14/12/2025
Dragi cetățeni,
Acest mesaj vine ca urmare a postărilor defăimătoare de pe internet referitoare la lipsa de colaborare a administrației actuale în ceea ce privește implicarea copiilor comunei în desfășurarea unui program cultural. În acest sens, vom puncta câteva aspecte pentru a consolida poziția asumată pe care am adoptat-o și pentru a clarifica situația din punctul nostru de vedere.
Răspunsul afirmativ acordat inițial, fără consultarea cadrelor didactice, a fost fundamentat pe entuziasmul și dorința implementării acestui proiect, neluând în calcul, la acel moment, detaliile de ordin administrativ și temporal.
Astfel, după consultările cu majoritatea cadrelor didactice, s-a ajuns la concluzia că participarea la acest proiect nu este realizabilă din mai multe motive.
În primul rând, nu putem impune corpului profesoral și elevilor să participe la o activitate extrașcolară după finalizarea activității didactice și începerea vacanței.
În al doilea rând, comunicarea din scurt a condus spre lipsa de timp pentru pregătirea unor manifestări culturale complete, nivelul acestora trebuind să fie diferit de cel al festivităților susținute individual în cadrul serbărilor de la clasă sau în cadrul proiectelor la care copiii iau parte.
În al treilea rând, atât pregătirea, cât și participarea copiilor la proiectul sus-menționat ar duce la încărcarea programului elevilor și profesorilor, care, în această perioadă, participă la diverse și multiple evenimente culturale, nu doar în cadrul comunității locale, dar și în afara ei.
Totodată, pentru a realiza o integrare a întregii comunități, este necesară implicarea tuturor instituțiilor reprezentative, iar faptul că prezența Parohiei Gherdana nu a fost susținută și dorită, arată că cei din organizare își doresc tocmai contrariul, și anume, divizarea comunității, fapt cu care nu am dori să ne asociem.
De asemenea, după cm am arătat și în anii precedenți prin sprijinirea inițiativelor cetățenilor care au dorit să fie sponsori anonimi ai concertelor de colinde ce au avut loc în prima zi de Crăciun, lăudăm și anul acesta acțiunile și propunerile tuturor cetățenilor și ne bucurăm pentru implicarea fiecăruia dintre dumneavoastră.
Susținem în mod constant și vizibil copiii comunei Tătărăști și evenimentele culturale desfășurate pentru cetățenii comunei. Nu impunem îngrădirea nimănui la niciun fel de activitate și dorim să subliniem că fiecare decizie este luată de comun acord cu toate persoanele implicate, ținând cont de necesitățile, dorințele și nevoile tuturor, cu precădere a copiilor.
Ținem să subliniem faptul că nici primăria, nici primarul comunei și nici conducerea școlii nu îngrădesc participarea nimănui, cu atât mai mult a copiilor, la acest eveniment, ci, din contră, vă îndemnăm pe fiecare dintre dumneavoastră să vă bucurați de magia sărbătorilor și de frumusețea tradițiilor și obiceiurilor strămoșești.
În acest fel, încurajăm toți locuitorii comunei să participe la acest eveniment și să își reamintească că magia sărbătorilor constă în bunătate, suflet curat și smerenie.
Cu respect,
Primar Petru Tăbăcaru!