17/04/2024
Zadalismy kilka pytan kandydatom na Wójta, mamy odpowiedź od Pana Jaroslawa Jagielskiego:
Dzień dobry,
przesyłam moją odpowiedź na zadane w Waszym oświadczeniu pytania.
1. Mieszkańcy Gminy Czernica zasługują na to, aby w dużo szerszym aniżeli dotąd zakresie - co postulował nasz Komitet - mieć wpływ na strategiczne procesy decyzyjne, związane z najważniejszymi kierunkami rozwoju naszego obszaru. Takie systemy partycypacji społecznej wymagają wdrożenia (np. lokalne referenda, społeczne sondaże). Konieczne jest
autentyczne wsłuchiwanie się w opinie mieszkańców, efektywne komunikowanie się z nimi. Czy tak będzie ?
W mojej działalności od ponad dwudziestu lat zawsze podkreślam, że jestem samorządowcem, nie politykiem. Ta misja oznacza współpracę z mieszkańcami, rozmowy, wsłuchiwanie się w ich potrzeby, angażowanie ich w podejmowanie decyzji. Mój plan z tym związany to wprowadzenie:
- budżetu obywatelskiego
- sondaży dotyczących istotnych spraw
- spotkań co pół roku z mieszkańcami w trakcie zebrań sołeckich
2. Sprawa oczyszczalni ścieków, realizowanej w trybie partnerstwa publicznoprywatnego
wymaga z uwagi na narosłe wokół tego projektu kontrowersje, dogłębnego audytu a następnie precyzyjnego wyjaśnienia lokalnej wspólnocie, jakie są i mogą być koszty tej inwestycji, na jakiej podstawie i według jakich kryteriów zapadały spośród dostępnych wariantów inwestycyjne decyzje, jakie są faktyczne ryzyka budowy, ile mieszkańcy zapłacą po sfinalizowaniu inwestycji za korzystanie z kanalizacji. Czy tak się stanie?
Jest to jeden z trudniejszych problemów nowej kadencji. Wszystko wskazuje na to, że dając zielone światło dla decyzji o budowie oczyszczalni ścieków w formie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Radni obecnej RG nie otrzymali pełnej informacji na temat ewenualnych zagrożeń. Te zagrożenia pojawiły się już na etapie projektowania inwestycji i generują dodatkowe, duże koszty, o których wcześniej nie informowano. Dlatego zadaniem nowego Wójta będzie przeprowadzenie audytu tej inwestycji.
Jeżeli jego wynik wykaże konieczność odważnych decyzji nie zawaham się ich podjąć i jestem gotowy zmienić koncepcję realizacji.
3. Czy możliwe jest zagwarantowanie, aby jeden najpiękniejszych terenów rekreacyjnych w naszej gminie „Zalew w Czernicy”, trwale pozostał jej własnością i był przez gminę dostosowywany do świadczenia usług na wysokim poziomie?
Tak, są takie możliwości i inicjatorem takich rozwiązań powinien być Wójt. To miejsce o które powinniśmy się szczególnie zatroszczyć. Na pewno zrobię wszystko, by pozostał w zasobach gminy, bo to jedno z nielicznych miejsc wypoczynku, które mają do dyspozycji nasi mieszkańcy, w bezpośredniej bliskości.
4. Gmina Czernica - z uwagi na zwiększające się problemy w tym infrastrukturalne, komunikacyjne, oświatowe - nie może rozwijać się dalej bez zaktualizowanej strategii, dostosowanej do wyzwań współczesności.
Taki atrakcyjny dokument, przeciwdziałający m.in. chaotycznej rozbudowie
miejscowości, bylejakości urbanistycznej, generowaniu niepotrzebnych
kosztów musi powstać i powinien zostać zaakceptowany przez mieszkańców. Czy do tego dojdzie?
Tak, mam w swoich planach stworzenie Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, który uporządkuje m.in. w/w kwestie.
5. Dlaczego tak nieskutecznie na poziomie samorządowym lobbowano
sprawę przebiegu przez naszą gminę trasy Kolei Dużych Prędkości, co
spowoduje przykre konsekwencje dla części mieszkańców oraz równie
dramatyczne rozdzielenie naszych miejscowości?
Wielokrotnie kierowałem to pytanie do obecnych władz gminnych. Moje stanowisko było od początku jasne, by zjednoczyć starania i optować, za takim przebiegiem linii, która omija naszą gminę. Jest to udokumentowane na nagraniach z zebrań, wpisach w mediach, protokołach spotkań. Zdając sobie sprawę z wagi sprawy optowałem za taką wersją, wyraźnie wskazując zagrożenia. Jednak niezdecydowanie i asekuracyjne podejście władz – wybierania mniejszego zła, a może też zlekceważenie sprawy spowodowało, że wybrano wariant dla nas niekorzystny.
6. Czy opowiadacie się panowie za potencjalną w przyszłości opcją
administracyjnego wchłonięcia naszej gminy przez Wrocław?
Zdecydowanie nie. Gmina Czernica ma być naszą małą ojczyzną, na tyle niezależną, na ile pozwala nam prawo samorządowe. Przynależność do dużej aglomeracji takiej jak Wrocław sprawi, że będziemy jedną z wielu dzielnic, w dodatku peryferyjnych. Nie możemy pozwolić, aby wpływ na zarządzanie naszym domem miał ktokolwiek z zewnątrz.
Z wyrazami szacunku
Jarosław Jagielski
Kandydat na Wójta Gminy Czernica