Spojené ruce pro Julec a Šimice

Spojené ruce pro Julec a Šimice Sdružení židenických kandidátů do zastupitelstva MČ Brno-Židenice pro komunální volby 23-24.9.2022. Uděláme z Židenic lepší místo pro život.

05/08/2024

Základní škola Krásného 24
Prázdniny v Židenicích opět s ostudou. Opakovaně se v době letních prázdnin u nás dějí věci. Tentokráte jde o ZŠ Krásného, kde přes kladné doporučení výběrové konkurzní komise nebude dosavadní ředitelka pokračovat.

V polovině července nás na facebooku (FB) vedení radnice informovalo o situaci na ZŠ Krásného. Dověděli jsme se o pochybení ředitelky v jejich manažerských povinnostech.

Na přelomu roku MČ zjistila „při přípravě zakázky na rekonstrukci odborné učebny“, že škola nedávala smlouvy do registru smluv, což je zákonná povinnost od 1.7.2016, resp. od 1.7.2017 hrozí sankce neplatnosti smlouvy.

Následně 2.4.2024 Česká školní inspekce (dále ČŠI) provedla nezávisle na předchozím zjištění kontrolu dotačních prostředků za rok 2022 z MŠMT. Česká školní inspekce zjistila, že se škola dopustila rozpočtové nekázně v hodnotě cca 220tis. Škola čerpala 489tis. „na pořízení digitálních učebních pomůcek pro rozvoj informatického myšlení a digitální kompetence žáků.“ Bylo zjištěno, že „škola nedodržela účel použití, stanovený ve Věstníku MŠMT, u části neinvestiční dotace poskytnuté pod UZ 33087“ a to tím, že „finanční prostředky neoprávněně použity k pořízení a instalaci routerů, v četně elektromateriálu nutného k jejich zprovoznění.“ Dále ČŠI zjistila i neuveřejnění čtyř smluv nad 50 tis. Kč. Další podmínky zadávání zakázek byly splněny. To vše konstatovala zpráva z 15.4.2024.
Dle vyjádření na FB jsou zjištění na tolik závažná, že je na místě okamžité odvolání. Nerozumím proč se tak nestalo při prvotním zjištění, nebo nejpozději po zprávě ČŠI!? Čekalo se na vypršení mandátu do 31.7.2024 - nejméně další půl rok, resp. tři a půl měsíce? Jsou snad tyto prohřešky tak časté, že nezakládají důvodu pro odvolání? Či MČ čekala, že dosavadní ředitelka do konkurzu prostě nepůjde, nějak to celé vyšumí do ztracena? Takto to skutečně vypadá, že se vedení radnice bálo „prosáknutí“, nějakého svého pochybení na veřejnost.

Ředitelka do konkurzu šla a také jej vyhrála. Byla jako první komisí doporučená ke jmenování Radě města Brna po stanovisku Rady městské části. Ta prvního a třetího uchazeče odmítla a druhý uchazeč funkci odmítl. Proto se bude, na žádost městské části, konkurz opakovat.

Musím odmítnout informaci ve vyjádření vedení radnice na FB, že při prvním konkurzu výběrová komise neměla zprávu ČŠI. Konkurz probíhal v první polovině června, tedy dva měsíce po kontrole. Ve výběrové komisy byl zástupce za obec i komisaři z ČŠI. Zástupce obce prostě mohl všechny dosavadní podezření sdělit ostatním. Termín obdržení zprávy od externího auditu 26.6.2024 nás vede ke znepokojivé spekulaci. Zřejmě totiž byl zadán, až ve chvíli kdy byla, navzdory očekávání, ředitelka do konkurzu přihlášena. Že by se hledala se ona pověstná hůl, kdyby to náhodou vyhrála? Předpokládám, že externí audit byl dělán profesionály, pro které školní účty nemohou být čtvrtletní prací.

Je nutné ovšem konstatovat, že škola výrazně pochybila. Zadávání smluv do registru je zákonná povinnost z důvodu větší transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Jenže pokud se v registru prakticky žádné smlouvy nenacházely (z vyjádření vedení radnice na FB), šlo o dlouhodobou systémovou chybu. Je toto čeho se vedení bálo přiznat? Ze zákona MČ musí mít interního auditora. Smyslem je kontrola a metodické vedení příspěvkové organizace městské části, jinak řečeno „testování odolnosti“ před případnou kontrolou zvenčí, a tedy sankcemi. Nedovedu si představit jak je možné, že od 1.7.2017 nebyl na škole interní auditor, nebo že nic nezjistil. Celých sedm let? Je to tedy kritická chyba auditora v každém případě, v druhé řadě vedení radnice i úřadu. Proto zřejmě ředitelka odmítla odejít v tichosti a chtěla pokračovat. Za mého působení na radnici bylo zvykem interní auditorky, že mě o kontrolních zjištění pravidelně informovala. Ta již na ÚMČ nepracuje a odhaduji, že odešla právě kolem roku 2017.
Ano, velké selhání vedení městské části. Tedy pokud tak velká škola s několika ekonomy může bez kontroly dělat tak dlouho chyby, ptám se, jak je na tom dalších osm mateřských škol s jednou ekonomkou? Tam audity proběhly / probíhaly průběžně? Mají své smlouvy v registrech v pořádku? A pokud ne, budou také trestány za neposkytnutí inspekce a metodického vedení interního auditora? Kdo kromě auditora ještě zanedbal své povinnosti? Zprávy auditu by měly být dostupné a prezentované jak vedení radnice, tak i vedení úřadu.

Nejsem ďáblovým advokátem, ale porušení rozpočtové kázně z roku 2022 zjištěné ČŠI, se dá s trochou snahy pochopit. Prostě si špatně vyložili, co konkrétně se dá z dotace pořídit. To se bohužel stává, a snad i proto to ČŠI nevadilo u prvního výběru. Systém zadávání do registru, bohužel dnes už bývalá ředitelka, převzala po své předchůdkyni, která odešla do penze a poslední dobou vedení nechávala na ostatních (jen můj pocit). A tady nastala chyba i v tom, že nebyl audit udělán při předání, aby bylo jasno, v jakém stavu školu skutečně je.

Každopádně zajistit smlouvy v registru jsou povinné obě strany, nejen objednatel (škola), ale i dodavatel / zhotovitel. Smlouvy do registru za svou příspěvkovou organizaci může dávat i městská část jako zřizovatel. Tedy pochybila škola, ale i všechny ostatní smluvní strany.
Posledním, ne méně důležitým, bodem je stav školy. Ředitelka odchází a při takto neklidných „odchodech“ často odchází i část sboru. Zde bych to ovšem viděl na ekonomické oddělení, které nese podstatnou část odpovědnosti za pochybení školy. Jenže měsíc před zahájením školního roku nejistota kdo odejde škole ničí jak její kvality výuky, tak i administrativní práce. Co když v září nebude mít kdo fakturovat stravu a aprobovaně učit?

Zvolené řešení vedení radnice je celé špatně. Nikdo nebere vedení MČ její právo spolurozhodovat o tom, kdo povede organizace v její gesci. Na opak tvrdím, že je to její nezpochybnitelné právo. Nikdo by se nezlobil / nedivil, kdyby v únoru nechali ředitelku odvolat a bylo nové výběrové řízení. Od září by mělo šanci vše běžet bezvadně. To by ale museli přiznat vlastní pochybení táhnoucí se cca třemi volebními cykly. Místo toho vedení zvolilo cestu, nechat dalších šest měsíců, (dle svého úsudku) nekompetentní ředitelku školy, dále školu řídit. Nechat to na konec funkčního období a doufat, že sama v poklidu odejde. Tak buď je s tímto postojem radnice nekompetentní ještě víc, nebo v tom byl záměr své pochybení veřejnosti zatajit. Tedy, vybraný ředitel nastoupí cca rok po začátku celé kauzy, nebude-li se konkurz vícekrát opakovat.
Na školu chodí 500 žáků a má jistě kolem 75 zaměstnanců, a ti všichni se asi budou divit, co že se to o prázdninách stalo. Pokud tedy nesledují FB, budou postaveni před hotovou věc. Co pak nemají rodiče a zaměstnanci právo vyjádřit svůj názor svým voleným zástupcům? Já tam cítím takové to, no záměr.

Jedna ze zpráv ČŠI školu chválí nejen za pedagogickou činnost jako takovou, ale i za to že zde prakticky nejsou tzv. „neaprobované“ předměty. Kdo ponese v případě překotného odchodu učitelů odpovědnost?

Navrhl bych vedení městské části, ať celou věc znovu zváží. Rodičům a přátelům školy doporučím, ať si založí skupinu na FB a veřejně a silně vyjádří svůj pohled na věc. Jako budoucí rodič žáka školy se rád přidám (tím veřejně přiznávám podjatost). Ještě je pořád možné, že s vaší silnou podporou se paní ředitelka nakonec vrátí. To se ostatně dvakrát stalo, že rodiče a pedagogové, na štěstí, prosadili svou. Na ZŠ Kamenáčky. Jednou se škola zachránila před zánikem (sloučením a zanecháním jen jednoho stupně) a jednou zase rodiče a sbor pomohl nekompetentního ředitele odvolat.

Přeji krásné dny a lepší zprávy.
Bc. Karel Bernášek – místostarosta pro školství 2010 – 2014

Veřejné zdroje, usnesení Rady městské části, protokoly ČŠI vyžádané dle zákona o svobodném přístupu k informacím, facebook. Obratem zasílám žádosti dle „stošestky“ pro upřesnění několika termínů a otázek i na ÚMČ Brno- Židenice.

Přijďte tento pátek a sobotu k volbám 🤝
22/09/2022

Přijďte tento pátek a sobotu k volbám 🤝

Náš předvolební komiks ke shlédnutí také zde 👇
21/09/2022

Náš předvolební komiks ke shlédnutí také zde 👇

Read Spojené ruce - Předvolební noviny by Spojené ruce on Issuu and browse thousands of other publications on our platform. Start here!

Slib zastupiteleZastupitel na ustanovujícím zasedání skládá slib. "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest...
19/09/2022

Slib zastupitele

Zastupitel na ustanovujícím zasedání skládá slib.
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce (města) a jejích (jeho) občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky".

Přesto plní novinové články jedna korupční kauza za druhou. Ani Židenicím se toto nevyhnulo. Vždy jsem se divil, proč se tak málo lidí o politiku zajímá. Jak člověk stárne a získá trochu odstup, už se nedivím. Zvlášť poslední dekádu to bylo výživné. Nicméně je pravdou, pokud slušní lidé nepřijmou svou odpovědnost, politiku budou dělat jen ti vykutálení. A není pravdou, že všichni jsou špatní.
V politice a i té komunální by mělo docházet cca po deseti letech k výměně. Jednak z důvodů profesní slepoty, kdy prostě časem některým věcem uvyknete a už je nevidíte, a tedy efektivně neřešíte. Za druhé je to prostředí, které i z poctivce po čase umí udělat padoucha. Už se s každým znáte a prokazujete si různé „nadstandartní“ služby, které jsou pro vaši obec prospěšné, nebo taky ne. Říka se tomu klientelismus.

Kromě bezúhonnosti a pracovitosti je důležité i slušné vystupování a jednání s lidmi. Nikdo se nechce potkat na úřadě s hulvátem, který se k Vám chová jako k póvlu. Nikdo nechce mít za šéfa křiklouna, který jinak jednat neumí.

Náš slib je jasný, budeme poctiví, pracovitý, slušní a budeme si Vás vážit. Budou nás zajímat problémy jak lidí, tak i městské části. Nepřestaneme věřit, že v čistém a moderním prostředí se nám všem bude lépe žít.

Běžte k volbám. Můžete každé čtyři roky určit směr a budoucnost našeho domova. Pokud máte pocit, že vše funguje, můžete podpořit současnou koalici. Pokud máte pocit, že to v městské části nefunguje, volte změnu. I proto jsme spojili své ruce, které budou pracovat pro Židenice. V případě Vaší nespokojenosti jsme pro Vás dobrou volbou. Hlavně nenechávejte rozhodovat za Vás jiné.

Přečtěte si rozhovor našeho lídra pro Brněnský hlas ☺️
18/09/2022

Přečtěte si rozhovor našeho lídra pro Brněnský hlas ☺️

17/09/2022

Adresa

Brno-Židenice
61500

Telefon

+420777050167

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Spojené ruce pro Julec a Šimice zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Ta Organizace

Pošlete zprávu Spojené ruce pro Julec a Šimice:

Sdílet