternativy", některé postřehy z minula a příspěvek k vizi do budoucnosti

Před cca 5 lety jsem přivítal nový zájem občanů na zastupitelstvu a následně vznik Alternativy pro Hradiště a po krátkém zamyšlení jsem se k ní přidal. Bylo to krátce po té, kdy zde vrcholilo téma dálnice. Pan Hloušek běhal s hejtmanem mezi Vlčkovicemi a Chvalkovicemi a přesvědčoval ho, ať dálnice jde tamtudy. Po té, když si zřejmě ujasnili, že nikdo normální nenechá vykácet 5-10 km lesa kudy by dálnice musela vést, že dálnice je tu pro lidi a ne pro zvířata v lese a má urychlovat dopravu hlavně kolem měst. Tudíž by měla jít poblíž Dvora Králové. Pan Šmíd se tehdy jednoznačně postavil proti sjezdu z dálnice u Hradiště, a když jsem se ho ptal, kudy by doporučil najíždět na dálnici na Prahu, mínil, že nejlépe přes Kocbeře !! (Sám jsem na zastupitelstvu prohlásil, že se tu dálnice nemusíme obávat, pouze je třeba trvat na protihlukové bariéře, (nejlépe plexisklové, aby se nejelo jak v tunelu) a že obec má jako jedna z mála obrovské štěstí neboť nám dálnice pomůže být za deset minut v okresním městě, 15 minut v krajském a za hodinu v hlavním městě). Řešení bez sjezdu z dálnice v Hradišti pan Šmíd prosazoval, dokud nepochopil, že Dvoráci by jezdili dále přes Hradiště a Heřmanice a ne přes Kocbeře. No a do třetice všeho pan Dr. Záplata prohlásil, že stejně je to jedno, že miliardář pan Ing. Hlavatý si stejně postaví dálnici po druhém břehu Labe (pozn.: bohatí lidé jsou bohatí také díky tomu, že nevyhazují peníze za nesmysly). Paní Koubová neříkala nic a i pan starosta Vopálka držel basu s většinou v radě. Doufal jsem, že důvodem je dostat více peněz z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) (taková byla a nejspíš ještě je doba), takže jsem jim to na schůzi s ŘSD nechtěl kazit a jen jsme se Zdeňkem Seidlem protáčeli nad argumenty rady oči. Výsledkem bude to z čeho se tu za cca 3-5 let ... (teď mě nenapadá nic slušného)..., z čeho budeme hodně a hodně smutní: dálnice od Polska do Trutnova bude hotová a provoz z ní bude burácet po staré státní silnici 15 metrů pod okny bytovek po dobu dalších 3-5 let. Pokud dojdou peníze na dálnice, tak i mnohem déle. Budeme často vzpomínat na blokování stavby našimi a kocbeřskými radními, neboť kvůli nim byla výstavba úseku Jaroměř- Trutnov zařazena jako poslední až za úsek Trutnov- polská hranice (na druhou stranu, asi se povedlo odvést přivaděč ode Dvora, že půjde na dálnici z druhé strany - což má za následek to, že zde bude "mrtvěji", sice klid, ale podnikání omezené a minimum nových firem; hluk, smrad, otřesy, snížená bezpečnost všech zúčastněných v provozu tedy hlavně v následném desetiletí ne však století). No a když jsem tyto obavy panu Macháčkovi formuloval..... za prvé naslouchal ( mnozí neumí dodnes ), za druhé velice rychle pochopil, za třetí byl schopen navrhnout další postup a v dalších problémech to bylo obdobné, prostě radost spolupracovat....

V panu Macháčkovi jsem poznal naslouchajícího, přemýšlivého a nekonfliktního člověka, kterému nejde o židli, ale o princip a obsah. Dokáže fundovaně formulovat názory a má v hlavě správně srovnané hodnoty. Má zájem o práci v obci a chce o tomto mnohem šířeji informovat občany. Také si dokončil své právnické vzdělání a chce ho dát plně k dispozici naší obci. Zná práci ve veřejné sféře a má v ní dlouhou praxi. Musím kriticky říct, že ve všem uváděném je lepší než já a že sám nemám problém takové lidi tlačit před sebou. Dokonce i po volbách jsme vybojované druhé místo v radě toto podstoupili zpět druhé straně, protože v tandemu Vogl - Macháček skřípalo soukolí. Je-li mladý člověk ambiciósní a dosáhl svého starostovského postu, ne vždy je schopen tolerovat vedle sebe druhého, srovnatelně schopného partnera. Takže pan Macháček z tohoto vycouval, protože ho to netěšilo. Dle mého názoru měli mít každý své portfolio, tedy svou vymezenou oblast působnosti a zodpovědnosti. Vkládám naději do těchto voleb, že by z nich mohl vzejít opačný tandem Macháček-Vogl. Mohla by to být silná, efektivně pro obec pracující dvojice (bohužel v teď končícím volebním období ztracené "Biturbo", které tady mohlo být již čtyři roky). Oba by měli být uvolnění ze zaměstnání a dobře zaplaceni. Nikdo soudný si nemůže myslet, že kvalitní lidé budou dělat tyto funkce např. za polovinu toho, co by dostali zaplaceno jinde. 20 let tvrdím, že obec potřebuje dalšího zaměstnance, ať už místostarostu, správce, tajemníka či asistenta starosty. Jak už jsem mnohokrát argumentoval, peníze vynaložené na tento post, se mnohonásobně vrátí na získaných dotacích a dalších benefitech obce. Bohužel to "radní strana" nepochopila ani v tomto volebním období. Mám lehké podezření, že snad i konečně pochopili, ale protože jsme to měli v programu my a ne oni, nezrealizovali to. Myslím, že si na to dávali docela pozor, aby se mohli slabší koaliční strany na konci volebního období ústy pana Šmída zeptat: "Co se podařilo prosadit Vám?".

Minulé volby jsme prohráli 8 ku 7, u dvou stran to znamená, že vítěz bere vše, prosadí téměř vše a neschválí nic, co nechce, i kdyby to bylo správně. I přesto jsme aktivně pomohli (zvláštní poděkování pánům Macháčkovi i panu Seidlovi) se vším dobrým co se v obci dělo s čím to šlo. To je také moje odpověď na otázku pana Šmída. Nechci, aby vznikl dojem, že bojuji osobně proti panu Voglovi či Šmídovi. Naopak, obou si velice vážím a oba dva se určitě dle svého nejlepšího vědomí a svědomí snažili pomoci obci, za což jsem jim za naší alternativu veřejně poděkoval. Je třeba si vážit každého, kdo je ochoten pracovat pro obec, protože takových lidí je minimum (dík i jejich rodinám). A dokonce, pokud bychom s Alternativou pro Hradiště vyhráli, tak nejen s panem ing. Voglem bychom počítali, ale se všemi, pomohli bychom jim splnit jejich část volebního programu, takže nikdo by se nemusel ptát, co se povedlo splnit slabší straně, ale byli bychom hrdí na to, že se nám povedly splnit téměř oba volební programy. Což by mělo znamenat, že nahradíme starý přístup novým ne již Vaše a naše priority, ale naše společné. No a pokud prohrajeme tak budeme dále jako nyní podporovat správné věci a vládnoucí straně nebudeme házet klacky pod nohy. A pokud nám "dovolí" budeme se opět snažit něco prosadit ze svého programu.

Objektivně nutno přiznat mezi dobré prvky spolupráce patřilo i to, že většinová strana netlačila problém na sílu přes hlasování, když viděli, že jsme kategoricky proti.(např. prodej cest přes pole a sady).

Také intenzivně myslím na největší současný problém, že v současné době by tady neměli být pouze občané pro obec a platit všechny možné poplatky, ale zvlášť nyní by tu měla být obec pro lidi. V době, kdy většina lidí neví a má obavy, jak zaplatí zálohy na energie na další období, by obec měla finančně pomoci. Ano, myslím to vážně. V době kdy obec má na účtu 12-15 milionů, může si dovolit svým občanům uhradit část navýšení za energie i kdyby na to mělo padnou cca 10 % úspor obce. Protože nebude šťastné obce, pokud tam budou žít nešťastní, půl roku v roce nastydlí občané. Sám od 1. ledna 22 platím za pension 3x vyšší zálohy na plyn i elektřinu a docela to bolí i mě, ale pro důchodce nebo samoživitelky je to téměř nemožné. Samozřejmě nejsem tak chytrý, abych dokázal říct, jak se této vládě povede pomoci občanům. Doufám, že ano, ale pokud ne, naši občané by měli vědět, že i obec jim pomůže částečně nést toto břemeno po dobu krize. Jak bychom to řešili: například tím, že občan přinese za poslední 1-2 roky fakturu a pak tu současnou. Rozdíl např. 3000 Kč na měsíc bychom vydělili třemi a cca tisícovku na měsíc a domácnost bychom za obec přispěli. Třetinu nárůstu by tedy platil občan, třetinu stát v nějakém příspěvku na bydlení a s poslední třetinou by pomohla obec. Dosah do rozpočtu obce by nebyl tak velký cca 1-1,5 mil. a tuto ztrátu bychom vyrovnali zvýšeným úsilím o nalezení dotací, k čemuž by pomohla druhá uvolněná osoba, protože samotný starosta i když bude zázračný, tak to nemůže sám stihnout. A pokud na účtu zbývá dále přes 10 milionů a získají se dotace cca 20-30 milionů, tak to stále stačí. A kdyby náhodou ne, lze si půjčit, protože v současné době vítězí dlužníci a spořícím pouze úspory silně ukusuje inflace. Je mnohem lepší mít smysluplně investováno než hodně našetřeno.

Možná to nebude třeba, jelikož stát toto zdražení může z větší části kompenzovat. Pak tady obec musí fungovat jako pomocník. Pomůže např. neinformovaným či starším občanům co mají dělat, o co požádat a kde co vyplnit, na což si myslím by byl pan Macháček ideální ( asi mi poděkuje :-)). At´ tam sedí kdokoliv, měl by mít připraveny nejčastější formuláře a měl by pomoci tyto vyplnit a odeslat a pokud tam budou lidé dva, tak to udělají rádi a s úsměvem, protože je to nebude přetěžovat.

Je mi líto, že nejsem o 20 let mladší a nesrším energií jako dříve. Mé dvě práce mě z velké části spotřebovávají a obětoval jsem jim osobní i rodinný život. Za minulé období vidím největší přínos své osoby, že jsem spolupřesvědčil Zdeňka Seidla, aby nám pomohl a věnoval se životu v obci (dík i jeho manželce a i za časopis). Je velkým přínosem pro obec a kdo byl na zastupitelstvu, tak ví, o čem mluvím a jistě i v radě byl výrazným platným členem. Také doufám, že přínosem pro naši obec budou další noví členové naší kandidátky a pomohou nám. Jsem na to zvědavý a těším se na to.
Závěrem bych chtěl občany vyzvat, aby šli k volbám, aby využili tuto možnost, protože pokud se nechtějí zapojit přímo, což je samozřejmě lepší, jinou smysluplnou možnost nemají. A pak ať jsou trpěliví, nelze řešit vše hned i ve dvou doma je někdy problém se domluvit natož v počtu 15 zastupitelů..

Slovy klasika "demokracie je nedokonalá, ale nikdo nic lepšího nevymyslel" jak říkal Winston Churchill. Navíc osvícení diktátoři nakonec vždy dopadli špatně a lidi co jim věřili s nimi, což naštěstí není náš příběh.

Podpořte prosím alternativu, budeme vstřícnější otevřenější a budeme pokračovat ve všem rozdělaném, co má naději na dotažení a budeme se maximálně snažit připravit na další dotační výzvy a při tom hlavně nezapomeneme na občany a pokud vyhrajeme, budeme maximálně pomáhat druhé straně i v realizaci jejího programu.

Všechny zdravím svým prvním příspěvkem na facebook zatím prostřednictvím pana Macháčka za což mu děkuji, omlouvám se za svá krkolomná souvětí a někdy nesourodá navazování, která jsem nedokázal ideálně napsat a opravit a vy jste se jimi museli proplétat a ještě jednou zdůrazňuji svoji úctu ke všem, co pro tuto obec kdy pracovali i když jsme mohli mít na jednotlivá řešení jiný názor.

Bylo mi ctí dr. Jadrný

18/09/2022

Dalším naším záměrem je zvýšit POLITICKOU ODPOVĚDNOST ZASTUPITELŮ a ostatních osob ve vedení obce.

Co to znamená? Rádi bychom, aby se nikdo nemohl schovávat za anonymní dokumenty. Máme tím s odkazem na zvýšení informovanosti na mysli to, že by každý občan měl být schopen i s odstupem času zjistit, jak který zastupitel hlasoval, jaký měl návrhy při jednání zastupitelstva a podobně. V současné době možná zjistíte, jakou měl který zastupitel docházku. I to je však zavádějící, neboť někteří zastupitelé poměrně často přicházejí později nebo odcházejí před koncem zastupitelstva, což se v tomto nepromítne.

Velmi rád bych prosadil přenos audiovizuálního záznamu z jednání zastupitelstva on-line. Myslím, že by tato forma mohla pomoci tomu, aby se více lidí podívalo, jak jejich zvolení zástupci pracují. Možná by pak pro ně bylo snadnější přijít i osobně. Nějak se začít musí. Věřím, že i takovéto věci mohou podstatným způsobem zvýšit právě politickou odpovědnost zvolených zástupců občanů.

15/09/2022

Dnes se zaměřím na INFORMOVANOST.

Informovanost v obci o obecních i jiných záležitostech se po minulých komunálních volbách značně zlepšila. Obrovskou zásluhu na tom má i Alternativa pro Hradiště, zejména pak Zdeněk Seidl a jeho manželka Blanka, kteří zajistili a stále zajišťují vydávání obecních novin. Patří jim za to obrovský dík. Tímto navázali na původní zpravodaj obce, který vycházel nepravidelně, i přes to byl velmi oblíbený. Nové noviny tomu však dodali novou, mnohem vyšší úroveň a pravidelně nás na několika barevných stranách informují o událostech a zajímavostech, které se u nás staly.

Nicméně noviny jsou ze své podstaty spíše informačním zdrojem zpravodajským. Nemohou informovat v aktuálním čase o důležitých věcech. K tomu starosta obce zavedl tzv. infosystém obce (městyse), který funguje na principu zasílání SMS zpráv a emailů o důležitých věcech.

Alternativa pro Hradiště by tento systém chtěla vylepšit a zajistit, aby tímto zdrojem protékalo více informací o obecních věcech. Určitě jsme rádi, když se dozvíme o akci v motorestu, důležitější by ale podle nás bylo, kdybychom se dozvěděli o plánované schůzi zastupitelstva a ještě lépe, kdyby s touto informací byl zveřejněn i program jednání.

Velmi rádi bychom také do infosystému zavedli buď automatickou, nebo ruční funkci, aby tímto systémem městys informoval o dokumentech zveřejněných na úřední desce, neboť to jsou většinou velmi důležité informace, některé z nich dokonce povinně zveřejňované, aby se s nimi občané mohli seznámit.

V neposlední řadě bychom rádi mezi naše občany dostali i mnohem více informací, které nyní téměř nedostanete, například informace o tom, o čem a s jakým výsledkem jednala rada obce, s kým a o čem jednal starosta obce apod. Máme za to, že občané mají právo tyto informace znát a neměla by být jejich povinnost si o ně individuálně říkat.

Tyto uvedené věci podle nás zajistí mnohem větší transparentnost rozhodovacích procesů v obci a větší odpovědnost radních, místostarosty a starosty městyse.

14/09/2022

V tomto příspěvku se zaměřím na další z bodů volebního programu, a to na PODPORU MÍSTNÍCH SPOLKŮ.

Místní spolky a jejich činnost považujeme za klíčovou pro společenský život v obci. Již po mnoho let jsou to právě spolky, které organizují a technicky zajišťují většinu kulturních akcí v obci. Proto si zaslouží maximální možnou podporu. A to nemyslíme pouze finanční. Rádi bychom spolky podpořili poskytnutím administrativní podpory, poskytnutím veškerého potřebného zázemí a samozřejmě i materiálně a finančně. Víme, že i administrativní zátěž může být v některých ohledech větší, zejména pro lidi, kteří běžně administrativní činnosti nevykonávají. Proto pro ně chceme co největší oporu v obecním úřadu a ostatních orgánech obce.

Chceme tímto dosáhnout toho, aby spolky i nadále s radostí působily nejen u vlastní činnosti, ale též při pořádání obecních kulturních akcí. Také chceme, aby byli občané motivováni ke vstupu a setrvání v těchto spolcích. Rádi bychom také občany motivovali k tomu, aby případně založili i spolek nový, pokud najdou nějaký společný zájem.

Budeme rádi, pokud členky a členové spolků budou zajišťovat nejen kulturní akce v obci jako doposud, ale také, pokud například budou i nadále pořádat pro občany městyse zájezdy na různá zajímavá místa. I to totiž považujeme za důležité pro utvrzování sociálních vazeb mezi občany.

Spolkům zdar!!!

10/09/2022

Včera proběhla avízovaná diskuze s našimi kandidáty. Bohužel, i přes lákadla v podobě občerstvení zdarma dorazilo poměrně málo občanů, což mě velmi mrzí.

Nejprve se představili jednotliví kandidáti a následně jsme odprezentovali náš volební program, který najdete zde na stránkách níže. Poté proběhla diskuze, kterou ovšem z velké části ovládl místostarosta městyse a dvojka na protikandidátce pan Zbyněk Šmíd s až zvláštním zbytečným rýpáním, které nemělo nic společného s věcnou diskuzí. Nicméně jsme všechny dotazy zodpověděli, tak jsme snad i v diskuzi obstáli.

Jeden z nejzásadnějších bodů, který se zejména kandidátům druhé volební strany nelíbil byl náš záměr na otevření pergoly na sportovním hřišti v letních měsících. Abych řekl pravdu, moc nerozumím tomu, proč se to protikandidátům tak nezamlouvá. Raději by dali přednost tomu, aby areál sportovního hřiště fungoval jako v letošním roce, kdy pokud není obecní akce, areál je na celý víkend pronajat k soukromým oslavám a široké veřejnosti je téměř nepřístupný. Alternativa pro Hradiště má dále za to, že pro většinu občanů by bylo výhodnější, aby byl areál otevřen pro všechny, a ne jen pro úzkou skupinu osobo, a to někdy i pro cizí osoby, nikoliv pro občany Choustníkova Hradiště. Rozhodně budeme podporovat to, aby byla pergola otevřena pro širokou veřejnost a to nejen pro to, aby tam lidé chodili pouze na občerstvení, ale aby také využili nějakou ze sportovních příležitostí, které areál umožňuje a aby se setkávali s ostatními.

I přes nízkou účast se však nevzdáváme a nadále se budeme všemožně snažit dostat informace mezi občany Choustníkova Hradiště, a pokud možno získávat i zpětnou vazbu o tom, co je pro naše obyvatele důležité.

Seznam našich kandidátů
08/09/2022

Seznam našich kandidátů

08/09/2022

VOLEBNÍ PROGRAM

Vážení spoluobčané,

jsou to již 4 roky, kdy se díky vám a vašim hlasům, mohlo naše sdružení nezávislých kandidátů Alternativa pro Hradiště aktivně zapojit do vedení naší obce, nyní městyse a za to vám chceme poděkovat. Do komunální politiky jsme vstoupili s tím, že jsme vnímali potřebu udělat nějakou změnu a posunout život v naši obci zase o kousek dál. I přes počáteční tření jsme nakonec dokázali všichni najít společnou řeč. Jako partneři, nikoliv rivalové jsme se podíleli na chodu obce. Nepolitikařili jsme, ale velmi konstruktivně jsme přistupovali ke všem tématům, které jsme na zastupitelstvu obce, i v jiných orgánech probírali. Vše, co se v obci dělo tak bylo výsledkem kolektivní práce zastupitelstva bez ohledu na příslušnost jednotlivých kandidátů k volební straně. Jistě i vy vnímáte, že obec v uplynulých letech velmi dobře fungovala a podařilo se dotáhnout ke zdárnému konci spoustu dobrých projektů. Některé projekty ještě na svou realizaci čekají. To vše je i výsledkem práce našich kandidátů. Proto vás nyní žádáme o podporu, abychom v této práci mohli pokračovat a pro městys a jeho růst i nadále pracovat.

Jednou z našich největších priorit do dalšího volebního období je kulturní život v našem městysu a rozvoj sportovních možností. Prosadíme otevření pergoly na hřišti za bývalou poštou v letních měsících, abychom co nejvíce podpořili setkávání lidí a sportovní aktivity na tomto krásném místě. Máme za to, že zejména (ovšem nejen) rodiny s dětmi takovou příležitost uvítají. Abychom podpořili větší účast občanů na jednání zastupitelstva, zasadíme se o to, aby se tato jednání v letních měsících konala na sportovním hřišti, s následným sousedským posezením. Váš názor nás zajímá a je pro nás důležitý!

I nadále chceme co nejvíce podporovat místní spolky. V našich očích jsou pro kulturní život naprosto klíčové a s jejich rozkvětem bude kvést i kulturní a sportovní život v našem městysu. Akce na sportovním hřišti chceme více provázat také se sportem. Dlouhodobě podporujeme rozvoj tohoto sportovního areálu a budeme maximálně podporovat také projekt na multifunkční hřiště.

Dalším důležitým bodem je informovanost občanů. Velmi dobře fungují obecní noviny, jejichž vznik byla především naše zásluha a v jejich vydávání chceme i nadále pokračovat. Zapracujeme na zvýšení informovanosti občanů o důležitých otázkách městyse. Chceme vás prostřednictvím infosystému více informovat o aktuálním dění.

Spolu s informovaností chceme zvýšit také politickou odpovědnost zastupitelů. Jsme pro transparentnější jmenovité hlasování a pořizování záznamů, nebo online přenosů z veřejných jednání. Nechceme se schovávat za anonymní dokumenty.

Samozřejmou prioritou i naší volební strany je obecný rozvoj městyse. Trvá náš zájem na vybudování zóny pro výstavbu nových rodinných domů a uděláme vše pro to, abychom před volbami v roce 2026 mohli s čistým svědomím ukázat krásnou novou lokalitu městyse. Rádi bychom také podpořili jakékoliv soukromé záměry, které povedou k vybudování nových možností bydlení nejen pro mladé hradišťáky.

Nezapomínáme ani na naše seniory, kteří jsou nejzranitelnější skupinou našich obyvatel. Budeme v maximální možné míře prosazovat všechny možnosti, jak jim co nejlépe pomoci zvládnout nadcházející těžké období energetické krize a s tím souvisejícího zdražování. Ať již se jedná o podporu rozšiřování a následného využívání sociálních služeb, nebo konkrétně namířenou finanční pomoc.

S ohledem na energetickou krizi, budeme hledat možnosti zajištění větší energetické soběstačnosti městyse. Jednou takovou možností je například osazení střech a případně dalších prostor solárními elektrárnami, které povedou k úsporám a následnému využití ušetřených finančních prostředků v jiných oblastech.

Pokud se chceme i v nadcházejícím období věnovat rozvoji městyse a s tím souvisejícím realizacím různých projektů, bude nutné odlehčit práci starosty. Řešením je, dle našeho názoru, pozice uvolněného místostarosty. Ten by se věnoval otázkám běžného každodenního chodu městyse a starosta by se pak mohl ve větší míře a plně soustředit na důležité projekty a zejména hledání finančních prostředků pro jejich realizaci. Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky vynaložené na tuto pozici se nám mnohonásobně vrátí.

V uplynulém období jsme se také profilovali jako zastánci a ochránci cest. Nejen těch nyní funkčních, ale i takových, které již v minulosti zanikly, nebo se z nejrůznějších důvodů nepoužívají. Proto budeme v dalším volebním období prosazovat zpřístupňování a vytváření nových možností průchodu územím městyse. Již nyní máme vytipováno několik možných cest, které by se daly nově zpřístupnit.

Nadále budeme prosazovat posílení bezpečnostních opatření pro pohyb chodců a celkový provoz nejen podél hlavní silnice I/37, ale také v ostatních lokalitách městyse. V souvislosti s tímto chceme zapracovat na zlepšení vzhledu městyse právě podél hlavní silnice. Touto částí projíždí nejvíce aut a měla by tak být naší „výkladní skříní“. Rádi bychom například vyměnili autobusové zastávky a celkově zkrášlili prostory podél cesty podobně jako tomu je ve středu obce.

Každý z nás vnímá, že situace před letošními komunálními volbami je jiná než před 4 lety. Situace se ustálila, městys vzkvétá a má velký potenciál vzkvétat i nadále. Stejně jako při minulých volbách, je i nyní naším hlavním cílem spokojený občan a krásné, přátelské místo k žití. Jsme připraveni se o to, s vaší podporou, i v nadcházejícím volebním období co nejvíce zasadit a navázat na již započatou práci. Věříme, že si vaši důvěru a podporu zasloužíme, proto prosíme, přijďte k volbám a podpořte nás.

Vaše Alternativa pro Hradiště, sdružení nezávislých kandidátů

Adresa

Choustníkovo Hradiště
Choustnikovo Hradiste
54442

Telefon

+420777619436

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Alternativa pro Hradiště zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Sdílet