Община Марица

Община Марица Община Марица се ръководи от кмета Димитър Иванов през мандат 2023-2027 година.

Община Марица е създадена с указ на Държавния съвет месец ноември 1987 година. Административно е базирана в областния център Пловдив. Граничи с общините Пловдив, Раковски, Родопи, Садово, Калояново и Съединение. Заема площ от 34 256,8 ха. Обхваща 19 села – Труд, Маноле, Рогош, Граф Игнатиево, Строево, Скутаре, Царацово, Войводиново, Радиново, Костиево, Бенковски, Войсил, Манолско Конаре, Ясно поле, Динк, Желязно, Трилистник, Калековец, Крислово.

03/06/2026

Скъпи родители, приятели и жители на с.Маноле.

Каним Ви на благотворителния концерт на нашия танцов състав, посветен на една добра кауза, свързана с децата и развитието на нашето читалище.

Входът е свободен, а всеки, който желае, може да направи дарение според своите възможности. С този концерт искаме не само да съберем средства за полезна инициатива, но и да дадем на децата ценен урок – че когато сме обединени и помагаме един на друг, можем да постигнем много.

Нека заедно покажем, че добрите дела започват от нас и че с общи усилия можем да направим нашата общност по-силна и по-добра.
@Всички
Очакваме Ви! ❤️

35 години детски смях и мечти – ДГ „Буратино“ в Костиево отпразнува своя юбилейС много музика и танци детска градина „Бу...
02/06/2026

35 години детски смях и мечти – ДГ „Буратино“ в Костиево отпразнува своя юбилей

С много музика и танци детска градина „Буратино“ в Костиево отбеляза своя 35-годишен юбилей. Начало на празничната програма постави химнът на забавачката, а сцената пред сградата й оживя с изпълнения на малчуганите. Децата впечатлиха гостите с артистични изпълнения. Аплодисменти предизвикаха възпитаниците от първа и четвърта група с танци, стихотворението „Родна стряха“ и изпълнението „Медна свирка“. Малчуганите демонстрираха и знания по английски език, както и спортни умения във футболни занимания.

Сред официалните гости на юбилея бяха заместник-кметът по образование и здравеопазване на Община Марица Анелия Симеонова, кметът на Костиево Георги Калоферов, ръководителят на отдел „Образование“ Дима Стойчева и нейният екип, както и директори на детски заведения.

От името на кмета на общината Димитър Иванов Симеонова връчи на директора на детската градина Радосвета Йонкова поздравителен адрес, цветя и подаръци за всички групи. В него кметът подчертава, че 35-годишната история на детската градина е символ на всеотдайност, грижа и обич към най-малките жители на общината. „През всички тези години вие не просто възпитавате и обучавате деца, а създавате уютен свят, изпълнен с топлина, знания, игри и незабравими детски спомени. Истинската любов в очите на малките деца, благодарността на родителите им и нашата признателност за всеотдайността и майчината грижа са най-хубавият подарък за празника“, се казва в приветствието на кмета.

Директорът Радосвета Йонкова благодари за подкрепата към детската градина и подчерта, че през годините „Буратино“ се е преобразила с помощта на администрацията и на кмета Димитър Иванов.

В словото си Анелия Симеонова пожела на децата да бъдат здрави, усмихнати и да откриват истински приятелства. Към екипа тя отправи пожелание да продължава да вдъхновява с професионализъм и отдаденост, изпитвайки удовлетворение от ежедневната работа с децата.

Кметът на Костиево Георги Калоферов също подчерта ролята на детската градина в изграждането на личности. По думите му именно там започва формирането на ценностите, характерите и първите стъпки към познанието. Той изрази признателност към целия колектив за грижите и вниманието към децата и пожела здраве и отговорност на всички.

Финалът на празника бе повече от сладък – юбилейна торта, подарък от Община Марица, която зарадва присъстващите на тържеството.

Анелия Симеонова отличи Светомира Стефанова от ДГ „Бисер“ с наградата „Учител на годината“Заместник-кметът по образовани...
01/06/2026

Анелия Симеонова отличи Светомира Стефанова от ДГ „Бисер“ с наградата „Учител на годината“

Заместник-кметът по образование и здравеопазване на община Марица Анелия Симеонова връчи днес плакет и грамота с отличие „Учител на годината“ на преподавателя по музика Светомира Стефанова от ДГ „Бисер“ в Труд.

Признанието е заслужено след поредица от впечатляващи успехи и активна творческа дейност през изминалата учебна година.

Под ръководството на Светомира Стефанова вокална група „Бисерчета“, дуетът Николета Минчева и Магдалена Каракашева, както и Рая Стефанова достойно представиха детската градина в Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ – Пловдив 2026. Малките изпълнители завоюваха три златни лири на Орфей. Конкурсът се проведе през февруари в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Сред значимите инициативи през годината бе и проведеното на 25 март наблюдение на добра педагогическа практика в ДГ „Бисер“ на тема „От традиция към новаторство с Орф-Шулверк“. Събитието събра учители по музика и представи иновативни методи и подходи при разработването на образователно съдържание.

Светомира Стефанова има и активен принос в организацията и подготовката на празника по повод 50-годишнината на ДГ „Бисер“ – „Там, където започват мечтите…“.

Още един повод за гордост донесе преди дни мажоретният състав „Бисерчета“ към детската градина, който участва в XV Национален фестивал на мажоретните състави „Слънчева Бесапара“ в Пазарджик и заслужено спечели първа награда в категория „Хореография с помпон на сцена“.

От името на кмета на община Марица Димитър Иванов заместник-кметът Анелия Симеонова поднесе на отличената учителка цветя, плакет и грамота.

„За мен е изключително удоволствие да бъда тук днес. Имам честта да отлича човек, който със своя професионализъм, талант и отдаденост показва истинското значение на думата учител – човек, който подкрепя, вдъхновява и най-вече обича децата. Наградите са само материален израз на постигнатото, но най-ценното е, че нашите деца показват своя талант из цяла България. Благодарим за всичко, което ежедневно правите“, заяви Анелия Симеонова при връчването на отличието.

Развълнувана, Светомира Стефанова благодари за признанието:

„Тази награда е изключителна чест за мен. Но тя принадлежи на целия колектив на детската градина. Благодаря за подкрепата на госпожа Ботова и на всички мои колеги. Това е награда за всички нас и за екипната работа, която стои зад всеки успех.“

Директорът на ДГ „Бисер“ Гинка Ботова също отправи емоционални думи към отличената учителка:

„Светле, всички ние оценяваме това, което правиш, и се радваме на успехите ти. Те са резултат от твоя труд, талант и отдаденост. Щастлива съм, че в нашия колектив има човек като теб. Пожелавам ти здраве и още много вдъхновение.“

В знак на признателност екипът на ДГ „Бисер“ отрупа с червени рози своята колежка.

Светомира Стефанова сподели още, че години наред е мечтала да работи именно в тази детска градина, покрай чиято ограда е минавала всеки ден.

Тържеството завърши с обща снимка в красивия зелен двор на ДГ „Бисер“ – място, където мечтите наистина започват.

01/06/2026
С песни, народни борби и кръшни хора съборите в Труд, Бенковски и Радиново  превърнаха уикенда в истински празник на тра...
01/06/2026

С песни, народни борби и кръшни хора съборите в Труд, Бенковски и Радиново превърнаха уикенда в истински празник на традициите и родолюбието, който събра поколения на площадите.

Празничната програма в Радиново премина в атмосферата на народни традиции и оспорвани борби. В ранния следобед кметът на селото Йордан Дашев даде официален старт на народните борби. Десетки жители и гости се събраха около „зеления килим“, за да наблюдават схватките, в които се включиха повече от 20 състезатели. При най-малките „червения петел“ спечели Атанас Костов. Момичетата от клуба по борба „Локомотив“, голяма част от които са републикански шампионки, демонстрираха впечатляващи умения и майсторски схватки. Истинско предизвикателство към момчетата отправи националната шампионка за 2026 година Сияна Димитрова, която успя да тушира своя опонент. В категория до 75 килограма Никола Левенов за поредна година завоюва първото място след оспорвана схватка със Стилян Янчев, при която зрителите станаха свидетели на двубой, достоен за национално състезание. При най-тежките състезатели Енгин Исмаил и Джамал Али показаха равностойна и напрегната борба, а победата в крайна сметка отиде при бореца от Димитровград. Всички участници бяха наградени от кмета Дашев. По-късно вечерта самодейните състави към читалище „Отец Паисий – 1934 г.“ представиха красив танцов спектакъл, който допълни празничната атмосфера на събора.

Стотици жители и гости на Бенковски се събраха на площада пред обновеното читалище „Васил Левски“, за да се насладят на едночасовата фолклорна програма, подготвена от самодейците. Кметът на Община Марица Димитър Иванов отправи приветствие към присъстващите и поздрави организаторите за съхранението на българските традиции и дух. След официалната част заедно със заместник-кмета Гергана Титюкова и кмета на Бенковски Тодор Босев поведоха хорото под звуците на оркестър „Стара Загора“.

С традиционната стрелба по панички започнаха празниците в Труд за събора „Свети Дух“. В надпреварата най-точен мерник показа Николай Богданов, който заслужено спечели първото място. След него се наредиха Атанас Гуджев и Тодор Колев. Победителите бяха отличени с купи и парични награди, връчени от кмета на селото Спас Стайков. Председателят на ловната дружинка Рангел Кутев също награди участниците, като им подари ловни принадлежности.

В празничния ден жители и гости на Труд изпълниха площада и парка пред РПУ – Труд, за да споделят заедно традиционния събор. Над 30 борци се включиха в местните народни борби, които предложиха много емоции и оспорвани схватки. Водещ на спортното събитие бе бившият сумист и участник в турнири по кикбокс и ММА Венцислав Кацаров. Сред местните борци от Труд най-добър бе Христо Абаджиев, а при гостуващите състезатели победата заслужено спечели бившият европейски шампион Джамал Али от Асеновград. На финала той надделя над Никола Левенов от Радиново в една от най-очакваните схватки на турнира. Всички участници бяха отличени с медали и парични награди, връчени от кмета на Труд Спас Стайков. По-късно той откри събора и поздрави жителите и гостите на селото. „Когато сме заедно, пазим традициите си и уважаваме корените си, бъдещето ни е по-светло“, каза Стайков и пожела на всички здраве, единство и благоденствие. Особено вълнуващ момент за присъстващите бе, когато малката Василена Копринкова пусна в небето бял гълъб – християнският символ на Светия дух, олицетворяващ мира, надеждата и божествената закрила. Празничната програма продължи с богата фолклорна палитра от танци, песни и изпълнения на самодейците към НЧ „Светлина – 1929 г.“. На сцената се изявиха ДТС „Климентина“, ТС „Климентина“, колективът за автентичен и обработен фолклор „Сребърни звънчета“, Василена Копринкова, Мине Исмаил, Илияна Копринкова, както и ТС „Черпелии“ към НЧ „Труд 2019“.

Кулминацията на вечерта поставиха оркестър „Марица“ и певицата Величка Петкова. Преди началото на музикалната програма кметът на Община Марица Димитър Иванов поздрави жителите на Труд за празника и им пожела здраве, късмет и доброта. „Нека заедно продължим да градим светлото бъдеще на Община Марица, а Светият дух да пази и закриля село Труд“, каза Иванов. Под звуците на народната музика кметът Спас Стайков поведе празничното хоро, а веселбата продължи до късно през нощта.

Възпоменателен събор по повод 150-годишнината от Априлското въстание се проведе в Трилистник с участието на членове на н...
01/06/2026

Възпоменателен събор по повод 150-годишнината от Априлското въстание се проведе в Трилистник с участието на членове на национално дружество „Традиция“. Площадът пред читалище „Йордан Колев“ се превърна в сцена на едно от най-кървавите и трагични събития от пролетта на 1876 г. – „Кървавото хоро“ и разоряването на село Бояджик от пълчищата на Шефкет паша. Началото на събора поставиха гайдарите от групата на Борислав Тонев, чиито майсторски изпълнения събраха жители и гости на площада. Децата от ДТС „Детелинки“ представиха северняшки и джиновски танци, а Антония, Пламена и Таня изпълниха песните „Снощи ходих на кладенче“, „Боят настана“ и „Кой уши байряка?“.

Известният рецитатор Христо Христов представи произведенията „Априлска песен“ и „Кочо“ от „Епопея на забравените“. След това публиката притихна, за да се наслади на възстановката „Живи картини от Април 1876 г.“. Представлението пресъздаде живота на жителите на Бояджик и подготовката им за празника на 11 май, когато селото е нападнато от местния дерибей Едем ага. След като отблъскват черкезите, на 17 май жителите са обкръжени от редовна османска армия и башибозук под командването на Шефкет паша. Селото е опожарено, а стотици негови жители са избити. Млади и стари са принудени да играят „Кървавото хоро“, след което са жестоко избити. Сред малцината оцелели от погрома е малкият Иван Димитров. По-късно той емигрира в Съединените щати, където става баща на световноизвестния изобретател Джон Атанасов. След края на възстановката жителите на Трилистник бурно аплодираха членовете на „Традиция“. Кметът Мирчо Петров приветства участниците. „Тази вечер нашето малко село се превърна в сцена на голямо събитие. Благодарение на вас видяхме история, която дори не присъства в учебниците. Вие сте достойни българи. Продължавайте да съхранявате и предавате на хората тази малко позната част от българската история“, каза той.

31/05/2026
Откриха STEM среда по природни науки, математика и информационни технологии в училището в СтроевоУчениците от ОУ „Христо...
29/05/2026

Откриха STEM среда по природни науки, математика и информационни технологии в училището в Строево

Учениците от ОУ „Христо Смирненски“ в Строево вече ще се обучават в нова STEM среда по природни науки, математика и информационни технологии. Официалното откриване на специализираните кабинети бе направено от заместник-кмета по образование в община Марица Анелия Симеонова, кмета на Строево Десислава Дингилева и директора на училището Пламена Желязкова.

Стойността на проекта възлиза на 181 780,56 лева. Новите STEM кабинети са създадени с цел да насърчат образователните иновации и да повишат интереса на учениците към науката, технологиите и научните изследвания.

Анелия Симеонова поздрави директора на училището, педагогическия екип и учениците от името на кмета на община Марица Димитър Иванов за реализираната модерна образователна среда. Специално за повода тя подари на Пламена Желязкова красив антуриум.

„Новите кабинети по природни науки, математика и информационни технологии създадохме с мисъл за бъдещето, знанието и любопитството на нашите ученици. STEM кабинетите са повече от модерна учебна база – те са място за идеи, въпроси, експерименти и мечти. Място, в което ученето е живо, смислено и насочено към бъдещето“, заяви директорът Пламена Желязкова.

В кабинета по математика учениците ще работят с 3D принтер, специализиран постер за дизайнерска работа, компютърен терминал и таблети с вградени сензори. Те ще измерват показатели като относителна влажност, светлинен интензитет и точка на оросяване.

В новия STEM кабинет по природни науки децата ще могат да провеждат различни експерименти и да изучават в детайли предметите биология, химия, физика и география.

С четири проекта ученици от училището ще представят Пловдивска област на Националния STEM фестивал, който ще се проведе на 7 юни в София.

Ученическите отбори ще представят разработки, свързани с хидропониката, социалните отношения и демографските тенденции в Строево. Един от екипите е изследвал дали през следващата учебна година в Строево ще има достатъчно първокласници, а друг – темата за приятелството в училище. Част от изискванията към проектите е учениците да провеждат анкети сред местните жители.

Сред гостите на събитието бяха още общинският съветник Кръстьо Ливров, директори на училища от община Марица, учители и родители.

Общински съвет - Марица прие решения за финансиране на важни обществени обекти, инфраструктурни проекти и инициативи в п...
28/05/2026

Общински съвет - Марица прие решения за финансиране на важни обществени обекти, инфраструктурни проекти и инициативи в подкрепа на образованието, културата и младите хора в общината.

Съветниците одобриха отпускането на средства от целевата субсидия за капиталови разходи през 2026 г. за няколко проекта. Сред тях 378 000 евро за проектиране и изграждане на пенсионерски клуб и библиотека в Скутаре. За изграждане на козирка на втора трибуна на стадиона в селото са предвидени 49 000 евро, а още 49 000 евро ще бъдат вложени в проектиране и изграждане на детска площадка в Граф Игнатиево. Общинският съвет одобри и 135 285 евро за ремонт на покрива на детската градина в Крислово. В рамките на заседанието съветниците приеха и решения, свързани с финансиране на дейности по строителен надзор и оценка за съответствие на инфраструктурни обекти. За реконструкция и рехабилитация на водопроводната мрежа по ул. „9-та“ в Манолско Конаре са осигурени 11 800 евро. За водопроводната мрежа по ул. „Хан Аспарух“ – от ул. „Еделвайс“ до ул. „Ал. Матросов“ в Царацово са предвидени 16 000 евро. Одобрени са и 4 400 евро за строителен надзор и оценка за съответствие на обект „Второстепенна канализационна мрежа за дъждовни води“ по част от ул. „Омуртаг“ в Строево.

Общинският съвет даде съгласие и за отпускане на 3 500 евро субсидия за читалището в Царацово във връзка с подготовката и отбелязването на 100-годишния му юбилей, както и 2 900 евро капиталов трансфер за културната институция. Съветниците одобриха и изготвянето на парцеларен план за обслужващ път към Източен обходен път на Труд.

По време на заседанието председателят на Общинския съвет Виолета Христодулова призова към съпричастност и участие в кампанията в подкрепа на 16-годишната Албена Ангелова от Рогош, която продължава своята битка за живот. В края на април т.г. в болница Jackson Memorial Hospital – Ronald McDonald House в Маями, САЩ, на нея й бе извършена успешна трансплантация на бял дроб. Днес тя се възстановява под непрекъснатото наблюдение на медицинските специалисти в болницата в Маями, САЩ. След изписването й от болницата Албена ще трябва да остане в медицински хотел в непосредствена близост до лечебното заведение, за да продължи посттрансплантационното й лечение и наблюдение. От болницата поставят задължително условие да бъде осигурена медицинска грижа през първите месеци след трансплантацията. От екипа на д-р Наталия Габровска заминава лекар, който ще се грижи за момичето. За осигуряване на необходимите разходи за медицински специалист и следоперативни грижи са необходими 5000 евро.

„Албена премина през огромно изпитание и вече направи най-важната крачка – получи своя шанс за живот. Сега е моментът всички ние да покажем, че доброто и съпричастността ни обединяват. Вярвам, че всички отново ще отворим сърцата си и ще подкрепим Албена в този труден, но изпълнен с надежда период. Нека заедно й помогнем да се върне у дома здрава и усмихната“, апелира кметът на общината Димитър Иванов. Да дадем надежда на Албена и шанс за нов живот, призова и Виолета Христодулова общинските съветници. Кутия за дарения е поставена в администрацията, а възможност за дарения има и по банкова сметка:

Банка ДСК IBAN: BG07STSA93000032674608 BIC STSABGSF, Златка Маринова /За Албена/

На предишно свое заседание съветниците отпуснаха и финансова помощ за семейството.

Address

бУлица Марица 57 А
Plovdiv
4000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Община Марица posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share

Category