19/09/2022
Příspěvek MUDr. Jadrného:
"Proč jsem před 4,5 roky přešel do alternativy", některé postřehy z minula a příspěvek k vizi do budoucnosti
Před cca 5 lety jsem přivítal nový zájem občanů na zastupitelstvu a následně vznik Alternativy pro Hradiště a po krátkém zamyšlení jsem se k ní přidal. Bylo to krátce po té, kdy zde vrcholilo téma dálnice. Pan Hloušek běhal s hejtmanem mezi Vlčkovicemi a Chvalkovicemi a přesvědčoval ho, ať dálnice jde tamtudy. Po té, když si zřejmě ujasnili, že nikdo normální nenechá vykácet 5-10 km lesa kudy by dálnice musela vést, že dálnice je tu pro lidi a ne pro zvířata v lese a má urychlovat dopravu hlavně kolem měst. Tudíž by měla jít poblíž Dvora Králové. Pan Šmíd se tehdy jednoznačně postavil proti sjezdu z dálnice u Hradiště, a když jsem se ho ptal, kudy by doporučil najíždět na dálnici na Prahu, mínil, že nejlépe přes Kocbeře !! (Sám jsem na zastupitelstvu prohlásil, že se tu dálnice nemusíme obávat, pouze je třeba trvat na protihlukové bariéře, (nejlépe plexisklové, aby se nejelo jak v tunelu) a že obec má jako jedna z mála obrovské štěstí neboť nám dálnice pomůže být za deset minut v okresním městě, 15 minut v krajském a za hodinu v hlavním městě). Řešení bez sjezdu z dálnice v Hradišti pan Šmíd prosazoval, dokud nepochopil, že Dvoráci by jezdili dále přes Hradiště a Heřmanice a ne přes Kocbeře. No a do třetice všeho pan Dr. Záplata prohlásil, že stejně je to jedno, že miliardář pan Ing. Hlavatý si stejně postaví dálnici po druhém břehu Labe (pozn.: bohatí lidé jsou bohatí také díky tomu, že nevyhazují peníze za nesmysly). Paní Koubová neříkala nic a i pan starosta Vopálka držel basu s většinou v radě. Doufal jsem, že důvodem je dostat více peněz z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) (taková byla a nejspíš ještě je doba), takže jsem jim to na schůzi s ŘSD nechtěl kazit a jen jsme se Zdeňkem Seidlem protáčeli nad argumenty rady oči. Výsledkem bude to z čeho se tu za cca 3-5 let ... (teď mě nenapadá nic slušného)..., z čeho budeme hodně a hodně smutní: dálnice od Polska do Trutnova bude hotová a provoz z ní bude burácet po staré státní silnici 15 metrů pod okny bytovek po dobu dalších 3-5 let. Pokud dojdou peníze na dálnice, tak i mnohem déle. Budeme často vzpomínat na blokování stavby našimi a kocbeřskými radními, neboť kvůli nim byla výstavba úseku Jaroměř- Trutnov zařazena jako poslední až za úsek Trutnov- polská hranice (na druhou stranu, asi se povedlo odvést přivaděč ode Dvora, že půjde na dálnici z druhé strany - což má za následek to, že zde bude "mrtvěji", sice klid, ale podnikání omezené a minimum nových firem; hluk, smrad, otřesy, snížená bezpečnost všech zúčastněných v provozu tedy hlavně v následném desetiletí ne však století). No a když jsem tyto obavy panu Macháčkovi formuloval..... za prvé naslouchal ( mnozí neumí dodnes ), za druhé velice rychle pochopil, za třetí byl schopen navrhnout další postup a v dalších problémech to bylo obdobné, prostě radost spolupracovat....
V panu Macháčkovi jsem poznal naslouchajícího, přemýšlivého a nekonfliktního člověka, kterému nejde o židli, ale o princip a obsah. Dokáže fundovaně formulovat názory a má v hlavě správně srovnané hodnoty. Má zájem o práci v obci a chce o tomto mnohem šířeji informovat občany. Také si dokončil své právnické vzdělání a chce ho dát plně k dispozici naší obci. Zná práci ve veřejné sféře a má v ní dlouhou praxi. Musím kriticky říct, že ve všem uváděném je lepší než já a že sám nemám problém takové lidi tlačit před sebou. Dokonce i po volbách jsme vybojované druhé místo v radě toto podstoupili zpět druhé straně, protože v tandemu Vogl - Macháček skřípalo soukolí. Je-li mladý člověk ambiciósní a dosáhl svého starostovského postu, ne vždy je schopen tolerovat vedle sebe druhého, srovnatelně schopného partnera. Takže pan Macháček z tohoto vycouval, protože ho to netěšilo. Dle mého názoru měli mít každý své portfolio, tedy svou vymezenou oblast působnosti a zodpovědnosti. Vkládám naději do těchto voleb, že by z nich mohl vzejít opačný tandem Macháček-Vogl. Mohla by to být silná, efektivně pro obec pracující dvojice (bohužel v teď končícím volebním období ztracené "Biturbo", které tady mohlo být již čtyři roky). Oba by měli být uvolnění ze zaměstnání a dobře zaplaceni. Nikdo soudný si nemůže myslet, že kvalitní lidé budou dělat tyto funkce např. za polovinu toho, co by dostali zaplaceno jinde. 20 let tvrdím, že obec potřebuje dalšího zaměstnance, ať už místostarostu, správce, tajemníka či asistenta starosty. Jak už jsem mnohokrát argumentoval, peníze vynaložené na tento post, se mnohonásobně vrátí na získaných dotacích a dalších benefitech obce. Bohužel to "radní strana" nepochopila ani v tomto volebním období. Mám lehké podezření, že snad i konečně pochopili, ale protože jsme to měli v programu my a ne oni, nezrealizovali to. Myslím, že si na to dávali docela pozor, aby se mohli slabší koaliční strany na konci volebního období ústy pana Šmída zeptat: "Co se podařilo prosadit Vám?".
Minulé volby jsme prohráli 8 ku 7, u dvou stran to znamená, že vítěz bere vše, prosadí téměř vše a neschválí nic, co nechce, i kdyby to bylo správně. I přesto jsme aktivně pomohli (zvláštní poděkování pánům Macháčkovi i panu Seidlovi) se vším dobrým co se v obci dělo s čím to šlo. To je také moje odpověď na otázku pana Šmída. Nechci, aby vznikl dojem, že bojuji osobně proti panu Voglovi či Šmídovi. Naopak, obou si velice vážím a oba dva se určitě dle svého nejlepšího vědomí a svědomí snažili pomoci obci, za což jsem jim za naší alternativu veřejně poděkoval. Je třeba si vážit každého, kdo je ochoten pracovat pro obec, protože takových lidí je minimum (dík i jejich rodinám). A dokonce, pokud bychom s Alternativou pro Hradiště vyhráli, tak nejen s panem ing. Voglem bychom počítali, ale se všemi, pomohli bychom jim splnit jejich část volebního programu, takže nikdo by se nemusel ptát, co se povedlo splnit slabší straně, ale byli bychom hrdí na to, že se nám povedly splnit téměř oba volební programy. Což by mělo znamenat, že nahradíme starý přístup novým ne již Vaše a naše priority, ale naše společné. No a pokud prohrajeme tak budeme dále jako nyní podporovat správné věci a vládnoucí straně nebudeme házet klacky pod nohy. A pokud nám "dovolí" budeme se opět snažit něco prosadit ze svého programu.
Objektivně nutno přiznat mezi dobré prvky spolupráce patřilo i to, že většinová strana netlačila problém na sílu přes hlasování, když viděli, že jsme kategoricky proti.(např. prodej cest přes pole a sady).
Také intenzivně myslím na největší současný problém, že v současné době by tady neměli být pouze občané pro obec a platit všechny možné poplatky, ale zvlášť nyní by tu měla být obec pro lidi. V době, kdy většina lidí neví a má obavy, jak zaplatí zálohy na energie na další období, by obec měla finančně pomoci. Ano, myslím to vážně. V době kdy obec má na účtu 12-15 milionů, může si dovolit svým občanům uhradit část navýšení za energie i kdyby na to mělo padnou cca 10 % úspor obce. Protože nebude šťastné obce, pokud tam budou žít nešťastní, půl roku v roce nastydlí občané. Sám od 1. ledna 22 platím za pension 3x vyšší zálohy na plyn i elektřinu a docela to bolí i mě, ale pro důchodce nebo samoživitelky je to téměř nemožné. Samozřejmě nejsem tak chytrý, abych dokázal říct, jak se této vládě povede pomoci občanům. Doufám, že ano, ale pokud ne, naši občané by měli vědět, že i obec jim pomůže částečně nést toto břemeno po dobu krize. Jak bychom to řešili: například tím, že občan přinese za poslední 1-2 roky fakturu a pak tu současnou. Rozdíl např. 3000 Kč na měsíc bychom vydělili třemi a cca tisícovku na měsíc a domácnost bychom za obec přispěli. Třetinu nárůstu by tedy platil občan, třetinu stát v nějakém příspěvku na bydlení a s poslední třetinou by pomohla obec. Dosah do rozpočtu obce by nebyl tak velký cca 1-1,5 mil. a tuto ztrátu bychom vyrovnali zvýšeným úsilím o nalezení dotací, k čemuž by pomohla druhá uvolněná osoba, protože samotný starosta i když bude zázračný, tak to nemůže sám stihnout. A pokud na účtu zbývá dále přes 10 milionů a získají se dotace cca 20-30 milionů, tak to stále stačí. A kdyby náhodou ne, lze si půjčit, protože v současné době vítězí dlužníci a spořícím pouze úspory silně ukusuje inflace. Je mnohem lepší mít smysluplně investováno než hodně našetřeno.
Možná to nebude třeba, jelikož stát toto zdražení může z větší části kompenzovat. Pak tady obec musí fungovat jako pomocník. Pomůže např. neinformovaným či starším občanům co mají dělat, o co požádat a kde co vyplnit, na což si myslím by byl pan Macháček ideální ( asi mi poděkuje :-)). At´ tam sedí kdokoliv, měl by mít připraveny nejčastější formuláře a měl by pomoci tyto vyplnit a odeslat a pokud tam budou lidé dva, tak to udělají rádi a s úsměvem, protože je to nebude přetěžovat.
Je mi líto, že nejsem o 20 let mladší a nesrším energií jako dříve. Mé dvě práce mě z velké části spotřebovávají a obětoval jsem jim osobní i rodinný život. Za minulé období vidím největší přínos své osoby, že jsem spolupřesvědčil Zdeňka Seidla, aby nám pomohl a věnoval se životu v obci (dík i jeho manželce a i za časopis). Je velkým přínosem pro obec a kdo byl na zastupitelstvu, tak ví, o čem mluvím a jistě i v radě byl výrazným platným členem. Také doufám, že přínosem pro naši obec budou další noví členové naší kandidátky a pomohou nám. Jsem na to zvědavý a těším se na to.
Závěrem bych chtěl občany vyzvat, aby šli k volbám, aby využili tuto možnost, protože pokud se nechtějí zapojit přímo, což je samozřejmě lepší, jinou smysluplnou možnost nemají. A pak ať jsou trpěliví, nelze řešit vše hned i ve dvou doma je někdy problém se domluvit natož v počtu 15 zastupitelů..
Slovy klasika "demokracie je nedokonalá, ale nikdo nic lepšího nevymyslel" jak říkal Winston Churchill. Navíc osvícení diktátoři nakonec vždy dopadli špatně a lidi co jim věřili s nimi, což naštěstí není náš příběh.
Podpořte prosím alternativu, budeme vstřícnější otevřenější a budeme pokračovat ve všem rozdělaném, co má naději na dotažení a budeme se maximálně snažit připravit na další dotační výzvy a při tom hlavně nezapomeneme na občany a pokud vyhrajeme, budeme maximálně pomáhat druhé straně i v realizaci jejího programu.
Všechny zdravím svým prvním příspěvkem na facebook zatím prostřednictvím pana Macháčka za což mu děkuji, omlouvám se za svá krkolomná souvětí a někdy nesourodá navazování, která jsem nedokázal ideálně napsat a opravit a vy jste se jimi museli proplétat a ještě jednou zdůrazňuji svoji úctu ke všem, co pro tuto obec kdy pracovali i když jsme mohli mít na jednotlivá řešení jiný názor.
Bylo mi ctí dr. Jadrný