13/11/2018
Bude nové vedení radnice opravdu transparentnější?
V posledních INFO novinách vyšel článek paní redaktorky Janouškové s názvem „Transparentnější vedení radnice“. V něm popisuje, že v novém vedení města budou pracovat hned 4 místostarostové, což kritizoval na prvním zasedání nově zvoleného zastupitelstva i lídr ANO pan Hašek. Paní redaktorka píše, že tento postup je rovnější a transparentnější, protože funkce vedení neschovává pokrytecky za jiné názvy, např. uvolněný radní či uvolněný zastupitel, jak tomu bylo v minulosti. Dále píše, že uvolněných funkcí bylo v minulosti více, než dnes, dokonce jich snad mělo být až sedm. Píše také, že na plat dalšího místostarosty budou použity prostředky ze zrušených 3 placených míst na radnici.
Ráda bych k tomu napsala pár vět. Byla jsem ve 4 předchozích obdobích členkou ZMK, ale nevím o tom, že by počet uvolněných funkcí dosáhl v některém období 7. V minulosti stával v čele starosta a 3 uvolnění místostarostové. V jednom z volebních období byla funkce jednoho místostarosty rozdělena mezi 2 lidi s úvazky 0,8 a 0,2, což pokrylo jedno místo. Vedle toho pracoval jako uvolněný i člen některého výboru. Takže 6 osob, ale pouze 5 úvazků.
Sama jsem pracovala na radnici v období 2006-2010, kdy vedle starosty byli zvoleni 3 místostarostové a v uvolněné funkci byl ještě člen jednoho výboru (jako uvolněný člen ZMK).
V následujícím volebním období se situace razantně změnila. Do čela byl zvolen starosta a pouze jeden místostarosta místo dosavadních tří. Další 2 místostarostové byli zařazeni jako uvolnění členové Rady města Kroměříže. K tomuto opatření se přistoupilo pouze z toho důvodu, že všechny strany souhlasily s tím, že chtějí urychleně splatit tehdejší dluh města. Jako uvolnění členové rady jsme měli úplně stejné povinnosti, jako místostarostové (což jsme vykonávali v předešlém období). Rozdíl byl pouze v našem finančním ohodnocení, protože za stejnou práci jsme pobírali odměnu o 15% nižší. (Zkuste si to spočítat ze svého platu, nebylo to zanedbatelné.) Ve vedení byl ještě jeden uvolněný člen výboru, opět jako uvolněný člen zastupitelstva, jehož plat byl ještě o dalších 15% nižší oproti uvolněným radním. Takže nevím, o jakém pokrytecké schovávání funkcí se paní redaktorka zmiňuje.
Podotknu, že pro všechny uvolněné funkce byla k dispozici pouze jedna sekretářka. Žádní další asistenti či asistentky nebyli pro nikoho k dispozici. A tak jsme si sami psali zprávy do rady či zastupitelstva, chodili na jednání či akce a psali z nich zápisy…
Situace se podstatně změnila v minulém volebním období, kdy přibyly nové funkce asistentů uvolněných funkcionářů. V jednom článku před volbami jsem psala o tom, jak narostly v minulém volebním období výdaje města. Souviselo to mj. i s podstatným nárůstem počtů pracovníků radnice. V r. 2011 měla radnice 192 zaměstnanců, k 1.1.2014 jich bylo 201. V polovině loňského roku jich bylo už 218,5, tedy nárůst zhruba o 10%. Takže snížíme o 3?
Troufám si tvrdit, že při nižším počtu funkcionářů i zaměstnanců se realizovalo mnohem více akcí a projektů, než v minulém volebním období. Snad to v tomto volebním období bude lepší!
O tom se přesvědčíme za 4 roky!
MUDr. Jarmila Číhalová
(foto Wikipedia)