Godine Arnošt Hel je po pozivu mog oca dr Leonida Judina došao u Bor; ima šta da se radi, treba učiti decu da sviraju, postoji kulturno umetničko društvo; nema orkestra, treba napraviti muzičku školu. Muzičare je pronašao među intelektualcima koji su znali da sviraju. Repertoar koji je sa orkestrom svirao bio je iz lakše klasične literature, redovno su svirali i splet partizanskih pesama. Istovre
meno pored rada sa orkestrom KUD ’’3.oktobar’’, razvijala se, kao, neka tajna u senci, njegova druga delatnost ( od koje se izdržavao) privatni časovi sa učenicima, delatnost koja je bitna za osnivanje Muzičke škole u Boru, njena preteča. Kada su savladali tajne tehnike izvođenja čistih tonova, Arnošt Hel je napravio mali štrajh orkestar ; 4 prve , 4 druge i 4 treće violine, violončelo i klavir. Probe su se održavale u našoj kući par puta nedeljno, od toga obavezno nedeljom pre podne. Svirali su ( koliko se secam) ariju iz Hofmanovih priča, neki Bahov menuet i neke druge minijature za takav orkestar kao i splet partizanskih pesama... Sve se to pripremalo za javni nastup o kome niko pa ni sami učenici nisu znali do poslednjeg trenutka. Prvi javni nastup tog dečijeg orkestra bio je na svečanoj akademji 3. Oktobra 1948. godine u velikoj sali Doma kulture ( bivši kazino). Imena nekih Helovih učenika koji su svirai u tom orkestru se sećam : Dušan Jelenković, Pavle Kagadajev, Dane Tošić, Slavko Gmitrović...
Prvi nastup izazvao je opšte iznenađenje i oduševljenje publike. Bor je bio malo mesto i o tome se pričalo. Akademiji su prisustvovali i mesni ’’ funkcioneri’’ i njihovo oduševljenje je bilo presudno ; počelo se razmišljati o osnivanju muzičke škole. Ubrzo je to i učinjeno a Arnošt Hel je Rešenjem Povereništva za prosvetu i kulturu Oblasnog narodnog odbora Timočke oblasti u Zaječaru 13.oktobra 1949.godine postavljen za stalnog honorarnog nastavnika Niže muzičke škole u Boru. ’’
***
’’Škola je počela sa radom u jednoj prizemnoj kući koja se nalazila negde između tadašnje knjižare i ’’ Ruske škole’’, davne 1949. godine. Počelo je formiranje nastavnog osoblja . Verovatno istovremeno za nastavnike škole postavljeni su petar reh i Arnošt Hel, tako da se smatra g-din Hel i g-din Reh , utemeljivači niže muzičke škole u Boru. Sećam se da su nastavnici kole bili i Mateja Herman, Aranka Kalčo, Karlo Šab... Direktor škole je bio Sava Mirčić.
Škola se razvijala, povećavao se broj učenika , nizali su se uspesi na takmičenjima... Petnaestak godina nakon osnivanja skoro svi nastavni škole bili su nekadašnji njeni učenici . Mnogi učenici škole postali su kasnije profesionalni muzičari. Oni koji to nisu, poneli su iz te škole solidno muzičko obrazovanje, poznavanje i razumevanje muzike, jednom rečju, muzičku kulturu. Kao čovek koji je bio svedok stvaranja Muzičke škole u Boru i kao njen bivši učenik želim od sveg srca da škola doživi svoj dalji napredak i nastavak svoje kulturne misije neprocenjive vrednosti i značaja’’
Iz sećanja g-dina Borisa Judina, bivšeg učenika škole