SAZE z.s., spolek pro Židenice

SAZE z.s., spolek pro Židenice Spolek SAZE je organizace, které není lhostejné aktuální dění v oblasti Brno-Židenice. Spolek SAZE z.s. Kontaktovat nás můžete zde, nebo na e-mail [email protected]

vznikl dne 20.11.2015 v Brně na základě rozhodnutí několika nadšených trvale žijících občanů Židenic a jejich příznivců, kterým není tato městská část a dění v ní lhostejné. Mezi hlavní účely této organizace patří:
- Úklid, bezpečnost a pořádek v oblasti Brno - Židenice
- Působení v oblasti prevence kriminality mládeže v oblasti poškozování cizího majetku.
- Analýza veřejného mínění, komentáře akt

uálního dění v oblasti Brno-Židenice.
- Podpora sportovních aktivit.
- Podpora vzdělávacích aktivit.
- Pořádání kulturních akcí. Tato stránka má sloužit jako informační kanál, kde budeme postupně prezentovat naši činnost v oblasti Židenic. Případné návrhy na vlastní projekt a iniciativu jednotlivce, nebo jednotlivců rozhodně neodmítáme, naopak, chceme podpořit vše co bude smysluplné a ku prospěchu naší městské části.

05/08/2024

Základní škola Krásného 24
Prázdniny v Židenicích opět s ostudou. Opakovaně se v době letních prázdnin u nás dějí věci. Tentokráte jde o ZŠ Krásného, kde přes kladné doporučení výběrové konkurzní komise nebude dosavadní ředitelka pokračovat.

V polovině července nás na facebooku (FB) vedení radnice informovalo o situaci na ZŠ Krásného. Dověděli jsme se o pochybení ředitelky v jejich manažerských povinnostech.

Na přelomu roku MČ zjistila „při přípravě zakázky na rekonstrukci odborné učebny“, že škola nedávala smlouvy do registru smluv, což je zákonná povinnost od 1.7.2016, resp. od 1.7.2017 hrozí sankce neplatnosti smlouvy.

Následně 2.4.2024 Česká školní inspekce (dále ČŠI) provedla nezávisle na předchozím zjištění kontrolu dotačních prostředků za rok 2022 z MŠMT. Česká školní inspekce zjistila, že se škola dopustila rozpočtové nekázně v hodnotě cca 220tis. Škola čerpala 489tis. „na pořízení digitálních učebních pomůcek pro rozvoj informatického myšlení a digitální kompetence žáků.“ Bylo zjištěno, že „škola nedodržela účel použití, stanovený ve Věstníku MŠMT, u části neinvestiční dotace poskytnuté pod UZ 33087“ a to tím, že „finanční prostředky neoprávněně použity k pořízení a instalaci routerů, v četně elektromateriálu nutného k jejich zprovoznění.“ Dále ČŠI zjistila i neuveřejnění čtyř smluv nad 50 tis. Kč. Další podmínky zadávání zakázek byly splněny. To vše konstatovala zpráva z 15.4.2024.
Dle vyjádření na FB jsou zjištění na tolik závažná, že je na místě okamžité odvolání. Nerozumím proč se tak nestalo při prvotním zjištění, nebo nejpozději po zprávě ČŠI!? Čekalo se na vypršení mandátu do 31.7.2024 - nejméně další půl rok, resp. tři a půl měsíce? Jsou snad tyto prohřešky tak časté, že nezakládají důvodu pro odvolání? Či MČ čekala, že dosavadní ředitelka do konkurzu prostě nepůjde, nějak to celé vyšumí do ztracena? Takto to skutečně vypadá, že se vedení radnice bálo „prosáknutí“, nějakého svého pochybení na veřejnost.

Ředitelka do konkurzu šla a také jej vyhrála. Byla jako první komisí doporučená ke jmenování Radě města Brna po stanovisku Rady městské části. Ta prvního a třetího uchazeče odmítla a druhý uchazeč funkci odmítl. Proto se bude, na žádost městské části, konkurz opakovat.

Musím odmítnout informaci ve vyjádření vedení radnice na FB, že při prvním konkurzu výběrová komise neměla zprávu ČŠI. Konkurz probíhal v první polovině června, tedy dva měsíce po kontrole. Ve výběrové komisy byl zástupce za obec i komisaři z ČŠI. Zástupce obce prostě mohl všechny dosavadní podezření sdělit ostatním. Termín obdržení zprávy od externího auditu 26.6.2024 nás vede ke znepokojivé spekulaci. Zřejmě totiž byl zadán, až ve chvíli kdy byla, navzdory očekávání, ředitelka do konkurzu přihlášena. Že by se hledala se ona pověstná hůl, kdyby to náhodou vyhrála? Předpokládám, že externí audit byl dělán profesionály, pro které školní účty nemohou být čtvrtletní prací.

Je nutné ovšem konstatovat, že škola výrazně pochybila. Zadávání smluv do registru je zákonná povinnost z důvodu větší transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Jenže pokud se v registru prakticky žádné smlouvy nenacházely (z vyjádření vedení radnice na FB), šlo o dlouhodobou systémovou chybu. Je toto čeho se vedení bálo přiznat? Ze zákona MČ musí mít interního auditora. Smyslem je kontrola a metodické vedení příspěvkové organizace městské části, jinak řečeno „testování odolnosti“ před případnou kontrolou zvenčí, a tedy sankcemi. Nedovedu si představit jak je možné, že od 1.7.2017 nebyl na škole interní auditor, nebo že nic nezjistil. Celých sedm let? Je to tedy kritická chyba auditora v každém případě, v druhé řadě vedení radnice i úřadu. Proto zřejmě ředitelka odmítla odejít v tichosti a chtěla pokračovat. Za mého působení na radnici bylo zvykem interní auditorky, že mě o kontrolních zjištění pravidelně informovala. Ta již na ÚMČ nepracuje a odhaduji, že odešla právě kolem roku 2017.
Ano, velké selhání vedení městské části. Tedy pokud tak velká škola s několika ekonomy může bez kontroly dělat tak dlouho chyby, ptám se, jak je na tom dalších osm mateřských škol s jednou ekonomkou? Tam audity proběhly / probíhaly průběžně? Mají své smlouvy v registrech v pořádku? A pokud ne, budou také trestány za neposkytnutí inspekce a metodického vedení interního auditora? Kdo kromě auditora ještě zanedbal své povinnosti? Zprávy auditu by měly být dostupné a prezentované jak vedení radnice, tak i vedení úřadu.

Nejsem ďáblovým advokátem, ale porušení rozpočtové kázně z roku 2022 zjištěné ČŠI, se dá s trochou snahy pochopit. Prostě si špatně vyložili, co konkrétně se dá z dotace pořídit. To se bohužel stává, a snad i proto to ČŠI nevadilo u prvního výběru. Systém zadávání do registru, bohužel dnes už bývalá ředitelka, převzala po své předchůdkyni, která odešla do penze a poslední dobou vedení nechávala na ostatních (jen můj pocit). A tady nastala chyba i v tom, že nebyl audit udělán při předání, aby bylo jasno, v jakém stavu školu skutečně je.

Každopádně zajistit smlouvy v registru jsou povinné obě strany, nejen objednatel (škola), ale i dodavatel / zhotovitel. Smlouvy do registru za svou příspěvkovou organizaci může dávat i městská část jako zřizovatel. Tedy pochybila škola, ale i všechny ostatní smluvní strany.
Posledním, ne méně důležitým, bodem je stav školy. Ředitelka odchází a při takto neklidných „odchodech“ často odchází i část sboru. Zde bych to ovšem viděl na ekonomické oddělení, které nese podstatnou část odpovědnosti za pochybení školy. Jenže měsíc před zahájením školního roku nejistota kdo odejde škole ničí jak její kvality výuky, tak i administrativní práce. Co když v září nebude mít kdo fakturovat stravu a aprobovaně učit?

Zvolené řešení vedení radnice je celé špatně. Nikdo nebere vedení MČ její právo spolurozhodovat o tom, kdo povede organizace v její gesci. Na opak tvrdím, že je to její nezpochybnitelné právo. Nikdo by se nezlobil / nedivil, kdyby v únoru nechali ředitelku odvolat a bylo nové výběrové řízení. Od září by mělo šanci vše běžet bezvadně. To by ale museli přiznat vlastní pochybení táhnoucí se cca třemi volebními cykly. Místo toho vedení zvolilo cestu, nechat dalších šest měsíců, (dle svého úsudku) nekompetentní ředitelku školy, dále školu řídit. Nechat to na konec funkčního období a doufat, že sama v poklidu odejde. Tak buď je s tímto postojem radnice nekompetentní ještě víc, nebo v tom byl záměr své pochybení veřejnosti zatajit. Tedy, vybraný ředitel nastoupí cca rok po začátku celé kauzy, nebude-li se konkurz vícekrát opakovat.
Na školu chodí 500 žáků a má jistě kolem 75 zaměstnanců, a ti všichni se asi budou divit, co že se to o prázdninách stalo. Pokud tedy nesledují FB, budou postaveni před hotovou věc. Co pak nemají rodiče a zaměstnanci právo vyjádřit svůj názor svým voleným zástupcům? Já tam cítím takové to, no záměr.

Jedna ze zpráv ČŠI školu chválí nejen za pedagogickou činnost jako takovou, ale i za to že zde prakticky nejsou tzv. „neaprobované“ předměty. Kdo ponese v případě překotného odchodu učitelů odpovědnost?

Navrhl bych vedení městské části, ať celou věc znovu zváží. Rodičům a přátelům školy doporučím, ať si založí skupinu na FB a veřejně a silně vyjádří svůj pohled na věc. Jako budoucí rodič žáka školy se rád přidám (tím veřejně přiznávám podjatost). Ještě je pořád možné, že s vaší silnou podporou se paní ředitelka nakonec vrátí. To se ostatně dvakrát stalo, že rodiče a pedagogové, na štěstí, prosadili svou. Na ZŠ Kamenáčky. Jednou se škola zachránila před zánikem (sloučením a zanecháním jen jednoho stupně) a jednou zase rodiče a sbor pomohl nekompetentního ředitele odvolat.

Přeji krásné dny a lepší zprávy.
Bc. Karel Bernášek – místostarosta pro školství 2010 – 2014

Veřejné zdroje, usnesení Rady městské části, protokoly ČŠI vyžádané dle zákona o svobodném přístupu k informacím, facebook. Obratem zasílám žádosti dle „stošestky“ pro upřesnění několika termínů a otázek i na ÚMČ Brno- Židenice.

10/01/2023
🗓️ Dnes je státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 19...
28/10/2022

🗓️ Dnes je státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy byl vyhlášeno samostatné Československo.

Jednalo se o jeden z nástupnických států rozpadlého Rakousko-Uherska. Stát zahrnoval území Čech, Moravy, Slezska (konkrétně jeho jihovýchodní část, tzv. České Slezsko), Slovensko a Podkarpatské Rusi (dříve nazývané Horní Uhry.)

Vyhlášení samostatného Československa předcházelo dlouhé období strávené v rámci Rakouska-Uherska, naplněné snahou o posílení vlastní národní identity a emancipace v rámci monarchie. Proces úplného odtržení a následné emancipace se konkrétně začal formovat až během I. světové války, kdy se ukázala neudržitelnost dosavadního vývoje. Největší zásluhu na vzniku samostatného státu mělo několik klíčových osobností, v čele s T. G. Masarykem, M. R. Štefánikem a Edvardem Benešem. Ti založili v Paříži prozatímní československou vládu a dosáhli příslibu uznání nezávislosti od států Dohody.

Prvním prezidentem byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk a prvním premiérem Karel Kramář.

rybičky, rybičky, rybáři jedou
20/10/2022

rybičky, rybičky, rybáři jedou

Adresa

Brno - Židenice

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když SAZE z.s., spolek pro Židenice zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Ta Organizace

Pošlete zprávu SAZE z.s., spolek pro Židenice:

Sdílet