04/04/2026
Milí moravští přátelé,
rád bych Vám všem popřál požehnané Velikonoce. Dovolte mi malé aktuální zamyšlení. Nedávno jsem navštívil Slavonii, kde dodnes existuje početná menšina obyvatel původem z Čech a Moravy. Když přišel konec turecké hrozby, cíařská vláda se snažila přilákat na území osadníky z vyspělejších krajů monarchie a nabízela půdu, daňové prázdniny, bezplatné železniční jízdenky a další výhody. Naši lidé přicházeli i na začátku Československé republiky, kdy byla vysoká nezaměstnanost. Například v obci Končenica existuje dodnes i Český dům a česká škola. Když jsem mluvil s místními obyvateli, tak mi řekli, že jejich předkové přišli například od Hodonína nebo od Kyjova. Dokonce dodnes mají družbu s Valašským Meziříčím. Byl jsem nadšen, že máme takový moravský odkaz v Chorvatsku. Bohužel všichni hovořili o Čechách. Velmi mě tedy mrzelo, že je Morava zaměňována za Čechy nejen v Praze, Varšavě, Bratislavě, ale také tady. Naše mise je náročná, ale to neznamená, že ji máme vzdát. O Velikonocích si připomínáme důležité poselství. Ježíš se nevzdal svého úkolu ani v nejtěžších chvílích a svou smrt na kříži podstoupil dobrovolně jako oběť za hříchy lidstva. My, kteří pracujeme pro Moravu, obětujeme čas, peníze, úsilí a často také reputaci, protože se dobrovolně vystavujeme nepochopení většinové společnosti. Mnozí z nás již také zažili diskriminaci, či ostrakizaci právě kvůli tomu, že hlásáme Moravu. Ježíš vytrval a proto zvítězil. I my to nesmíme vzdát.
Mgr. Pavel Trčala, MA
Předseda MZH