Koalice pro Českou Třebovou

Koalice pro Českou Třebovou Tvoříme Česko-třebovskou koalici na komunální volby již od roku 2010. Jsme sdružení Třebováků, kteří opravdu chtějí pro naše město něco udělat.

Aktuálně se připravujeme na komunální volby v r. 2022 a to ve spojení KDU-ČSL a NEZAVISLÍ KANDIDÁTI Většinu členů tvoří nezávislí kandidáti, osobnosti, kteří mají zájem společně a aktivně pracovat pro naše město. Koalici pro Českou Třebovou podporují politické strany KDU-ČSL a SNK - ED. Máme velké ambice, chceme oslovit všechny rozumné voliče, zapojit se do práce v radě města. Máme i kandidáty pro

uvolněné funkce starosty a místostarosty. Chceme se se vší odpovědností podílet na správě a rozvoji našeho města.

PROHLÁŠENÍ KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU K AKTUÁLNÍ KRIZI VE VEDENÍ MĚSTA Vážení a milí občané, chtěl bych vyjádřit postoj...
07/07/2024

PROHLÁŠENÍ KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU K AKTUÁLNÍ KRIZI VE VEDENÍ MĚSTA
Vážení a milí občané, chtěl bych vyjádřit postoj opozičního uskupení Kolice pro Českou Třebovou k nedávnému dění na radnici.
Po posledním řádném jednání zastupitelstva města Česká Třebová konaném dne 24.6.2024, došlo k významným událostem, které by neměly zůstat bez naší reakce.
Rezignace paní místostarostky Zuzany Nejedlé na jednání zastupitelstva byla pro nás všechny velkým překvapením, přestože jsme věděli, že vztahy mezi koaličními partnery ve vedení města nejsou ideálem dobré spolupráce.
Mezi důvody svého rozhodnutí zdůraznila hlavně ty morální a krátce komentovala marnost hledání společné cesty, neboť současná orientace komunální politiky je jasně dána požadavky pana hejtmana. Bohužel se tak projevil dlouhodobý způsob chování a jednání vedení 3PK Pro Českou Třebovou, se kterým jsme měli tu čest bezprostředně po volbách i my, zástupci Koalice pro Českou Třebovou.
Chtěli bychom vyjádřit podporu paní Zuzaně Nejedlé, že v sobě našla odvahu pro tento nelehký krok. Zároveň jí děkujeme za práci pro naše město a spolupráci napříč politickými stranami, kdy komunikace z její strany byla vždy korektní a férová, bez ohledu na radniční koalici a opozici.
Následně v reakci na odstoupení paní místostarostky došlo i k odstoupení Nestraníků od Koaliční smlouvy, což vnímáme jako logický a správný krok. Poměr hlasů radniční koalice a opozice se na zastupitelstvu více vyrovná a opozice tak bude mít větší význam. Snad začnou i samotní zastupitelé 3PK přemýšlet, zda takto razantně odůvodněná rezignace Zuzany Nejedlé neukazuje na nutnost změny chování vedení radnice.
ING PETR SKOPAL, LÍDR KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU

V ÚSTÍ ZASÍŤUJÍ DALŠÍ PARCELY PRO RD NA NOVÉ DUKLE - U NÁS ALE NIC NEBUDE.....!Město Ústí nad Orlicí v letošním roce zah...
18/03/2023

V ÚSTÍ ZASÍŤUJÍ DALŠÍ PARCELY PRO RD NA NOVÉ DUKLE - U NÁS ALE NIC NEBUDE.....!

Město Ústí nad Orlicí v letošním roce zahájí stavbu technické infrastruktury v lokalitě Nová Dukla, kde vznikne 23 zasíťovaných parcel pro individuální výstavbu rodinných domků a připravené parcely pro developerský projekt Investorem této akce je město Ústí nad Orlicí a společnost Tepvos, s.r.o. Na to je v letošním rozpočtu města alokována částka ve výši deset milionů korun. Následovat bude výstavba komunikací, chodníků, domovních vjezdů a výsadba veřejné zeleně. Dokončení akce se předpokládá ve druhé polovině příštího roku.

A CO ČESKÁ TŘEBOVÁ? MÁME TAKÉ CO NABÍDNOUT, ALE NIC NEDĚLÁME !

Také v České Třebové jsme měli obdobný záměr, podpořený studií na výstavbu obytného souboru rodinných domků na městských pozemcích v lokalitě Křivolík. Vypracovala jej na základě objednávky minulého vedení města Ing. arch. Lucie Kubínková. Vlastně zatím jen první etapu - mohlo zde vzniknout 16 - 20 rodinných domků volných i řadových. Pozemky patří městu, sítě jsou v dosahu, dopravní řešení by současně umožnilo zlepšení obsluhy zdejší mateřské školy U koupaliště.

Nastoupilo nové vedení města a zatím to vypadá, že tento záměr je odsouzen k zapomnění. Přitom stavebních parcel je nedostatek, mladí lidé z České Třebové odchází a raději staví jinde, třeba právě na Dukle v Ústí nad Orlicí nebo i v Přívratu, v Rybníku. Počet obyvatel města stále klesá, stejně jako počet narozených dětí, populace stárne. A lidé se stěhují jinam nebo staví jinde. Zvláště ti mladí.

Zainvestování pozemků v Křivolíku by nemuselo nic stát. Peníze určené pro bydlení ve výši 21,5 milionu (za prodej Jezevčíka) nové vedení ani nezapojilo do rozpočtu a přitom z nich inflace trvale "užírá". Prodejem zasíťovaných pozemků stavebníkům by se peníze investované do sítí rychle vrátily. Jenže to vypadá, že to nemělo 3PK ve svém volebním programu a tak to je třeba zrušit nebo v nejlepším případě odložit. Podobně jako nařízení o rezidentním parkování, připraveném úsekovém měření rychlosti pod Křibem nebo připravenou stavbu parkoviště pod hudební školou. Mrzí mne to. S tímto přístupem, kdy nové vedené nepokračuje v rozpracovaných záměrech předchůdců toho mnoho nedokážeme.
Nejde přece o žádnou politiku, ale o to, aby se také naše město mohlo dobře rozvíjet.

OBRÁZKY JSOU ZE STUDIE LUCIE KUBÍNKOVÉ. Přidávám také video, které bylo k prosazení této studie natočeno loni v létě. Prostě proto, že to je potřeba. Přestaňme politikařit a dělejme pro naše město něco potřebného! Peníze a možnosti na to máme, jen ta vůle chybí. Prostě se nechce. A když se nechce, tak je to horší, než když to nejde. Pouze je třeba změnit územní plán: plochu určenou pro rekreaci změnit na plochu určenou k bydlení.... Ten návrh musí dát majitel, tedy město. Jde o městské pozemky. (mm)

ODKAZ NA VIDEO: https://youtu.be/m8gJpZpzaoQ

K VYUŽITÍ KRYTU čp. 104 V JAVORCE   Do majetku města se tento opuštěný a od elektřiny a vody odpojený objekt dostal před...
16/03/2023

K VYUŽITÍ KRYTU čp. 104 V JAVORCE

Do majetku města se tento opuštěný a od elektřiny a vody odpojený objekt dostal před pěti lety v roce 2018. Přesto, že se během let řešily možnosti pronájmu pro některé instituce, které buď projevily zájem, nebo jím to bylo nabídnuto, tak zatím zůstává tento kryt a pozemky, které k němu náleží nevyužité.
JAK SE TENTO OBJEKT DO MAJETKU MĚSTA DOSTAL?
Protiatomový kryt v Ul. B. Němcové v Javorce nabízel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji. Po několika kolech prodeje projevil zájem kupec, který již podepsal o zakoupení objektu kupní smlouvu na částku 2 miliony Kč. Kryt však leží na pozemku ve vlastnictví města Česká Třebová a tam město získalo 90 dní na jeho uplatnění. Tato možnost měla vypršet dne 16. června 2018 a oposlední možnsot rozhodnout, jak to má být byla na červnové schůzi zastupitelstva 11.6. 2018. Pokud by své právo ZM neuplatnilo nebo bude rozhodnuto bez usnesení, tak to automaticky znamená, že město Česká Třebová svoje předkupní právo neuplatní a podepsaná kupní smlouva (se zbrojařskou firmou) bude platit.
Předkupní právo na nemovitost bylo po diskuzi uplatněno a znamená, že město muselo uhradit ve prospěch Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových kupní cenu 2 miliony korun. Hlasování bylo těsné, pro odkoupení městem hlasovalo 14 zastupitelů, tedy právě potřebné minimum. Záměr neuplatňovat předkupní právo byl prosazován zejména Klubem Nestraníků, před projednávaným bodem jednání dokonce požádal starosta Jaroslav Zedník (jako jejich lídr) o mimořádnou přestávku, aby se mohli poradit.
Důvody uváděné pro uplatnění předkupního práva byly ze dvou oblastí:
1) umožněním prodeje zbrojařské firmě, která nepředložila jasný záměr, vzniká zvýšené riziko, že v oblasti mezi rodinnými domky vznikne něco, nad čím nebude mít město žádnou kontrolu a bude pak pozdě si vyčítat, že jsme měli objekt zakoupit sami.
2) Objekt měli zastupitelé možnost prohlédnout a shlédli jej v dobrém stavebně-technickém a provozuschopném stavu odpovídající ceně 2 miliony Kč, pro který bylo navrženo hned několik možností využití a to bez velkých investic. Stav objektu se podstatně lišil od všech dříve předaných sdělení, v určitém smyslu rozšiřuje možnosti města. Objekt je také možné pronajmout i dokonce prodat i stávajícímu zájemci, město ovšem bude mít nad pronájmem nebo prodejem kontrolu, bude si moci stanovit podmínky.
Naopak důvody, které byly sděleny pro variantu proč předkupní právo neuplatňovat:
Město pro objekt nemá žádné využití. Nikdo nepřišel s reálnou možností na využití. Pokud bychom objekt převzali, bude třeba řešit další drahé opravy a investice, buďme rádi, že se o kryt nebudeme muset starat. Už teď máme prázdný kryt na Novém náměstí a pak bychom měli (na krku) další. (Většinu těchto argumentů říkal starosta města).
V diskuzi dále padaly z veřejnosti i dotazy na zastupitele, kteří předkupnímu právu vyjadřovali podporu, ať nyní rychle sdělí k čemu nám bude tento objekt dobrý (Dotazy na zastupitele ale měly být podány jinak, přes předsedajícího).
Hlasovat se muselo nejdříve o protinávrhu, který podala Koalice pro Českou Třebovou, protože původní navržený text usnesení, formulovaný radou města, byl stanoven tak, že "schvalujeme neuplatnění předkupního práva" a pouhé neschválení tohoto usnesení ještě nepostačovalo k převzetí krytu. Pro protinávrh zvedlo ruku 14 zastupitelů (7 za Koalici pro Českou Třebovou 5 za ČSSD, 1 za ODS a 1 za Třebováky pro sport a zdraví.

POZNÁMKA K PROCESU PŘEVZETÍ KRYTU:
O problému s novým nabyvatelem se vědělo od února t.r. Veškerá aktivita města byla vedena jen výhradně s jediným cílem - objekt nekupovat, není pro něho využití. Bohužel nevznikla žádná pracovní skupina zainteresovaných, kteří se mohli myšlenkou budoucího využití zabývat a v klidu posoudit všechny alternativy. Jak jsme zjistili na ÚPZSVM, tak město ani nemělo k dispozici znalecký posudek na uvedený objekt a neprojevovalo žádnou snahu objektivně zjistit jeho stav, tedy "do čeho bychom šli".
Už předem byla vybrána jediná varianta - kryt nepřebírat.
Žádné možnosti využití se nehledaly, platila premisa "město nemá pro kryt žádné využití."

Připomeňme si situaci z roku 2012, kdy město koupilo prostřednictvím TEZY za 22 milionů Kč (na úvěr!) devítiposchoďový bývalý hotelák, aby pak šest let nevědělo co s ním, když se jedna možnost využití a dotace hroutila za druhou. Vznikl tak brownfield v centru města. Úvěr byl splácen a využití bylo v roce 2018 nulové, Důvodem byla v roce 2012 také obava z nevhodného využití...

Já sám jsem byl také dlouho pod vlivem této myšlenky: "kryt nepotřebujeme". Po jeho prohlídce, kterou absolvovali zastupitelé za Koalici pro Českou Třebovou a seznámení se znaleckým posudkem si to už nemyslím. Je samozřejmě škoda, že jsme kryt nezískali zdarma (tehdy od Hasičského záchranného sboru a v době, kdy jej nebylo ještě možné libovolně užívat), ale myslím, že cena 2 miliony Kč není nadsazená a je v možnostech města.

Na rychlé zaplacení této částky nebylo vlastně ani třeba měnit rozpočet, položka na výkup majetku postačovala. Kryt nevyžaduje urgentní opravy a pro využití je zapotřebí především jeho připojení na elektrickou síť.(To se dodnes ovšem neprovedlo) K možnému využití by stálo za to zahájit diskuzi.
MILAN MIKOLECKÝ 16.6. 2018

UPLYNULO 5 ROKŮ A KRYT JE STÁLE NEVYUŽITÝ
Zatím proběhlo jen jednání o možném pronájmu prostor s několika zájemci, jiným byl prostor nabízen. projednávala se např. také možnost využít prostory krytu o ploše 920 m2 pro depozitář městského muzea, což bylo spojeno s možností budovu v Borku prodat společnosti Böhm plast-technik. Nakonec z tohoto nápadu dost rychle sešlo.
Nyní je dobře, když se nové vedení města znovu touto situací zabývá, byla zahájena diskuze v majetkové komisi. Možnosti lze rozšířit např. o účel prodeje krytu a souvisejících parcel. jde o stavební parcely, kterých je ve městě nedostatek a zde by bylo možné prostor využít pro bytové účely. Za předpokladu odkoupení celé nemovitosti včetně krytu, samozřejmě. Účel využití by pak město mohlo dle uzavřené smlouvy kontrolovat. I tato možnost byla přece při odkupu v roce 2018 zmíněna.
Další možnosti již byly navrženy s tím, že prostor amfiteátru pro letní kino a letní kulturu je neopakovatelný a unikátní, proč je nevyužít a pokusit se o obnovení tohoto využití, když už je nyní všechno "naše".

MOŽNOSTI VYUŽITÍ
1) Od loňského roku existuje iniciativa pro letní využívání amfiteátru jako unikátního prostoru pro letní filmové projekce na širokoúhlém velkoplošném plátně a pro pořádání letních kulturních akcí "velkého rozměru", pro které byl tento prostor vybudován a také dříve využíván. Dnešní technika je na vyšší úrovni, obtěžování hlukem by bylo omezeno, navíc je zde vzrostlá vegetace, která obtěžování okolních občanů tlumí. V Javorce nebo na náměstí je také letní promítání mezi zástavbou a zážitek z této projekce je nesrovnatelný..... Pro letošek třeba jen pilotní projekt na 1 víkend pomocí vypůjčeného zařízení, tedy zatím "na zkoušku". Potom lze vše vyhodnotit a dále rozhodnout.... Určité zázemí pro letní kino (např. WC nebo občerstvení) by bylo určitě i uvnitř krytu, který je dnes stavebně rozdělen pro dva různé uživatele (viz další fotky).

2)
K VYUŽITÍ KRYTU čp. 104 V JAVORCE
Do majetku města se tento opuštěný a od elektřiny a vody odpojený objekt dostal před pěti lety v roce 2018. Přesto, že se během let řešily možnosti pronájmu pro některé instituce, které buď projevily zájem, nebo jím to bylo nabídnuto, tak zatím zůstává tento kryt a pozemky, které k němu náleží nevyužité.
JAK SE TENTO OBJEKT DO MAJETKU MĚSTA DOSTAL?
Protiatomový kryt v Ul. B. Němcové v Javorce nabízel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji. Po několika kolech prodeje projevil zájem kupec, který již podepsal o zakoupení objektu kupní smlouvu na částku 2 miliony Kč. Kryt však leží na pozemku ve vlastnictví města Česká Třebová a tam město získalo 90 dní na jeho uplatnění. Tato možnost měla vypršet dne 16. června 2018 a oposlední možnsot rozhodnout, jak to má být byla na červnové schůzi zastupitelstva 11.6. 2018. Pokud by své právo ZM neuplatnilo nebo bude rozhodnuto bez usnesení, tak to automaticky znamená, že město Česká Třebová svoje předkupní právo neuplatní a podepsaná kupní smlouva (se zbrojařskou firmou) bude platit.
Předkupní právo na nemovitost bylo po diskuzi uplatněno a znamená, že město muselo uhradit ve prospěch Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových kupní cenu 2 miliony korun. Hlasování bylo těsné, pro odkoupení městem hlasovalo 14 zastupitelů, tedy právě potřebné minimum. Záměr neuplatňovat předkupní právo byl prosazován zejména Klubem Nestraníků, před projednávaným bodem jednání dokonce požádal starosta Jaroslav Zedník (jako jejich lídr) o mimořádnou přestávku, aby se mohli poradit.
Důvody uváděné pro uplatnění předkupního práva byly ze dvou oblastí:
1) umožněním prodeje zbrojařské firmě, která nepředložila jasný záměr, vzniká zvýšené riziko, že v oblasti mezi rodinnými domky vznikne něco, nad čím nebude mít město žádnou kontrolu a bude pak pozdě si vyčítat, že jsme měli objekt zakoupit sami.
2) Objekt měli zastupitelé možnost prohlédnout a shlédli jej v dobrém stavebně-technickém a provozuschopném stavu odpovídající ceně 2 miliony Kč, pro který bylo navrženo hned několik možností využití a to bez velkých investic. Stav objektu se podstatně lišil od všech dříve předaných sdělení, v určitém smyslu rozšiřuje možnosti města. Objekt je také možné pronajmout i dokonce prodat i stávajícímu zájemci, město ovšem bude mít nad pronájmem nebo prodejem kontrolu, bude si moci stanovit podmínky.
Naopak důvody, které byly sděleny pro variantu proč předkupní právo neuplatňovat:
Město pro objekt nemá žádné využití. Nikdo nepřišel s reálnou možností na využití. Pokud bychom objekt převzali, bude třeba řešit další drahé opravy a investice, buďme rádi, že se o kryt nebudeme muset starat. Už teď máme prázdný kryt na Novém náměstí a pak bychom měli (na krku) další. (Většinu těchto argumentů říkal starosta města).
V diskuzi dále padaly z veřejnosti i dotazy na zastupitele, kteří předkupnímu právu vyjadřovali podporu, ať nyní rychle sdělí k čemu nám bude tento objekt dobrý (Dotazy na zastupitele ale měly být podány jinak, přes předsedajícího).
Hlasovat se muselo nejdříve o protinávrhu, který podala Koalice pro Českou Třebovou, protože původní navržený text usnesení, formulovaný radou města, byl stanoven tak, že "schvalujeme neuplatnění předkupního práva" a pouhé neschválení tohoto usnesení ještě nepostačovalo k převzetí krytu. Pro protinávrh zvedlo ruku 14 zastupitelů (7 za Koalici pro Českou Třebovou 5 za ČSSD, 1 za ODS a 1 za Třebováky pro sport a zdraví.
POZNÁMKA K PROCESU PŘEVZETÍ KRYTU:
O problému s novým nabyvatelem se vědělo od února t.r. Veškerá aktivita města byla vedena jen výhradně s jediným cílem - objekt nekupovat, není pro něho využití. Bohužel nevznikla žádná pracovní skupina zainteresovaných, kteří se mohli myšlenkou budoucího využití zabývat a v klidu posoudit všechny alternativy. Jak jsme zjistili na ÚPZSVM, tak město ani nemělo k dispozici znalecký posudek na uvedený objekt a neprojevovalo žádnou snahu objektivně zjistit jeho stav, tedy "do čeho bychom šli".
Už předem byla vybrána jediná varianta - kryt nepřebírat.
Žádné možnosti využití se nehledaly, platila premisa "město nemá pro kryt žádné využití."

Připomeňme si situaci z roku 2012, kdy město koupilo prostřednictvím TEZY za 22 milionů Kč (na úvěr!) devítiposchoďový bývalý hotelák, aby pak šest let nevědělo co s ním, když se jedna možnost využití a dotace hroutila za druhou. Vznikl tak brownfield v centru města. Úvěr byl splácen a využití bylo v roce 2018 nulové, Důvodem byla v roce 2012 také obava z nevhodného využití...

Já sám jsem byl také dlouho pod vlivem této myšlenky: "kryt nepotřebujeme". Po jeho prohlídce, kterou absolvovali zastupitelé za Koalici pro Českou Třebovou a seznámení se znaleckým posudkem si to už nemyslím. Je samozřejmě škoda, že jsme kryt nezískali zdarma (tehdy od Hasičského záchranného sboru a v době, kdy jej nebylo ještě možné libovolně užívat), ale myslím, že cena 2 miliony Kč není nadsazená a je v možnostech města.

Na rychlé zaplacení této částky nebylo vlastně ani třeba měnit rozpočet, položka na výkup majetku postačovala. Kryt nevyžaduje urgentní opravy a pro využití je zapotřebí především jeho připojení na elektrickou síť.(To se dodnes ovšem neprovedlo) K možnému využití by stálo za to zahájit diskuzi.
MILAN MIKOLECKÝ 16.6. 2018

UPLYNULO 5 ROKŮ A KRYT JE STÁLE NEVYUŽITÝ
Zatím proběhlo jen jednání o možném pronájmu prostor s několika zájemci, jiným byl prostor nabízen. projednávala se např. také možnost využít prostory krytu o ploše 920 m2 pro depozitář městského muzea, což bylo spojeno s možností budovu v Borku prodat společnosti Böhm plast-technik. Nakonec z tohoto nápadu dost rychle sešlo.
Nyní je dobře, když se nové vedení města znovu touto situací zabývá, byla zahájena diskuze v majetkové komisi. Možnosti lze rozšířit např. o účel prodeje krytu a souvisejících parcel. jde o stavební parcely, kterých je ve městě nedostatek a zde by bylo možné prostor využít pro bytové účely. Za předpokladu odkoupení celé nemovitosti včetně krytu, samozřejmě. Účel využití by pak město mohlo dle uzavřené smlouvy kontrolovat. I tato možnost byla přece při odkupu v roce 2018 zmíněna.
Další možnosti již byly navrženy s tím, že prostor amfiteátru pro letní kino a letní kulturu je neopakovatelný a unikátní, proč je nevyužít a pokusit se o obnovení tohoto využití, když už je nyní všechno "naše".

Uvádím tedy tyto možnosti:

1) Od loňského roku existuje iniciativa pro letní využívání amfiteátru jako unikátního prostoru pro letní filmové projekce na širokoúhlém velkoplošném plátně a pro pořádání letních kulturních akcí "velkého rozměru", pro které byl tento prostor vybudován a také dříve využíván. Dnešní technika je na vyšší úrovni, obtěžování hlukem by bylo omezeno, navíc je zde vzrostlá vegetace, která obtěžování okolních občanů tlumí. V Javorce nebo na náměstí je také letní promítání mezi zástavbou a zážitek z této projekce je nesrovnatelný..... Pro letošek třeba jen pilotní projekt na 1 víkend pomocí vypůjčeného zařízení, tedy zatím "na zkoušku". Potom lze vše vyhodnotit a dále rozhodnout.... Určité zázemí pro letní kino (např. WC nebo občerstvení) by bylo určitě i uvnitř krytu, který je dnes stavebně rozdělen pro dva různé uživatele (viz další fotky).


2) Je zde také nevyužívaný prostor bývalé střelnice v krytu. Střelnice je v podstatě připravena k používání, pouze je třeba připojit objekt na elektřinu, t.j. oživit el. přípojku a zajistit používání existujícího sociálního zařízení (obnovit přípojku vody) a další úpravy. Finanční prostředky, které město vynakládá na střeleckou přípravu strážníků městské policie by tak byly využit vy prospěch opuštěného zařízení v České Třebové a navíc by bylo možné jeho pronájmem pro další zájemce další peníze vydělat, střelby pro městskou policii zajišťují jistě i v okolních městech.... Zřizovatelem byl pak mohlo být město nebo sportovní klub zřízený při městské policii.

SOCIÁLNÍ KONTEJNERY KONEČNĚ SOUČÁSTÍ ZÁZEMÍ NA PeKLÁKUBike & ski areál Peklák navštíví během roku nejen o víkendech spou...
13/03/2023

SOCIÁLNÍ KONTEJNERY KONEČNĚ SOUČÁSTÍ ZÁZEMÍ NA PeKLÁKU

Bike & ski areál Peklák navštíví během roku nejen o víkendech spousty lidí a nejsou jen místní nebo z blízkého okolí, ale i z daleka, věhlas areálu je velký, ne náhodou se ve vyhlášené anketě umístil na druhém místě, když v řadě ukazatelů byl hodnocen dokonce jako nejlepší. Aby toto umístění platilo i nadále, nebo se dokonce ještě vylepšilo, bude mít v letošní sezóně další body navíc za zlepšené vybavení. V areálu Peklák funguje také mini camp a pro jeho řádné využívání je třeba zajistit funkční sociální zázemí. Bylo to v plánu hned po jeho dokončení v roce 2019. Pak ale přišel covid a s tím byly problémy s omezením návštěvnosti, ale již v loňském roce mělo sociální zázemí fungovat naplno.

Město Česká Třebová vyhlásilo v březnu loňského roku, tedy právě před rokem, výběrové řízení na dodavatele sociálního kontejneru a vlastními silami s pomocí městské společnosti Eko Bi připravilo připojovací sítě a spodní stavbu. Výběrové řízení vyhrála společnost Modul Container Otrokovice, s.r.o. a 15. května 2022 byla podepsána smlouva o dodávce tak, aby podle zadání mohly sociální kontejnery na Pekláku sloužit již během letní sezóny. Jejich cena podle výsledku výběrového řízení činí 1 808 000 Kč včetně DPH. Základním kritériem výběru byla cena a to se zde ukázalo jako špatně. Se zakázkou byly problémy, asi měl vyhrát někdo jiný.

Termín uplynul a kontejnery nikde. Dodavatel se dostal do problémů, termín dokončení se oddaloval. Lze jen spekulovat, zda měl dostatek peněz na zakoupení vnitřního vybavení nebo neměl, protože při jednání bylo zřejmé, že by dodávku urychlilo, kdyby město zaplatilo dopředu. Nezaplatilo, protože by se klidně mohlo stát, že by tyto peníze firma použila pro vyrovnání svých závazků a my klidně čekali zase dál. Smlouva byla řádně ošetřena a počítala s platbou penále za nedodržení termínu. Jenže tak velké mnohaměsíční zpoždění by mělo znamenat pro dodavatelskou firmu velký problém. Neznám detaily konečné dohody a vlastně ani nevím, zda s dodávkou město počítalo, protože z rozpočtu města to vlastně poznat nešlo. (Tak špatně udělaný máme městský rozpočet!)

Položka "Zázemí pro areál Peklák"se dostala až do změny rozpočtu schválené před měsícem na únorovém jednání zastupitelstva a to ještě v částce pouhých 100 tisíc korun. Objednávka přitom činila 1 808 000. Kč, její hodnota byla všem dobře známá, neboť vyšla z výběrového řízení o zakázce a z podepsané smlouvy, Díky penále by to mělo být levnější....

Zakázka tedy bude zřejmě dofinancovaná z rezervy, neboť tato investice byla přece uvedena v zásobníku investic, dodatečně zveřejněném na žádost opozice. Jenže i tak musí rada města přijmout co nejdříve rozpočtové opatření, které umožní nově postavené sociální kontejnery financovat. Zatím kontejnery stojí a město je zaplatit nemůže, protože nejdříve potřebuje upravit příslušný rozpočtový ukazatel. Je ovšem dost těžké pochopit, proč se tak nemohlo stát při nedávné únorové rozpočtové změně schválené zastupitelstvem. Používání "finty" s minimální hodnotou investice dodatečně upravované radou města podle skutečnosti se pro tento účel zcela nehodí.

Dva sociální kontejnery byly nyní začátkem března na okraji parkoviště na Pekláku instalovány. Je to součást budoucí větší kontejnerové sestavy, dokonce patrové, která nahradí stávající nevyhovují sousední značně omšelé a už dlouho nevyhovující stavební buňky, které byly využity před 20 lety jako šatny v tehdy napůl dokončeném zimním stadionu. Tato kontejnerová sestava zatím v plánu na letošní rok není zařazena, ani do rozpočtu, ani do zásobníku investic.

I když budou kontejnery sloužit pro potřeby společnosti Eko Bi, tak jde o investici města, sestava bude stát na městském pozemku v návaznosti na vybudované nové sociální kontejnery.
U dětské sjezdovky Zahrádky se nyní staví ještě další "kontejnerový domeček" pro lyžařskou školu, půjčovnu a opravnu kol, který leží na pozemku Eko Bi a tato společnost je tedy investorem. I zde již proběhlo letos výběrové řízení na dodavatele stavby. Zatím probíhá betonování základů. O této stavbě něco napíšu zvlášť. (mm)

ROZDÍLNÉ CENÍKY UBYTOVÁNÍ A STRAVY V DOMOVECH DŮCHODCŮ ÚSTÍ A VE TŘEBOVÉV obou případech ceník vyhovuje poslední novele,...
05/03/2023

ROZDÍLNÉ CENÍKY UBYTOVÁNÍ A STRAVY V DOMOVECH DŮCHODCŮ ÚSTÍ A VE TŘEBOVÉ

V obou případech ceník vyhovuje poslední novele, kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., ale v České Třebové se platí za služby větší částky. V případě ubytování je Česká Třebová na maximu, ubytovaný senior v ústeckém domově ušetří denně 30 korun, měsíčně tedy 900 korun a to už není malá částka. A další stejnou částku ušetří za nižší cenu poskytované stravy. Celkem mají v Ústí o více než 1800 korun nižší náklady na osobu měsíčně a to už je proti České Třebové docela velký rozdíl. Hledáme-li důvod, tak ho lze snad najít zejména u stravování, kde cenu ovlivňuje výsledek výběrového řízení v zakázce na dodavatele potravin. Uvedené ceníky byly staženy z oficiálních webových prezentací domovů pro seniory a a lze je tedy považovat za ověřené.
Novela uvedené vyhlášky je obsáhlý dokument o 32 stranách, který stanoví podmínky pro poskytování sociálních služeb na různých typech speciálních zařízení a stojí za to ji prozkoumat.

Českotřebovský deník tuto v platném znění (avšak ne zcela běžně dostupnou) od 1.1. 2023 připravil ke stažení na tomto odkazu zde: Vyhláška 505/2006 - novela 2023:http://zpravodaj.probit.cz/2023/3_23web/505_2006Sb_NOVELA_2023.pdf

Domov pro seniory Česká Třebová
Ceník úhrad platný od 1. února 2023

Dle vyhlášky č. 505/2006 Sb., je max. cena za ubytování 280 Kč/den, maximální cena za stravu je 235 Kč/den.
Jednolůžkový pokoj budova A
Strava racionální (šetřící): 505,- Kč/den (ubyt: 280,- strava: 225,-) Strava diabetická: 515,- Kč/den (ubyt: 280,- strava: 235,-)
Dvoulůžkový pokoj budova A
Strava racionální (šetřící): 485,- Kč/den (ubyt: 260,- strava: 225,-) Strava diabetická: 495,- Kč/den (ubyt: 260,- strava: 235,-)
Dvoulůžkový (jednolůžkový) pokoj budova B
Strava racionální (šetřící): 465,- Kč/den (ubyt. 240,- strava: 225,-) Strava diabetická: 475,- Kč/den (ubyt. 240,- strava: 235,-)

Domov pro seniory v Ústí nad Orlicí
Ceník platný od 1. ledna 2023je v tabulce uvedené jako obrázek:

NA SKALCE VZNIKÁ ČESKOTŘEBOVSKÝ PODNIKATELSKÝ INKUBÁTOR   Ve čtvrtek 23. února se v České Třebové na Skalce uskutečnilo ...
25/02/2023

NA SKALCE VZNIKÁ ČESKOTŘEBOVSKÝ PODNIKATELSKÝ INKUBÁTOR

Ve čtvrtek 23. února se v České Třebové na Skalce uskutečnilo setkání, na kterém byla představena budoucí podoba českotřebovského podnikatelského inkubátoru. Ten vzniká pod patronátem krajského P – PINK v objektu, kde 30 let vyráběla loni zaniklá společnost MIKA. Prostory se nyní připravují na nové využití pro rozvoj podnikání. Důležité je, že zájem na vzniku nového českotřebovského inkubátoru má zejména Pardubický kraj. Setkání bylo zahájeno prohlídkou výrobních i kancelářských prostor, V další části se pak v budově střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana konal Kulatý stůl kde se setkalo vedení P-PINK a další pozvaní hosté se zájemci o případné využití prostor Českotřebovského podnikatelského inkubátoru. Jednotlivá vystoupení hostů i prohlídku areálu zachytil Českotřebovský deník na 12 ti minutovém videu.
Záměr byl jasně formulován, vytyčen cíl i časový program i způsob jak cíle dosáhnout. Vlastní projekt ČT - PINK a jeho financování stojí za to také vyslechnout, bude zveřejněn odděleně jako samostatné video.

Jaký bude Českotřebovský podnikatelský inkubátor

Myšlenka vznikla již v loňském roce. Akciová společnost MIKA, která v objektu na Skalce 30 let vyráběla tělovou a vlasovou kosmetiku, dezinfekční prostředky a další užitkovou chemii ukončila výrobu a přešla do in solvence, rozprodala sklady a strojové zařízení a vyprázdnila prostory. Objekt je v majetku Pardubického kraje a v areálu střední školy technické a dopravní a volá po novém využití, po nové startu do života. Záměr se tvořil v loňském roce po konzultacích s manažery a mentory Pardubického podnikatelského inkubátoru s cílem vytvořit obdobné zařízení pro východní část Pardubického kraje. První setkání s podnikatelskou veřejností se konalo již loni 12. říjnu

Na Skalce se sešli zástupci sféry již tradičních i začínajících podnikatelů, představitelé krajské samosprávy, KHK, úřadu práce a da lší lidé, kteří se chtěli dovědět, co se zde chystá. Ředitel Pardubického podnikatelského inkubátoru, P-PINK, Jiří Janků představil všem vizi nového takzvaného ČT- PINK, který by měl být umístěn právě v této nyní prázdné budově a výrobní hale.
Každý problém, to může být i nevyužitý objekt, se stává příležitostí. Zde se nabízí možnost intenzivněji rozšířit služby Pardubického podnikatelského inkubátoru do další části území.
Jaké jsou cesty k uskutečnění vize
Pardubický kraj bude usilovat o získání dotace na modernizaci budovy, která se nachází na strategickém místě jak ve městě, tak v celém kraji. Vznik detašovaného pracoviště P-PINK v České Třebové umožní zvýšit dosah a akceschopnost celého P-PINK a bude tak možné začít systematicky pracovat s celou komunitou podnikatelů na území Pardubického kraje a přilehlého okolí. ČT-PINK tak doplní spádovost pro oblast Kralicka, Žamberecka, Moravskotřebovska, Svitavska, Lanškrounska, Ústeckoorlicka, Poličska i Litomyšlska.
Co vznikne
„Původně měla stavba sloužit vzdělávacím účelům a je dobře, že se k nim díky ČT-PINK alespoň částečně vrátí. Těšíme se, že regionální polytechnické centrum výrazně usnadní spolupráci středních a základních škol, podpoří začátky budoucích podnikatelů a pomůže s výukou nových technologií.“ říkáá Jan Kovář, ředitel VDA. Podle projektového záměru v momentálně nevyužitém objektu vzniknou sdílené kanceláře, dále prezentační zázemí pro pořádání odborných akcí pro více lidí. A třešničkou na dortu budou sdílené dílny pro nové projekty a firmy.
Další setkání se pak konalo v úterý 23. února, kde byl již záměr na zřízení ČT - PINK konkretizován a doplněn o termíny a konkrétní představy. Byl připraven projekt a vytvořen model pro jeho financování. To bude součástí druhé samostatné části připravovaného videa, ve kterém vše vysvětlí Miroslav Smejkal, který se na připravovaném projektu ČT - PINK podílel. Video bude připraveno k publikování v neděli 26. února.

Adresa

Nádražní 926
Ceska Trebova
56002

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Koalice pro Českou Třebovou zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Ta Organizace

Pošlete zprávu Koalice pro Českou Třebovou:

Sdílet