Město Česká Kamenice

Město Česká Kamenice Oficiální stránka města Česká Kamenice Kodex stránky Město Česká Kamenice:

Vážení občané,

naším dlouhodobým cílem je informovat o dění v našem městě.

Zároveň chceme udržet určité standardy, aby byl tento profil příjemný pro všechny návštěvníky. Vyhněte se tak prosím zejména:

- vulgarismům, rasistickému nebo sexistickému obsahu
- propagování extrémních politických či náboženských názorů
- slovním útokům, šikaně a posměškům
- spamu a reklamě

Děkujeme, že tato pravidla dodržujete.

Vážení občané, dovolujeme si připomenout, že zítra, v pondělí, 1. června, proběhne svoz tříděného odpadu z popelnic na P...
31/05/2026

Vážení občané, dovolujeme si připomenout, že zítra, v pondělí, 1. června, proběhne svoz tříděného odpadu z popelnic na PLASTY.

🩺 PŘEDNÁŠKA 🩺🌎🩺 Tomáš Šebek projel místa na světě, kde ve válce nemůžeme mluvit o zdraví a už vůbec ne o zdravotnictví. ...
27/05/2026

🩺 PŘEDNÁŠKA 🩺

🌎🩺 Tomáš Šebek projel místa na světě, kde ve válce nemůžeme mluvit o zdraví a už vůbec ne o zdravotnictví. I tam však potřeboval udržet vlastní zdraví, aby byl užitečný okolí, ostatním. Podělí se s námi o některé z principů fyzického i duševního zdraví na pozadí příběhů Lékařů bez hranic a jeho knih, a to včetně té poslední, kterou zaměřil na vztahy - Objektivní nález.

ℹ️ Tomáš Šebek je chirurg, účastník humanitárních misí, nadšenec pro digitální technologie ve zdravotnictví a zakladatel neziskové organizace Ministr zdraví. V ní společně s dalšími odborníky usiluje o prodloužení života ve zdraví v ČR. Roku 2010 se poprvé vydal na Haiti zasažené ničivým zemětřesením. O dva roky později misi zopakoval a své zápisky, publikované formou blogů, vydal souborně v knize Mise Haiti (2013). S velkým čtenářským ohlasem se setkaly i jeho záznamy ze dvou cest do severního Afghánistánu, které vyšly pod názvem Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků (Paseka 2015). Zážitky z mise do Agoku v Jižním Súdánu zpracoval v knize Africká zima (Paseka 2017), zkušenostem z jihozápadní Asie věnoval Nebe nad Jemenem (Paseka 2019).

🕒 od 17 hodin
📍Studovna Městské knihovny
🎫 Vstupné 100 Kč

Pivovarská sladovna vás zve tento pátek 29.5. od 19:00 na kapelu W-MUSIC. Vstupné dobrovolné.
26/05/2026

Pivovarská sladovna vás zve tento pátek 29.5. od 19:00 na kapelu W-MUSIC. Vstupné dobrovolné.

Historická zastavení Zdeňka Fryblíka: Vyučit se řemeslu a vydat se do světaByly doby, kdy se říkalo, že „řemeslo má zlat...
25/05/2026

Historická zastavení Zdeňka Fryblíka: Vyučit se řemeslu a vydat se do světa

Byly doby, kdy se říkalo, že „řemeslo má zlaté dno“. Dnes je jiná doba a mladí lidé vidí zlaté dno úplně někde jinde. To ale řešit nebudu. Jít do učení a vyučit se řemeslu bývalo poměrně těžké, a ne každému se povedlo získat tovaryšský (výuční) list. Komu se to podařilo, mohl pod dohledem mistra pracovat v oboru, pro který se vyučil. Po letech se pak osamostatnit a založit vlastní živnost.

Na začátku 20. století přišel až z Oseku u Teplic do České Kamenice Josef Perl s přáním vyučit se krejčovskému řemeslu. Čtyřleté učení zahájil 10. května 1902 a zdárně ukončil 15. dubna 1906. Hned další den 16. dubna dostal Josef Perl výuční list (1).

Nejen švadlenkou se v Kamenici dalo vyučit, možností bylo mnoho. Například řemeslu řeznickému se rozhodl přiučit Anton Pappert z Hillemühl (Kytlice – Hillův Mlýn). Učení trvalo tři roky od 15. června 1920 do 15. června 1923. Další rok strávil Anton nejspíš praxí, výuční list (2,3) mu byl vydán až 8. dubna 1924. Necháme učně být a podíváme se na možnosti cestování. To nebylo pro každého. Poddaní se většinou dostali za celý svůj život jen pár desítek kilometrů od domova. Bylo těžké opustit panství. Cestování si užívaly především vyšší společenské vrstvy (šlechta). Také obchodníci a řemeslníci. Každý, kdo chtěl vycestovat z panství, potřeboval cestovní doklad (pas), který vydávala vrchnost nebo radní a většinou platil jeden rok. Drkotání po neupravených cestách však nebyla žádná idylka. Šlechta cestovala kočáry, kupci a obchodníci většinou povozem, ale i pěšky.

Jak takový cestovní doklad vypadal na začátku 19. století? Jeden bych tu měl (4, 5). Byl vydán 12. března 1823 pro obchodníka Augustina Siebera z Rybniště č. p. 47 na cesty po Čechách a do Vídně. Doprovází ho pomocník Joseph Sieber také z Rybniště č. p. 71.

Další už tištěný (6, 7) je o něco mladší. Jedná se o cestovní pas království Českého vydaný 20. září 1844. Patřil obchodníku se sklem Ignatzi Mayovi z Práchně – Šelty č. p. 48. A kde všude ten rok Ignatz cestoval? Z druhé strany jsou razítka policejní stanice Teplice, celního úřadu v Jiříkově, magistrátu ve Frankfurtu a policejního úřadu v Lipsku.

Po I. sv. válce bylo také možné vycestovat za obchodem nebo prací mimo ČSR. Kdo jezdil jen několik kilometrů za hranice, stačilo mu „Osvědčení pro malý pohraniční styk“. Doklad platil tři měsíce a maximálně 15 kilometrů od státních hranic. Jeden si nechala vystavit 15. září 1927 Gertrůd Fischer z České Kamenice pro cesty do Saské Pirny (8).

Těžké bylo opustit panství natrvalo. Panstvu se nezamlouvalo a vydávalo povolení jen zřídka. S odchodem poddaného přicházeli o desátky a daně. Propouštěcí list bylo možné získat za účelem sňatku, studia nebo řemesla v jiném panství. Žadatel nesměl mít žádné dluhy. Jeden propouštěcí list z panství Českokamenického (9, 10) získal Josef Lumpe z Nové Doubice v roce 1831. Nově registrován byl v Ústí nad Labem.

Všechny listiny, které jsem vám dnes ukázal, byly vydány v České Kamenici.

Tak zase za měsíc.
Zdeněk Fryblík

Připomínáme, že v pondělí 25. a 26. května, se uskuteční svoz KOMUNÁLNÍHO ODPADU z popelnic. Prosíme, abyste popelnice v...
24/05/2026

Připomínáme, že v pondělí 25. a 26. května, se uskuteční svoz KOMUNÁLNÍHO ODPADU z popelnic. Prosíme, abyste popelnice vyváželi pouze plné.

Uklidili jsme náš FilipovNa únorovém jednání osadního výboru jsme se domluvili, že se i letos připojíme k akci Ukliďme K...
22/05/2026

Uklidili jsme náš Filipov

Na únorovém jednání osadního výboru jsme se domluvili, že se i letos připojíme k akci Ukliďme Kamenici, která se konala v sobotu 28. března. Tato akce je tradičně pořádána v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko. I letos, stejně jako loni, jsme se na stránkách organizátora zaregistrovali za osadní výbor jako samostatný subjekt. Prostřednictvím jejich webu jsme vytvořili pozvánku, kterou jsme následně zveřejnili na osadní facebookové stránce a místní vývěsce. Rovněž jsme prostřednictvím tohoto webu zažádali o zaslání balíčku s úklidovými potřebami. Balíček s pytli na odpad, rukavicemi dvou velikostí i samolepkami dorazil v dostatečném předstihu, takže nic nebránilo se s chutí do úklidu pustit. V sobotu ráno se nás Filipovských, ochotných přispět k čistotě města, sešlo u zastávky k naší velké radosti 25. Což bylo ještě o jednoho pracanta více než v roce loňském a o jedenáct více než v roce 2024. Rozdělili jsme se do šesti skupin. Čtyři skupiny vyrazily podél filipovských silnic, cest a potoka na přidělené úseky. Jedna skupina pokračovala v pracích na obnově skalní výklenkové kapličky z roku 1813 v údolí Bílého potoka, kde jsme osadili novou stříšku a dva svícny pod bočními výklenky. Dále jsme vyrobili šablonu pro výrobu spodní krycí poličky. Poslední skupina se vrhla na odstraňování zbývajících překážek na obnovované staré cestě od pomníku obětem 1. světové války k této kapličce.

Letos jsme nasbírali 10 pytlů odpadků, z Bílého potoka vytáhli opět jednu pneumatiku a jednu autobaterii a dále kus plastové chráničky a balík igelitu. Veškerý odpad jsme shromáždili na místo u silnice nedaleko mostku, a tak připravili pro následný odvoz. Místo uložení jsme označili v aplikaci Mapy.cz a zaslali i s prosbou o následný odvoz na městské služby, za což jim předem děkujeme. Na závěr bych moc rád poděkoval všem sousedům dobrovolníkům za jejich účast a aktivní přístup. Úklid proběhl v přátelské atmosféře a jsem si jist, že i tato akce významnou měrou, díky pocitu z dobře vykonané společné práce, přispěla ke zlepšení a upevnění sousedských vztahů. Věříme, že se nám podaří i nadále udržovat náš Filipov i Českou Kamenici v čistotě a bez dalších černých skládek. Těším se na příští společnou akci, kterou budou Filipovské čarodějnice ve čtvrtek 30. dubna. Hezké jaro všem.

Miroslav Šach — předseda OV Filipov

Klub seniorů „SLUNÍČKO“Zdravím naše čtenáře v měsíci, který nám přináší to opravdové jarní počasí a nevšední zážitky. Ně...
21/05/2026

Klub seniorů „SLUNÍČKO“

Zdravím naše čtenáře v měsíci, který nám přináší to opravdové jarní počasí a nevšední zážitky. Někteří členové našeho Klubu seniorů Sluníčko se zúčastnili soutěží vyhlášených krajem. Byla to soutěž v pexesu, která se konala v Benešově nad Ploučnicí. Hned po Velikonocích jsme se jeli podívat do Parlamentu na pozvání pana starosty a poslance pana Papajanovského. Byl to nevšední zážitek. Krásné prostředí i poslanec za hnutí STAN a asistentka, která nás prováděla parlamentem a kluby. Tam nás čekalo milé překvapení v podobě poslanecké kávičky a chlebíčku. Pan poslanec Berki byl otevřený naší debatě. Diskuse byla velmi přínosná. Diskutovali jsme na téma dnešního dění v politice a školství.

Také jsme oslavili Diamantovou svatbu našeho jednoho páru při tanečku v Kulturáku. Dále jsme se zúčastnili soutěže „Dědeček roku Ústeckého kraje“. V pexesu jsme neobsadili žádnou příčku vítězství, zato v soutěži o Dědečka roku vyhrál náš Pavel Novák. Bylo to velké překvapení. Fandili nám i z kraje. Organizačně to měli perfektně zmáknuté. Byl to docela silný zážitek. Ještě nás čeká zasedání Krajského výboru seniorů, kde budeme prezentovat výrobky naší členky paní Kyjacové.

Myslíme, že za přispění města se našemu klubu docela vede. Chceme, jako vždy, připomenout, že pravidelné tanečky v Kulturáku se stále konají každou druhou středu v měsíci od 15. hod. Samozřejmě jsou všichni vítáni.

Všechny zdravíme a přejeme všem hodně zdraví. Klub seniorů „SLUNÍČKO“

Veřejné projednání projektů bytové výstavby 🏙️🗓️Dnes od 17:30 proběhne ve studovně .ceskakamenice veřejné projednání, kd...
20/05/2026

Veřejné projednání projektů bytové výstavby 🏙️

🗓️Dnes od 17:30 proběhne ve studovně .ceskakamenice veřejné projednání, kde vám představíme projekty bytové výstavby ve městě. ⚒️

Veřejné projednání projektů bytové výstavby 🏙️

🗓️Dnes od 17:30 proběhne ve studovně .ceskakamenice veřejné projednání, kde vám představíme projekty bytové výstavby ve městě. ⚒️

se těší na vaši zpětnou vazbu!

Vytváříme skupinu pro bezbariérovost České KameniceJste aktivní občan, který má co říct k bariérovosti našeho města? Kom...
20/05/2026

Vytváříme skupinu pro bezbariérovost České Kamenice

Jste aktivní občan, který má co říct k bariérovosti našeho města? Komplikují vám život vysoké chodníky, schody do budov, přechodová místa nebo jiná omezení pro osoby s omezením hybnosti pohybového aparátu či pro kočárky? Nebojíte se svým názorem připojit do dobrovolné skupiny pro bezbariérovost v České Kamenici? Ozvěte se nám.

Úkolem skupiny bude zmapovat problematická místa v České Kamenici, která brání občanům se pohodlně přepravovat (ať už chůzí, s berlemi, kočárky, na vozíčcích pro handicapované apod.) po městě či využívat zdejší služby a navrhovat možnosti řešení těchto omezení. Návrhy bude skupina předkládat zástupcům města Česká Kamenice, kteří následně budou

tyto podněty zapracovávat do dalších úprav občanské vybavenosti a infrastruktury ve městě.

Ozvěte se nám, nechte na sebe kontakt prostřednictvím online formuláře nebo tištěného formuláře, který můžete získat a vyplnit a ponechat v infocentru nebo v podatelně městského úřadu. Tento formulář bude dostupný do poloviny měsíce června, tj. do 15. 6. 2026.

Odkaz na online formulář zde: https://forms.office.com/e/f wmEPFNJLd nebo přes QR kód.

Vedoucí projektu AFFC Michaela Čapková

Adresa

Náměstí Míru 219
Ceska Kamenice
40721

Telefon

+420412151555

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Město Česká Kamenice zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Sdílet

Kategorie