05/02/2023
Схема за обезлесяването и разграбването на дъбовите гори в покрайнините на китните български селца в Община Антоново със звучните български имена Капище, Пчелино, Моравка, Присойна, Любичево, Свирчово, Стеврек, Великовци, Глоговец, Чеканци и десетки други?
Фактите:
1. Всички разрешителни за „почистване на пасища“ по Закона за опазване на селскостопанското имущество, чрез които в нарушение на Закона за горите или се допуска гола сеч на гори или кражби от други гори, се издават от Община Антоново.
2. Всички превозни билети за транспортирането на добитата дървесина на база тези разрешителни се издават от служители на Община Антоново – средно за по 10 тира на ден при хубаво време (https://www.fotoregister.uzdp.bg/search?plate_q=&date__gt=&date__lt=&department_q=Антоново).
4. 90% от добитата дървесина се кара с тирове не като дърва за огрев на местното население, а за фабриките в Свищов и Велико Търново, като основните фирми, които се използват за фигурират в превозните билети на Община Антоново са Ниязиев лес ЕООД, Стойна Сарсакова ЕООД, Ай-ем-си-груп ЕООД, Лес трейд М ЕООД и "Трейдком 2013"ЕООД.
5. Тези 80 000 пл. м3 (или близо 150 хил. пр. м3) добити през 2022 г. се продават от тези фирми на фабриките за минимум 150 лв./м3. Разходите им за дърводобив са под 30 лв./м3. На собствениците на имотите най-често не се плаща нищо, защото схемата се води „почистване на пасище“. И така чистата печалба от тази схема е 80000 м3х120 лв./м3 = 10 МИЛИОНА ЛЕВА!!!
Остава въпросът #Къде отиват тези пари?? Във всеки случай не отиват за образованието на нашите деца, за пенсии на нашите родители или за заплати на нашите учители.
Ако не искате да стоите безразлични към унищожението на българските гори и държавност, включете се в призивите и сигналите ни към държавните институции – агроминистерство, агенция по горите, прокуратура, областен управител и т.н., да спрат това беззаконние и кражби за милиони. Само заедно можем да ги победим!