Původně stála v Branišovicích tvrz, kterou pravděpodobně již počátkem 13. století vybudoval místní vladycký rod, v jehož držení tvrz byla až do roku 1329, kdy ji členové rodu prodali Elišce Rejčce – zakladatelce cisterciáckého kláštera Aula Regia na Starém Brně. Následnou přestavbou na přelomu 17. století vznikl soubor objektů tvořících rozlehlý areál. Do čela byla zakomponována volně stojící jedn
opatrová budova zámku v pozdně barokním stylu s přízemními arkádami. Objekt byl určen řádovému komisaři, který z Branišovic vyjížděl na vizitace jiných klášterů v zemi. Po zrušení řádu císařem Josefem II. v roce 1782 se zámek dostal do Náboženského fondu a od něj do majetku Lichtenštejnů. Na knížecím zámku se 12. října 1848 při své cestě z Vídně do Olomouce zastavil na oběd i sám císař a král Ferdinand Dobrotivý s chotí a četným doprovodem. Poslední šlechtou na branišovickém zámku byli Kinští, jimž byl zámek po 2. světové válce zkonfiskován a převeden na místní Šlechtitelský a plemenářský podnik. letech minulého století prošel zámeček „modernizací“, při které bylo první patro budovy přeměněno na byty. Koncem roku 2014 areál zámečku v Branišovicích koupili manželé Pavlocovi, kteří by rádi toto unikátní historické místo zachránili, postupně přivedli k životu, našli pro něj smysluplnou úlohu při využití současnou společností. Místo tak bude moci přenést své historické, národní a kulturní poslání do budoucnosti. V roce 2015 se podařilo na zámečku zasklít všechna vymlácená okna, zalepit díry ve střeše, odvést dešťovou vodu od základů. Vyklidili jsme staré harampádí a odpadky. Celou budovu jsme zabezpečili zámky a nainstalovali bezpečnostní kamery. V areálu jsme odvezli mnoho tun sutě a odpadů, zbourali nebezpečné trosky bývalých kurníků, chlívků, odklidili jsme již spadlé konstrukce, vykáceli náletové dřeviny, vykopali pařezy, vytěžili jsme staré nádrže čerpací stanice a čističky, vyčistili stávající jímky, srovnali terén a celý areál oseli trávou. V otvoru po nádrži čerpací stanice vzniklo jezírko pro kachničky, olejem znečištěná zemina byla sanována pískem, po kterém se nyní v ohradě prohánějí koníci. Pokračujeme zabezpečováním zdí, které ještě nespadly, kompletně se podařilo zachránit střechy na 3 objektech, na všech zbylých střechách byly zalepeny díry, vyměněny prohnilé latě, tak, aby už nikam neteklo. 2 brány do areálu se dočkaly rekonstrukce - naproti poště a naproti motorestu, nová vrata už ani nepočítáme :-) Opravili jsme bývalé stáje, zrekonstruovali domek pro správce areálu. V létě se pak nastěhovali první obyvatelé - koníci mamina Linduška, rošťák Kevin a princezna Sindy, slepičky, 3 kachny, páv Dodo, kocouři Kokeš a Mikeš, na spásání keřů a trávy máme vypůjčené 2 ovečky. Na podzim jsme před zámečkem vysadili 13 českých národních stromů lip srdčitých.