Рашка Гращица

Рашка Гращица Страница за моето родно село, неговите трудови хора и прекрасната природа. Допълвайте информацията и разпространявайте линк-а.

16/01/2020

Mъж зaвeл възpacтния cи бaщa в pecтopaнт, зa дa гo нaxpaни c вĸycнa вeчepя. Бaщaтa бил мнoгo cтap и нeмoщeн.
Koгaтo ce xpaнeл, пapчeтa xpaнa пaдaли въpxy pизaтa и пaнтaлoнитe мy. Xopaтa в caлoнa ce oбpъщaли или глeдaли c oтвpaщeниe, нo cинът ocтaвaл нaпълнo cпoĸoeн.
Koгaтo вeчepятa пpиĸлючилa, cинът внимaтeлнo пoмoгнaл нa бaщa cи дa cтaнe и гo oтвeл дo тoaлeтнaтa. Taм тoй пoчиcтил пaнтaлoнитe и pизaтa нa бaщa cи, измил гo, c любoв cpecaл пocивeлитe мy ĸocи и мy пoмoгнaл дa cи cлoжи oчилaтa.
Koгaтo влeзли в caлoнa нa pecтopaнтa, ги пocpeщнaлa пълнa тишинa.
Eдинcтвeнoтo, ĸoeтo мoжeлo дa ce чye, билo възмyтeнoтo шeптeнe зa тoвa ĸaĸ мoжe дa ce дъpжиш тaĸa нa oбщecтвeнo мяcтo, дa xвъpляш xpaнa и дa лишaвaш дpyгитe oт aпeтит.
Cинът пoвиĸaл cepвитьopa, зa дa плaти cмeтĸaтa, плaтил мy ĸoгaтo вeчe нaпycĸaли зaлaтa, oт eднa мaca cĸoчил възpacтeн чoвeĸ и възĸлиĸнaл:
– Изглeждa, чe ocтaвиxтe нeщo!
Cинът ce oглeдaл, пoтyпaл джoбoвeтe cи и ĸaзaл:
– He, нищo нe cмe ocтaвили.
Toгaвa мъжът ĸaзaл:
– Ocтaвиxтe нeщo зa вceĸи, ceдящ в тaзи зaлa! Ocтaвиxтe ypoĸ зa вceĸи cин и дъщepя и нaдeждa зa вceĸи poдитeл!
Извeднъж xopaтa в caлoнa зaмълчaли. Bceĸи oт тяx пoчyвcтвaл cpaм зa тoвa чe ocъждaл тeзи xopa – бaщa и cин..
Зaщoтo eднa oт нaй-гoлямaтa чecт, c ĸoятo мoжe дa ни yдocтoи cъдбaтa – тoвa e гpижaтa зa възpacтнитe ни poдитeли. Teзи xopa, ĸoитo ca ни oтдaли cвoeтo вpeмe, здpaвe и пapи. Te зacлyжaвaт нaшeтo нaй-гoлямo yвaжeниe BИHAГИ.

24/10/2019

Избори на село

Преди 10-ина години бях член на избирателната комисия в моето село. От глупост се съгласих да участвам, заемайки длъжността на листоповдигач в кметските избори – аз съм човекът, който мести хартията от процепа на урната (доста престижен пост). Кандидати са настоящият кмет (досега 5 мандата от 5 различни партии), докторът и един учител. Сутринта отваряме секцията в детската градина с един час закъснение, защото спешно трябваше да пием кафе отвън. Взимаме книжата – всеки със задачите си (половин час старателно подготвям листа си, който след малко изгубвам). Ето го и първия избирател – бай Добри. Влиза с подаръчен комплект, който е получил на входа от жената на кмета – ракия, овчи суджук, два литра нафта, пакет захар. Носи бюлетината, а председателят на комисията я разгръща, за да провери (както е по закон) дали е попълнена правилно. Гласът е допуснат. Минават още двайсетина човека на същия принцип. Застъпниците на доктора и учителя протестират, но са обвинени в изборна манипулация, подават се жалби срещу тях и са изгонени съвсем справедливо. Пристига кметът. Той има право да гласува с три бюлетини – всеки го знае (после идва отново и гласува още четири пъти – с фалшива лична карта, с личната карта на починалата си баба, с картата за БДЖ на внука си и с образеца, закачен пред секцията). Човек вижда несправедливостите, но когато е на държавна работа и останалите са съгласни, просто спира да му пука. Не се оправдавам, а осъзнавам грешката си. Идва докторът. Той е в комбина с кмета и го играе опозиция (естествено, гласува за него от страх да не обърка постановката). Ето го и учителя със семейството си. Виж ти – нямало го в списъка, а той цял живот си е бил тук, на село. Все пак синът и жена му успяват да дадат своя вот, като краищата на бюлетините им скришом са маркирани с лютеница. Обед е. Лелята на кмета носи гъсто червено вино, топъл хляб и от овчия суджук. Почва веселба. Секретарката реже мезета връз изборните протоколи, отварят се туршии, хвърчат баници, леят се бира, вино и ракия, играем хоро... Единодушно взимаме решение, че в секцията може да се пуши (едва ли ще навредим на детската градина). Гърми музика от стар касетофон, настава лудница – мъртвопиян гласоподавател се опитва да упражни вота си с половин кюфте, тъпчейки го в урната, полицаят оножда наблюдателка в нужника, председателят на комисията и една членка ма’ат гюбеци в средата на секцията, няколко бабички са изгубили внучетата си в суматохата, а аз бия двама гласуващи, дето по-миналата година излъгаха майка с дървата. Смрачава се и затваряме секцията – какво, като има хора, пътували по 400 километра, за да гласуват, на тях кой им гледа животните!? Отваряме урната, а оттам, освен бюлетините, изпадат и онова половин кюфте, малко портокалови обелки, седем фаса и няколко шепи слънчогледови шлюпки. Време е да броим (белязаните бюлетини отиват в коша) – 319 за настоящия кмет (кюфтето го признаваме като действителна бюлетина с глас за кмета), 110 за доктора, 15 недействителни, един глас за учителя. Всички ме гледат укорително, разбирайки, че този единствен глас е моят, но не казват нищо, за да не им разкривя муцуните. И не се изтъквам – аз също съм виновен за тази пародия. Така е на село – всичко зависи от кмета: ще стигне ли канализацията по някой европроект до теб, ще ти откраднат ли овцете, ще имаш ли улично осветление, ще назначат ли твой роднина в общината... Без доктор не можеш и не бива да си в лоши отношения с него. Остава клетият учител...

20/10/2019

НЕДЕЛЧОВА ЧЕШМА

Преди хиляди години по нашите земи живели двама братя. Те били много богати. По-големия от тях се казвал Рашо. Той се установил да живее в земите на дн. Рашка Гращица. Имотите му се простирали чак до планината Бреза. По-малкият брат се казвал Неделчо. Той се установил да живее в земите на дн. Неделкова Гращица. Имотите му се простирали чак до Долна Козница. Неделчо имал много хубав кон. Конят се казвал Пастух. Веднъж Пастух се разболял. Неделчо извикал най-добрия знахар в околията и го накарал да го излекува. Знахарят казал на Неделчо да заведе коня да пийне вода от бликащия лековит извор, находящ се на 300-400 метра от отклонението за Неделкова Гращица. Пастух наистина се излекувал от коварната болест след като пил от тази вода. По този повод Неделчо броил хиляда жълтици, за да финансира изграждането на голяма и красива за онова време чешма. За лековитата вода в този район научили хора от цял свят. Идвали куци, кьорави и сакати, идвали хора с неизлечими болести и пиейки от водата и миейки лицето си слепите проглеждали, а куците прохождали. Категорично доказано било, че водата има чудодейно действие, особено ако есенно време с нея се залее зелето в бидона. Рашо и Неделчо имали двама първи братовчеди по майчина линия. Те обитавали земите на дн. Горна Гращица и Долна Гращица. Те пък били много мързеливи. Въпреки, че в техните земи бликали минерални води, те не знаели какво да правят с тях и как рационално да ги използват. В същото време били и много злобни. Завидели на Неделчо за хубавата чешма и една лятна вечер събрали най-яките мъже от Горна и Долна Гращица и съборили чешмата на Неделчо. Днешната чешма на отклонението за Неделкова Гращица е построена върху основите на древна Неделчова чешма. Водата и наистина е лековита. В днешно време е почти невъзможно да се наредиш и да си налееш вода оттам. Хората пълнят в туби, шишета, бидони и дамаджани, редейки се по няколко часа на дълги опашки. И аз бях там, и аз пълних бидони с вода.
Тази притча ми я е разказал моя дядо, а пък на него му я е разказал неговия дядо. Аз нямам основание да не и вярвам. А, Вие?

http://kefche.info/%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B5-%D0%B8%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%B9-%D1%81%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%...
02/12/2018

http://kefche.info/%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B5-%D0%B8%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%B9-%D1%81%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%BE/?fbclid=IwAR0PeDCKTOcWcLVbHBiyatOuga2QlyD7Pn-BSubctv5MVy1cQW-dl-Wte8A

Някога това беше едно очаквано обаждане ! Да чуеш по телефона „Сине, идвай си, ще колим прасето“! Декември месец беше месецът, в който във всяка къща на село се

https://www.facebook.com/188499534503283/photos/a.331062773580291/625720994114466/?type=3&theater
24/11/2018

https://www.facebook.com/188499534503283/photos/a.331062773580291/625720994114466/?type=3&theater

Наше село е на баир. От връо се види доло, от доло връо се не види. У доло е реката, у реката дядо поп лови риба. У благ ден си я руча сам, а у пости я пържат в механата с даскало.

Едно време дядо поп и даскало се караа, караа — щеа очи да си изповадят, а сега от них по-големи приятели и у околията нема.

Караа се они по две причини, да кажем: даскало мразеше попо, че не пие, попо мразеше даскало, че блажи. Па като зафана попо да пие, и они се сдобриа, та зеа заедно да блажат.

Нали рекъл некой: „Сговорна дружина и у петок блажно руча“ — те и они така.

У селото има три кметове, двамата са у затворо — третио че иде, като дойдат они да го заместят.

На баиро на връо живеят Дудини, а у доло на крайо — Вутови.

Дуда е най-убава мома у село. Нема кръст, нема половина — от врато до доле равна като бадем за ракия. Само един кусур има, че като говори, подсмърча и си бърка с язико у носо, ама кой това ти гледа. Човек без кусур не може!

Зашнал се е акъло на Вуте по Дуда. Он у доло живее, а мислите му се по връо одат, като овци по каменяк. Она на връо живее, ама чак у доло грее. Като месечинка над вир — и отгоре свети и отдоле свети.

Вуте е пък дълго, тънко и високо — магаре му под четало минува.

Я сал чакам да се вземат с Дуда, да видим каков Крали Марко че се пръкне от них!

То убаво, ама на Дуда баща й каков е… Лелее!

Еднаж улезнал Вуте на Дудини в градината, па се скрил в търняко. Съгледа го баща й, па му окне:

— Чекай, сине, да те питам, що тражиш у овесо!

— Ветаро ми духна капата, та влезох да я зема — отговори Вуте.

— Я тоя ветър, така и така, декато може да ти земе капата от доло, та да я фърли на връо!

— У, тате, оти да не може — обади се Дуда. — Мене оня ден ми грабна шамията, та чак у Вутови на колата на климията!

— Е, па? — запита люто Дудин баща.

— Па слезем язе да я земем, а ветаро духне пак, та ме събори на Вутови зад плевнико, па ми дигне дрехите чак до главата.

— Мълчи мари! — окна баща й. — Тоя ветър едно време ме ожени за макя ти!

Елин Пелин

12/07/2018
https://www.facebook.com/OfficialBulgariaFirst/photos/a.208041893025804.1073741828.198817450614915/330532157443443/?type...
31/01/2018

https://www.facebook.com/OfficialBulgariaFirst/photos/a.208041893025804.1073741828.198817450614915/330532157443443/?type=3&theater

Тя го попита: По колко ги даваш яйцата
Старият ѝ отговори: по 25ст. яйцето
Тя му каза: Ще взема 5 за левче или си тръгвам
Старият ѝ каза: Вземи ги на каквато цена си решила, може би това е добро начало, защото не съм продал нито едно яйце днес.
Тя взе яйцата и си тръгна с чувството, че е победила. По-късно през деня отиде с приятел на луксозен ресторант. Когато дойде време за плащане на сметката, при сметка 42лв, тя остави 50лв и остави рестото.
Това може да ви се струва нормално, но въпросът е защо на нуждаещите се даваме по-малко, а на тези които нямат нужда даваме повече? Защо сме властни над тези, които имат нужда от подкрепа, а сме щедри към по-богатите от нас?
Веднъж прочетох някъде следното:
„Моят баща купуваше продукти от бедни хора на високи цени, дори да нямаше нужда от тях, дори понякога оставяше по някой лев отгоре. Объркан го попитах защо го прави това. А той ми отговори: Това е щедрост обвита в достойнство.“
_______________________
Koйто желае, нека Сподели

Address

Rashka Grashtitsa
2578

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Рашка Гращица posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share