06/06/2026
💙
Slezská diakonie podala k rukám prezidenta České republiky nominaci emeritního ředitele Slezské diakonie Ing. Česlava Santariuse na nejvyšší státní ocenění České republiky.
Nominaci vnímáme jako výraz úcty k jeho dlouholeté práci a odkazu, který zanechal v naší organizaci, tak v širším kontextu sociálních služeb a křesťanské diakonie.
Společně se stovkami zaměstnanců a příznivců, kteří naši nominaci podpořili věříme, že Ing. Česlav Santarius bude oceněn. 🩵
Velmi si vážíme jeho díla, přínosu, lidskosti a všeho, co
pro naši organizaci i lidi v kraji, i s přesahem mimo něj, udělal. 🤝
Ing. Česlav Santarius v roce 1990 založil Slezskou diakonii, kterou z jediného střediska vybudoval v jednu z nejvýznamnějších neziskových organizací v České republice, jež dnes
pomáhá přibližně 10 000 lidem ročně.
Jeho zásluhy spočívají především v:
🔗 Budování systému sociálních služeb: Inicioval vznik sítě 112 registrovaných služeb pro lidi bez domova, oběti násilí a osoby se zdravotním či duševním handicapem.
🔗 Inovaci speciálního školství: Stál u zrodu škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, které propojují vzdělávání s komplexní sociální podporou.
🔗 Rozvoji sociálního podnikání: Jako viceprezident klastru SINEC prosazoval moderní přístupy k integraci znevýhodněných osob na trh práce.
🤝 Za svou činnost obdržel prestižní ocenění, jako je Osobnost roku v sociálních službách (2009) či Cena Rady vlády pro seniory (2019).
📖 Své zkušenosti shrnul v publikaci Práce pro Pána není zbytečná.
🩵 Svým morálním postojem a manažerskou profesionalitou se zásadním způsobem zasloužil o rozvoj občanské společnosti a humanitární pomoci v našem státě.