28/05/2026
П И Т А Н Е
от
инж. Калин Милчев общински съветник от ППГОС от „БСП за България“
относно: Търсене на изход от транспортната криза в гр. Пловдив.
Уважаеми г-н Кмет,
На миналото свое заседание, Общинският съвет на гр. Пловдив, отменени Решения №119 и 120, взети с протокол №5 от 30.04.2026г. Нарочната сесия позволи да се обсъжда дълго фактът по закриването, макар и временно отложено, на Автогарите „Север“ и “ЮГ“ и предложението на общински съветници за „Спирко-навеси“. Уви обаче основният въпрос, защо стигнахме до тук, така и не се обсъди в дълбочина, за да можем и Община Пловдив и общинските съветници, да намерим устойчиво решение на проблема.
Разбира се Вие, като Кмет на Община Пловдив, сте започнал разговори с държавата за пре ситуиране на автогара „Север“, под формата на навеси в предгаровото пространство на ЖП гара „Филипово“. Това обаче не решава системният проблем с автогарите в града, междуградските прервози и въобще натовареният трафик в града.
Ние от БСП за България и на предходните сесии, заявихме позиция и желание за стабилно решаване на създалата се транспортна криза, а не за временни решения на проблема. За да сте стигне до вярното решение, според нас, трябва да се направи задълбочен анализ на проблемите довели до кризата.
Във връзка с горното отправяме към Вас следните актуални въпроси:
1. До къде стигна с работата по изработката на генералния план за организация на транспорта? Необходимо е, предвид проблемите в сектора, той да се представи в междинен вариант, който да се разгледа в залата на общинския съвет.
2. Справка за фактическото състояние на превозите по автобусни линии от Областната транспортна схема;
3. Справка за фактическото състояние на превозите по автобусни линии от Републиканската и междуобластната транспортни схеми;
4. Отчет за изпълнение на договорите по областната, междуобластната и републиканските транспортни схеми;
5. Как Община Пловдив и контролните органи се справят с онези превозни средства осъществяващи междуградски и междуселищни превози, които не влизат в автогарите, а спират за слизане и качване на пътници в района на автогарите?;
6. Анализирала ли е община Пловдив ефекта от нерегламентираните превозвачи, осъществяващи междуградски и междуселищни превози? Какви мерки се взимат за прекъсване на тази порочна практика?
7. Какви проблеми констатира Община Пловдив при изпълнение на Транспортната схема на града?
8. Какви предложения има Община Пловдив за насърчаване ползването на междуградски и междуселищни превози и ограничаване, трайно, ежедневния трафик от леки коли, от съседни населени места?
9. Кога ще бъде готова новата транспортна схема на гр. Пловдив и какви проблеми има свързани с нейната изработка и последващо приемане?
10. Има ли Община Пловдив предложения за изменение на транспортно-комуникационната схема към ОУП на гр. Пловдив?
11. Изготвен ли е анализ, в рамките на съществуващия ОУП, какви са възможностите за определяне на терени, държавни или общински, за нови автогари?
На основание чл.33 от ЗМСМА и чл.82, ал.1 от Правилника за организацията и дейността на Пловдивския общински съвет, желаем да получим писмен отговор, който да бъде огласен устно и писмено на следващо заседание на Общински съвет Пловдив.