Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța

Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța este principalul braț economic strategic

Rolul ADDJC este de a dezvolta și de a implementa strategia de dezvoltare economică durabilă a județului Constanța, cu impact regional, național și internațional, 2021-2031, strategie asumată de comunitatea constănțeană.

Ana-Maria Vătămanu (ADDJC): în mai puțin de doi ani, constănțenii și turiștii vor avea două rute noi pe care le vor pute...
25/01/2024

Ana-Maria Vătămanu (ADDJC): în mai puțin de doi ani, constănțenii și turiștii vor avea două rute noi pe care le vor putea folosi pentru a ajunge în Sudul litoralului.
Contractul de finanțare care asigură 140 de milioane de lei din fonduri guvernamentale pentru dezvoltarea celui mai amplu proiect de infrastructură rutieră din Sudul litoralului, a fost semnat astăzi. Este cel mai mare proiect din programul Anghel Saligny și primul proiect dezvoltat exclusiv de o asociație de dezvoltare intracomunitară, anunță reprezentanții ADDJC, asociația de dezvoltare care derulează această investiție.
”Proiectul este o premieră pentru Constanța, un județ cu deficit enorm în dezvoltarea drumurilor județene. Pe scurt, vom construi 34,6 km de drum, prin două proiecte în valoare cumulată de 140 de milioane de lei. Este o recuperare semnificativă a unui decalaj istoric. În județ avem 104 km de drumuri de pământ”, a subliniat președintele ADDJC.
Localitățile Tuzla și Biruința (DJ391) vor fi conectate de un drum modern de cca. 11 km. Al doilea tronson de drum modernizat leagă localitățile Techirghiol și Arsa. Ambele variante vor fi folosite pentru a fluidiza traficul către localitățile din Sudul litoralului. Aglomerația din zona localităților Eforie – Tuzla va fi eliminată, inclusiv sau mai ales în vârfurile de sezon.
”Investiția este semnificativă și are rolul de a oferi două alternative de a călători comod și în siguranță inclusiv către destinațiile turistice din Sudul litoralului dar bineînțeles și între localitățile din zonă. Încă din etapa de planificare și studiu de fezabilitate am gândit acest proiect ca o centură care să degreveze practic, cel puțin parțial, încărcarea de trafic de pe drumul european E87 dintre Constanța și Mangalia”, a continuat aceasta.
Proiectele „Modernizare DJ391, tronson Tuzla - Biruința” și „Modernizare DJ393, tronson Techirghiol - Arsa” au fost selectate spre finanțare prin Ordinul Ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației nr. 87021_8323/26.07.2022 și 87021_8324/26.07.2022 și reprezintă cea mai mare investiție din programul Anghel Saligny.

31/10/2023

Ana-Maria Vătămanu, președintele ADDJC, a participat la emisiunea “România în mișcare” cu Lavinia Sandru, difuzată de Canal 33 Romania, unde a oferit detalii despre legea care permite reabilitarea Cetății Histria. La dezbatere a luat parte și deputata Ana Cătăuță, unul dintre inițiatorii proiectului de lege din Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor.

Pentru Constanța, este unul dintre cele mai importante proiecte legislative de până acum. Votat săptămâna trecută de Camera Deputaților, proiectul a fost demarat de Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța, după ce timp de 9 ani a fost blocat în birourile administrației publice locale.

Proiectul de lege care permite reabilitarea Cetății Histria, votat marți de Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor. A...
24/10/2023

Proiectul de lege care permite reabilitarea Cetății Histria, votat marți de Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor.
Ana-Maria Vătămanu, președintele ADDJC: Am reușit să deblocăm în 7 luni acest proiect ținut 9 ani în sertarele administrației publice locale

Camera Deputaților, în calitate de for decizional, a votat marți, 24 octombrie 2023, proiectul de lege de modificare a OUG 57/2007, privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice. Din totalul de 264 de voturi, 212 au fost „pentru”, iar 52 au fost „abțineri”. Modificarea legislației, în urma demersurilor instituționale constante ale Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța (ADDJC), permite, astfel, deblocarea unui proiect esențial pentru România: reabilitarea Cetății Histria. Este vorba despre un proiect în valoare de 10 milioane de euro, pentru care a fost identificată finanțarea, prin fondurile europene provenite din mecanismul I.T.I. „Delta Dunării”.

„La nivelul ADDJC, am avut această inițiativă de a găsi varianta legislativă potrivită, împreună cu o echipă extinsă de experți din mai multe instituții, după ce am constatat că, timp de aproape un deceniu, problema care privea reabilitarea Cetății Histria era blocată în diverse hățișuri birocratice. În nouă ani, administrația publică locală nu a reușit să găsească o soluție pentru a reabilita monumentul istoric inclus în zona protejată a Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD)”, a declarat Ana-Maria Vătămanu, președintele ADDJC. Aceasta a mai arătat că, pentru modificarea legislației, Asociația a lucrat în ultimele luni cu parlamentari ai României, cu specialiști ai Ministerului mediului, apelor și pădurilor, ai ARBDD, ai Academiei Române și ai Institutului Național de Cercetare – Dezvoltare „Delta Dunării”.

Concret, proiectul de lege votat astăzi de Camera Deputaților, care a trecut de Senat, în aceeași formă, în 13 septembrie 2023, prevede modificarea unui singur articol din OUG Nr. 57/2007. Este vorba despre Art. 23 (1), care în noua formă a legii are următorul cuprins: „În rezervaţiile ştiinţifice sunt interzise orice activităţi umane, cu excepţia activităţilor de cercetare, protejare, reabilitare, promovare, punere în valoare și asigurare a continuității existenței obiectivelor pentru care au fost constituite, cu limitările descrise în planurile de management, cu acordul Academiei Române şi al administratorului ariei naționale protejate”.

Etapele de lucru până la legiferare

Ana-Maria Vătămanu a explicat și în ce au constat pașii făcuți în cele șapte luni de până la adoptarea modificării legislative în Parlament:
„În data de 14 martie 2023, a avut loc prima discuție pe această temă la care am participat și eu, în calitatea mea de președinte al ADDJC. A fost o ședință organizată la Consiliul Județean Constanța. La acel moment, însă, nu s-a stabilit nicio variantă concretă de lucru. Am continuat, însă, la nivelul ADDJC, demersurile necesare și ne-am îndreptat către toate instituțiile care am considerat că ne pot sprijini în deblocarea problemei. După aproximativ două săptămâni, la inițiativa Guvernatorului Deltei Dunării, a avut loc o a doua întâlnire, de data aceasta la Tulcea, la sediul ARBDD. La această întâlnire de la începutul lunii aprilie, am participat alături de domnii Gabriel Teodosie Marinov - Guvernatorul Deltei Dunării, Ilie Petre – Președintele ADI ITI Delta Dunării, Marian Tudor – director general al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare «Delta Dunări», precum și alături de mai mulți experți din aparatul de specialitate al ARBDD”.

Președinta ADDJC mai subliniază că, odată cu prima întâlnire de la ARBDD, echipa de lucru a început să analizeze toate variantele legislative care să permită demararea lucrărilor de reabilitare a Cetății Histria: „Acesta a fost, de altfel, momentul în care am și găsit împreună soluția legislativă potrivită, prin modificarea Art. 23 (1) din OUG Nr. 57/2007. După găsirea soluției, au urmat mai multe întâlniri la ministerul Mediului și la ARBDD. Odată ce am identificat această variantă legislativă, pe care, alături de întreaga echipă, am dublat-o de toată documentația tehnică necesară, proiectul a trebuit să își urmeze cursul firesc în Parlament, unde ne-am bucurat de sprijinul total al parlamentarilor coaliției de guvernare.

Inițiatorii proiectului de lege au fost parlamentarii social-democrați Vasile Dîncu, Lucian Trufin, din partea Senatului, și Ana Cătăuță, Mirela Furtună, Bogdan Gruia Ivan, din partea Camerei Deputaților. „Totodată, Marian Crușoveanu, deputat PNL din Constanța, a făcut toate demersurile necesare pentru prezentarea proiectului de lege în fața colegilor dumnealui liberali, astfel încât lucrurile să fie bine înțelese și, ulterior, proiectul să fie sprijinit la vot. Acesta a fost parcursul care a făcut ca astăzi, 24 octombrie 2023, proiectul de lege să fie adoptat și de Camera Deputaților. Practic, în aproximativ jumătate de an, am deblocat, împreună cu echipa de lucru, o problemă pentru care administrația publică locală nu a găsit o soluție timp de 9 ani. Le mulțumesc tuturor celor care au muncit în aceste luni alături de noi! Vă mărturisesc că am avut alături profesioniști desăvârșiți, din diverse instituții publice, care s-au dedicat cu totul rezolvării acestei situații privind Cetatea Histria, un obiectiv național pe care, sunt sigură, cu toții îl iubim și cu care ne mândrim”, a mai declarat președintele ADDJC.

Odată cu intrarea în vigoare a noului act normativ, lucrările de reabilitare a Cetății Histria ar putea fi demarate anul viitor, mai arată Ana-Maria Vătămanu, însă, de aici înainte, atribuțiile revin exclusiv Consiliului Județean Constanța: „Așa cm am precizat, finanțarea pentru Cetatea Histria există, legislația a fost actualizată, deci lucrările de reabilitare ar putea începe chiar de anul viitor, nu ne mai ține nimic în loc. Tot ce mai trebuie făcut este transmiterea de către Consiliul Județean Constanța a unei scrisori de intenție și a celorlalte documente necesare obținerii finanțării prin I.T.I. Este doar o procedură, însă trebuie urmată cât mai repede de CJC, pentru a fi semnat contractul de finanțare, evitând riscul pierderii banilor”.
,

Vot în unanimitate al consilierilor județeni privind proiectul ADDJC finanțat prin „Anghel Saligny”, prin care vor fi re...
22/09/2023

Vot în unanimitate al consilierilor județeni privind proiectul ADDJC finanțat prin „Anghel Saligny”, prin care vor fi realizate exproprierile necesare modernizării infrastructurii rutiere din Sudul litoralului.

Consilierii județeni au votat în unanimitate miercuri, 20 septembrie 2023, în ședința Consiliului Județean Constanța (CJC), proiectul de hotărâre privind aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru obiectivele de utilitate publică „Modernizare DJ 393, tronson Techirghiol-Arsa” și „Modernizare DJ 391, tronson Tuzla-Biruința”, ambele proiecte fiind realizate integral de Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța (ADDJC).

Este vorba despre cele două proiecte majore de reabilitare a infrastructurii rutiere din Sudul litoralului, prin care vor fi refăcuți 34,57 de kilometri de drum județean. Pentru modernizarea acestora, ADDJC a obținut în anul 2022, în calitate de Beneficiar, o finanțare de 140 de milioane de lei prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, în folosul autorității solicitante UAT Județul Constanța.

Ana-Maria Vătămanu, președintele ADDJC: „Le mulțumesc tuturor consilierilor județeni pentru votul de miercuri, care face posibilă continuarea celor două proiecte foarte importante pentru constănțeni.
Concret, votul în unanimitate din ședința CJC permite declanșarea procedurii de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul viitoarelor lucrări. Fără acest pas privind exproprierea, care ținea exclusiv de Consiliul Județean Constanța, nu am fi putut, la nivelul ADDJC, să mergem mai departe cu proiectele.

12/09/2023

Ana-Maria Vătămanu, președintele Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, a oferit un interviu jurnalistului Adrian Boioglu, pentru CTnews TV.

Ana-Maria Vătămanu a oferit detalii despre stadiul celor două proiecte de infrastructură rutieră realizate de ADDJC, prin care Asociația a obținut, pentru județul Constanța, o finanțare de 140 de milioane de lei prin PNI “Anghel Saligny”, dar și despre celelalte proiecte aflate în desfășurare.

Ana-Maria Vătămanu, președintele Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, și  consilierul din cadrul Age...
01/09/2023

Ana-Maria Vătămanu, președintele Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, și consilierul din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Constanța, au verificat joi, 31 august, starea celor două drumuri județene care urmează să fie reabilitate și modernizate prin PNI “Anghel Saligny”.

Este vorba despre 34,57 km de drum - DJ 391, tronson Tuzla - Biruința, și DJ 393, tronson Techirgiol - Arsa, pentru care ADDJC a obținut, în calitate de beneficiar al proiectului, o finanțare de peste 28 de milioane de euro, în folosul județului Constanța.

Verificarea în echipă mixtă ADDJC - Agenția pentru Protecția Mediului Constanța a amplasamentului unde urmează să fie realizate lucrările și impactul acestora asupra mediului este o etapă esențială în desfășurarea proiectului, cu atât mai mult cu cât cele două drumuri județene cuprind sectoare de teren aflate în situri ecologice protejate din rețeaua Natura 2000 (SPA și SCI) ROSPA0061 – Lacul Techirghiol.

“Este important să ne asigurăm că proiectul, în toți pașii pe care îi parcurge, este în linie cu documentația depusă. Iar grija pentru protejarea mediului, mai ales că avem și porțiuni de terenuri aflate în situri ecologice, este o prioritate pentru noi. Vizitele pe teren au exact acest scop, de a vedea la fața locului ceea ce se întâmplă și de a lua măsuri din timp, în cazul în care sunt necesare”, a declarat Ana-Maria Vătămanu.

Ana-Maria Vătămanu - președinte Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța:Având în vedere informațiile apărute în presă...
30/08/2023

Ana-Maria Vătămanu - președinte Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța:
Având în vedere informațiile apărute în presă, în ultimele zile, referitoare la proiectul de hotărâre inițiat de domnii Mihai Lupu, președintele Consiliului Județean Constanța (CJC), și Petre Enciu, vicepreședinte al instituției, prin care se solicită revocarea, în ședința din data de 31 august 2023 a CJC, a patru mandate prin care Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța (ADDJC) a fost împuternicită să se ocupe, în numele UAT Județul Constanța, de proiecte esențiale pentru dezvoltarea Constanței, fac următoarele precizări:
Proiectul de hotărâre inițiat de domnii președinte Mihai Lupu și vicepreședinte Petre Enciu nu are obiect, astfel că o eventuală votare a lui în ședința CJC din 31 august 2023 nu poate produce efecte. Pentru corecta informare a mass-media, a opiniei publice și a doamnelor și domnilor consilieri județeni, subliniez că, prin proiectul de hotărâre inițiat de domnii Mihai Lupu și Petre Enciu, se solicită inclusiv retragerea unui mandat acordat de CJC către ADDJC, care și-a încheiat deja efectele, făcând, astfel, inutilă votarea unei hotărâri de Consiliu Județean.
Prin HCJ 315/2022, Consiliul Județean Constanța a mandatat Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța să „efectueze toate demersurile pentru punerea la dispoziția Consiliului Județean Constanța a documentațiilor tehnico-economice aferente cererilor de finanțare depuse de UAT Județul Constanța, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Concret, este vorba despre două proiecte prin care se vor reface și moderniza 34,57 de km de drum județean (23,54 km - DJ 393 și 11,03 km - DJ 391).
În baza mandatului menționat, ADDJC s-a ocupat integral, în numele și în folosul autorității solicitante UAT Județul Constanța, de depunerea documentației tehnice. Ulterior, județul Constanța a primit, în anul 2022, finanțarea de 140 de milioane de lei (peste 28 de milioane de euro), prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, pentru cele două proiecte de infrastructură.
Conform mandatului primit de ADDJC prin HCJ 315/2022, Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța a depus două cereri de finanțare, în calitate de BENEFICIAR al celor două proiecte, ambele cereri fiind semnate de domnul președinte Mihai Lupu, în calitate de reprezentant legal al autorității solicitante UAT Județul Constanța.
Astfel, după ce ADDJC a depus, în calitate de BENEFICIAR, cele două cereri de finanțare, precum și toate celelalte documente tehnico-economice, finanțarea primită de județul Constanța, în anul 2022, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, s-a făcut, în mod logic și legal, tot prin BENEFICIAR, respectiv prin ADDJC.

În data de 21.07.2023, mandatul primit de ADDJC prin HCJ 315/2022 și-a încetat efectele, aflându-ne deja în faza finală, în care între Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, în calitatea sa de BENEFICIAR, și Ministerul Dezvoltării există doar corespondențe clarificatoare privind semnarea contractelor de finanțare prin „Anghel Saligny”.

Subliniez că, în această etapă finală în care ne aflăm în acest moment, toate acțiunile ADDJC se desfășoară strict în calitatea sa de BENEFICIAR al proiectelor, și nu în calitate de Asociație mandatată de CJC să „efectueze toate demersurile pentru punerea la dispoziția Consiliului Județean Constanța a documentațiilor tehnico-economice aferente cererilor de finanțare depuse de UAT Județul Constanța, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, așa cm prevedea mandatul primit prin HCJ 315/2022.

În aceste condiții, vorbind despre un mandat CJC care deja s-a încheiat, proiectul de hotărâre asumat de domnii președinte Mihai Lupu și vicepreședinte Petre Enciu nu poate produce efecte legale, nici măcar în urma unui vot al doamnelor și domnilor consilieri județeni.

Pentru ca toate aceste lucruri să fie cât mai transparente, pun la dispoziția mass-media, a opiniei publice, precum și a doamnelor și domnilor consilieri județeni o cronologie, dublată de documente, corespondențe instituționale, acțiuni concrete întreprinse de ADDJC, care demonstrează, pe de o parte, că Asociația, în calitatea sa de BENEFICIAR, a primit finanțarea de 140 de milioane de lei prin PNI „Anghel Saligny”, în folosul autorității solicitante UAT Județul Constanța, și, pe de altă parte, că mandatul pe care domnii președinte Mihai Lupu și vicepreședinte Petre Enciu solicită, acum, să fie revocat a încetat deja în urmă cu mai bine de o lună.

Astfel, în perioada 20.09.2021 – 21.07.2023, Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța a parcurs nu mai puțin de 15 etape-cheie, concretizate prin depunerea documentațiilor tehnico-economice și, ulterior, prin aprobarea finanțării de 140 de mil. de lei, prin PNI „Anghel Saligny”. Redăm, mai jos, toate aceste 15 etape, ordonate cronologic.

20.09.2021
ADDJC demarează achizița serviciilor de elaborare a documentațiilor tehnico-economice, faza nota conceptuală (N.C.) pentru proiectele obiect al Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”.
26.10.2021
ADDJC a comunicat Direcției Generale de Proiecte din cadrul CJC, d-nei director general Elena Georgescu, detalii despre proiectele pe care Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța urma să depună Cereri de Finanțare prin PNI „Anghel Saligny”, cu scopul de a nu se întreprinde activități/acțiuni care să se suprapună cu demersurile Asociației.
02.11.2021
A fost creat contul pe platforma MDLPA (investitii.mdlpa.ro) pentru utilizatorul ADDJC, Consiliul Județean luând act de acesta.

05.11.2021
Se aprobă în Adunarea Generală a Asociației pregătirea și depunerea proiectelor, a cererilor de finanțare pentru proiectele obiect al Programului „Anghel Saligny”.
06.11.2021
ADDJC, în calitate de Beneficiar, a încărcat, pe platforma MDLPA, cele două cereri de finanțare, precum și documentele conexe. Ambele cereri de finanțare au fost semnate de domnul președinte Mihai Lupu, în calitate de reprezentant legal al autorității solicitante UAT Județul Constanța. Cele două cereri de finanțare, pe care le puteți consulta în documentele pe care le punem la dispoziția mass-media, a opiniei publice și a doamnelor și domnilor consilieri județeni, au numerele de înregistrare 38896/05.11.2021 și 388902/05.11.2011.
31.01.2022
Informare din partea Consiliului Județean Constanța (email: [email protected]) referitore la primele solicitări de clarificări pentru proiectele depuse.
14.02.2022
Prioritizarea proiectelor, în cadrul platformei investitii.mdlpa.ro.
07.06.2022
ADDJC a primit solicitare de comunicare amplasament (Ministerul Dezvoltării, prin [email protected], și Consiliul Județean, prin [email protected])
17.06.2022
ADDJC a răspuns Ministerului Dezvoltării, conform adreselor înregistrate la CJC sub nr. 25756/16.06.2022, respectiv 25757/16.06.2022. Primul răspuns a fost semnat olograf de președintele ADDJC și semnat electronic de președintele CJC.
05.07.2022
ADDJC a transmis al doilea răspuns consolidat la solicitarea MDLPA, și acesta fiind semnat olograf de președinte ADDJC și semnat electronic de președintele CJC.
19.07.2022
ADDJC a transmis cel de-al treilea răspuns consolidat la solicitarea MDLPA, tot semnat olograf de președintele ADDJC și semnat electronic de președinte CJC.
26.07.2022
Notificare MDLAP în legătură cu emiterea ordinului 1473/22.07.2023 privind aprobarea listei obiectivelor de investiţii și sumele alocate acestora pentru finanţarea Programului Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”.
22.11.2022
Emitere HCJ nr. 315/2022 privind acordarea unui mandat ADDJC în vederea efectuării tuturor demersurilor pentru punerea la dispoziția CJC a documentațiilor aferente cererilor de finanțare depuse prin PNI „Anghel Saligny”. Este vorba despre mandatul pentru care domnii Mihai Lupu și Petre Enciu au depus proiectul de hotărâre prin care se cere revocarea lui, în ședința CJC din 31 august 2023.
09.05.2023
Eliberare Certificate Urbanism pentru proiectele obiect al finanțării prin PNI „Anghel Saligny”, ale căror Beneficiar este ADDJC.

21.07.2023
ADDJC, în baza mandatului primit prin HCJ 315/2022, a depus documentațiile necesare pentru punerea la dispoziție a culoarelor de proiectare. Această etapă coincide cu momentul în care mandatul primit din partea CJC își încetează efectele, în faza prezentă, dar și în etapele viitoare ale proiectului, ADDJC acționând strict în calitatea sa de BENEFICIAR al celor două proiecte finanțate prin PNI „Anghel Saligny”.

Având în vedere cele prezentate, menționez că, în calitate de președinte al Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, stau la dispoziția oricărei persoane interesate de clarificări, documente sau informații suplimentare referitoare la acest subiect.
Menționez că, nici până în acest moment, pe ordinea de zi a ședințelor CJC nu se regăsește un proiect de Hotarâre de Consiliu Județean de expropriere, astfel încât investițiile în infrastructura rutieră, prin finanțarea obținută prin Programul „Anghel Saligny”, să poată fi desfășurate în mod firesc. Asta deși ADDJC a făcut, în mod repetat, toate demersurile necesare către CJC.
În susținerea acestor afirmații stau documentațiile tehnico-economice depuse și însușite de D.G.T.U.A.T. din cadrul Consiliului Județean Constanța, confirmând astfel că ADDJC și-a îndeplinit sarcinile ce îi reveneau. Singurul document lipsă este punerea pe ordinea de zi a proiectului de HCJ pentru expropriere și votarea acestuia, atribut care îi revine exclusiv Consiliului Județean Constanța.

Cu respect și cu încrederea că, și de această dată, doamnele și domnii consilieri județeni vor acționa în beneficiul locuitorilor județului Constanța, ne adresăm dumnealor cu rugămintea de a ne sprijini în demersul de introducere pe ordinea de zi și de votare a unei hotărâri CJC care să poată produce efecte legale, și anume cea referitoare la exproprierile care trebuie făcute pentru buna derulare a celor două proiecte finanțate prin PNI „Anghel Saligny”.

Îi urăm bun venit acasă echipajului de pe Nava-Școală ”Mircea”, după o lună de marș de instrucție în Marea Mediterană! ⚓...
31/07/2023

Îi urăm bun venit acasă echipajului de pe Nava-Școală ”Mircea”, după o lună de marș de instrucție în Marea Mediterană!
⚓️Nava-Școală ”Mircea”, o emblemă a țării noastre, a plecat din portul Constanța pe data de 3 iulie, având la bord 76 de studenți români și străini, ghidați de instructori militari. Pe parcursul marșului, a efectuat escale în porturile Pireu (Grecia), Taranto (Italia) și Izmir (Turcia), parcurgând, în total, peste 2.200 de mile marine.

Felicitări întregului echipaj! 🇹🇩

Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române și Atașatul naval al SUA în România, la „International Public Forum. NATO...
16/06/2023

Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române și Atașatul naval al SUA în România, la „International Public Forum. NATO și provocǎrile pentru 2023 – 2024”, eveniment organizat de ADDJC.

Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța (ADDJC), având drept partener Forțele Navale Române, a organizat joi, 15 iunie 2023, „International Public Forum. NATO și provocǎrile pentru 2023 - 2024: Securitatea bazinului Mǎrii Negre. Cât de sigurǎ mai este lumea?”.

La eveniment, care a avut loc la Constanța și care a stârnit un interes public major, au luat parte înalți reprezentanți ai Ministerului Apărării, ai Ministerului de Interne, ai Ambasadei Statelor Unite ale Americii, ai US Navy, autorități centrale și locale, precum și experți în jurnalism și comunicare, istorici și analiști militari.

În deschiderea International Public Forum au luat cuvântul: Viceamiral Mihai PANAIT – Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române, General maior Constantin-Adrian CIOLPONEA, consilier al Ministrului Apărării Naționale, Contraamiral de flotilă(r.) Vergil CHIȚAC – fost Rector al Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”, Căpitan Comandor Daniel ARANDA – Atașatul naval al SUA în România, Ana-Maria VĂTĂMANU – Președintele Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța.

International Public Forum a fost structurat pe trei paneluri, care au atins teme actuale și importante, în contextul războiului din Ucraina, și care au pus accent pe colaborarea militară a partenerilor NATO, cm se poate ajunge la pace, Summitul NATO de la Vilnius din luna iulie, importanța cooperării între autorități și societatea civilă, asigurarea libertății presei și războiul digital.

Participanții la cele trei paneluri au fost:

PANEL 1: Provocările NATO în 2023-2024. Securitatea la Marea Neagră

• Cosmin POPA – Cercetător științific al Institutului de Istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române.
• Comisar șef de poliție Alexandru OAE - Director adjunct al Gărzii de Coastă Constanța
• General maior Constantin-Adrian CIOLPONEA, consilier al Ministrului Apărării Naționale
• Dorin POPESCU, președintele Asociației „Casa Mării Negre”

PANEL 2: Războiul digital. Disruption în mass-media și cm combatem fake news-ul

• Vasile BĂNESCU – consilier patriarhal și purtător de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române
• Bogdan OPREA – lector universitar doctor la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București
• Andrei DUMITRAȘCU – expert în strategii disruptive, fondator al companiei Get Disruptive
• Ramona URSU – Jurnalistă, fondatoare a publicației SunMedia
• Carmen DUMITRESCU – Jurnalistă, fondatoare a publicației Investigatoria

PANEL 3: Ucraina & NATO. Cum mergem mai departe

• Iulia JOJA - analist militar, profesor de Securitate Europeană şi Studii Europene la Universitatea George Washington și la Universitatea Georgetown
• Comandor Marian CIOBOTARU – Comandant Brigada 243 Radioelectronică şi Observare „CALLATIS”
• Comandor Ciprian MANDACHI - Comandant Flotila 56 Fregate
• Contraamiral cu două stele (r.) Daniel CĂPĂȚÎNĂ

Viceamiral Mihai PANAIT, Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române, a transmis audienței:

„International Public Forum este o inițiativă care are potențialul de a se transforma într-un forum periodic, acest eveniment reprezentând o oportunitate unică de a ne întâlni, de a construi relații în comunitatea de interese și de a discuta despre cooperarea și coordonarea în domeniul securității maritime, pe plan regional, cu reprezentanți și delegați ai principalelor instituții din țara noastră, din mediul academic și din cadrul statelor partenere și aliate.

Participarea dumneavoastră la acest eveniment aduce un plus de valoare inestimabil activității și transmite un mesaj clar cu privire la importanța deosebită pe care o acordă România situației de securitate din regiunea Mării Negre. Forumul va consolida legăturile existente și va contribui la dezvoltarea cooperării interinstituționale și internaționale”.

General maior Constantin-Adrian CIOLPONEA, consilier al Ministrului Apărării Naționale, care a transmis mesajul ministrului Apărării Naţionale, E.S. DI Angel TÎLVĂR:

„Acest eveniment vine într-o perioadă de maximă insecuritate pentru Europa și pentru întreaga lume. Prin agresiunea Federației Ruse împotriva Ucrainei, războiul convențional a revenit în Europa. Ca răspuns la aceste schimbări, la nivelul NATO s-a declanşat un proces amplu de adaptare strategică a Alianței la noile realităţi din plan securitar, pentru consolidarea posturii de descurajare și întărirea capacității de apărare NATO pe întregul flanc estic aliat și, cu precădere, în regiunea Mării Negre.

În acest context, observăm cât de importantă devine și securitatea colectivă, în general. România este un aliat solid, de încredere, un stat care demonstrează ambiție, voință politică, care contribuie concret la realizarea și implementarea priorităților comune de viitor, inclusiv în asumarea fermă a rolului de furnizor de securitate în regiunea Mării Negre”.

Contraamiral de flotilă(r.) Vergil CHIȚAC – fost Rector al Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”:

„Ce trebuie să facă România, în acest context în care ne aflăm, cu un război la graniță? În primul rând, consolidarea funcționării statului, ceea ce înseamnă guvernare bună, domnia legii, economia de piață concurențială. Rusia nu știe cm să procedeze în țări în care statul de drept funcționează și care sunt independente energetic față de ea.

Dezvoltarea capabilităților militare și dotarea Armatei cu echipamente militare trebuie să fie o altă prioritate pentru noi. Ce ne arată acest război? Că putem să avem libertate câtă vrem, putem avea confort economic, putem avea pace socială, dar la ce folos, dacă te trezești a doua zi cu tancurile rușilor peste tine? Concluzia este că securitatea militară este extrem de importantă pentru un stat. Elaborarea Strategiei Mării Negre este, de asemenea, un punct important pe care trebuie să-l rezolve România”.

Căpitan Comandor Daniel ARANDA – Atașatul naval al SUA în România:

„La acest eveniment reprezint Ambasada SUA în România, pe Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, US Navy și Ministerul Apărării SUA. Având în vedere subiectul discuției de astăzi, este o oportunitate foarte bună de a vorbi despre cm asigurăm pacea în zona Mării Negre. În acest sens, trebuie să cooperăm cu toții, atât partea civilă, cât și cea militară. Este important să lucrăm împreună - SUA, România și ceilalți parteneri NATO -, pentru a menține coeziunea, pentru că Rusia asta încearcă, să distrugă unitatea.

În afară de ceea ce înseamnă conflictul militar, trebuie să avem o presă liberă, să luptăm împotriva informațiilor false și a fake news-urilor, atât pe rețelele sociale, cât și în mass-media. Doar dacă mergem împreună pe toate palierele, putem ieși învingători. Când acest război se va termina și vom avea pace, la fel de important va fi să colaborăm cu toți partenerii pentru reconstrucția Ucrainei. Nu există doar o soluție militară la acest război, este ceva mult mai complex. De aceea sunt încântat să văd la acest eveniment presa, cât și reprezentanți ai societății civile”.

Discursul integral al domnului Viceamiral Mihai PANAIT,
Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române:

"Doamnelor si domnilor,
Onorată asistență,

Bine ați venit la acest eveniment important, International Public Forum „NATO și provocările pentru 2023 - 2024: Securitatea bazinului Mǎrii Negre. Cât de sigurǎ mai este lumea?”, activitate organizată de Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța în cooperare cu Forțele Navale Române, în calitate de partener.

În primul rând, doresc să mulțumesc Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța și invitaților speciali, paneliștilor, moderatorilor, celor din comitetul de organizare și tuturor celorlalți care ați răspuns prezent la acest eveniment și ați făcut tot posibilul ca această activitate să aibă loc.

Tematica evenimentului este de actualitate și în concordanță cu preocupările instituțiilor și organizațiilor care activează în domeniul securității și apărării, la nivel local, național și internațional, cu subiecte foarte interesante, grupate foarte bine în cadrul celor 3 paneluri, astfel:

• „Provocările NATO în 2023-2024. Securitatea la Marea Neagră”;
• ,,Războiul digital. Disruption în mass-media și cm combatem fake news-ul”;
• „Ucraina & NATO. Cum mergem mai departe”.

În al doilea rând, sunt foarte încântat că această conferință are loc la Constanța, principalul port de la Marea Neagră.

Anexarea ilegală a Crimeei de către Federația Rusă, în 2014, a condus la dezvoltarea unui mediu de securitate maritimă din ce în ce mai volatil și mai militarizat. Din păcate, formatele existente de cooperare, în special în domeniul naval, au fost subminate de Rusia, care și-a folosit puterea maritimă, doar ca instrument de provocare, ignorând principiile dreptului internațional și totul a culminat pe 24.02.2022, odată cu invadarea ilegală și neprovocată a Ucrainei de către Federația Rusă. În prezent, regiunea Mării Negre este în centrul atenției, atât la nivel regional, cât și global. Importanța regiunii în care a trăim a crescut foarte mult, principalii actori având în lucru elaborarea de strategii proprii sau comune și alte documente programatice.

Nu în cele din urmă, Forumul are loc în momente în care situația de securitate din Marea Neagră este în continuare foarte gravă. Statele riverane și comunitatea euro-atlantică se confruntă cu noi provocări la o scară nemaivăzută de zeci de ani. Unitatea și solidaritatea sunt foarte importante în aceste momente extrem de dificile.

Forumul Internațional Public este o inițiativă care are potențialul de a se transforma într-un forum periodic, acest eveniment reprezentând o oportunitate unică de a ne întâlni, de a construi relații în comunitatea de interese și de a discuta despre cooperarea și coordonarea în domeniul securității maritime, pe plan regional, cu reprezentanți și delegați ai principalelor instituții din țara noastră, din mediul academic și din cadrul statelor partenere și aliate.

Participarea dumneavoastră la acest eveniment aduce un plus de valoare inestimabil activității, transmite un mesaj clar cu privire la importanța deosebită pe care o acordă România situației de securitate din regiunea Mării Negre. Forumul va consolida legăturile existente și va contribui la dezvoltarea cooperării interinstituționale și internaționale.

În final, profit de această ocazie pentru a vă asigura de înalta mea considerație și vă doresc mult succes în derularea acestui eveniment."

Discursul integral al doamnei Ana-Maria Vătămanu,
Președintele Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța

"Doamnelor și domnilor, bună ziua!

Salut prezența la eveniment a E.S. Dl. Özgür Kıvanç Altan, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Turciei în România, și a E.S. Dl. Emre Yurdakul, Consulul general al Turciei în România.

Bine ați venit la „International Public Forum: NATO și provocǎrile pentru 2023 - 2024: Securitatea bazinului Mǎrii Negre. Cât de sigurǎ mai este lumea?”, eveniment organizat de Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, în parteneriat cu Forțele Navale Române!

Vă mulțumesc tuturor pentru că ne sunteți alături! În mod deosebit, îi mulțumesc domnului Viceamiral Mihai PANAIT, Șeful Statului Major al Forțelor Navale Române, pentru parteneriatul la acest eveniment, pentru efortul depus, alături de colegii dumnealui, de a ne sprijini în tot ce a însemnat organizarea International Public Forum!

Le mulțumesc, de asemenea, tuturor profesioniștilor, oamenilor excepționali, care au acceptat invitația noastră de a participa, în calitate de speakeri, la cele trei paneluri ale Forumului.

Ne aflăm într-un moment provocator atât la nivel național, cât și internațional, cu un război la frontiera României, care vedem că durează deja de mai bine de un an. Război declanșat, în mod nejustificat și criminal, de către Federația Rusă împotriva Ucrainei. Un război în care, am convingerea, Ucraina va învinge. Democrația va învinge!

Trecem printr-o perioadă în care avem cu toții obligația de a condamna cu fermitate crimele împotriva populației civile din Ucraina, invadarea unui stat pașnic, la fel cm avem obligația de a rămâne uniți, alături de partenerii noștri din Uniunea Europeană și din NATO, pentru a ieși, tot împreună, mai puternici din această tragedie de proporții prin care trece omenirea.

Consider, de asemenea, că în astfel de momente faptele sunt cele care fac diferența, nu doar cuvintele. Acesta este și unul dintre motivele pentru care, în calitate de președinte al Asociației de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, am decis că este important să organizăm International Public Forum.

Poate că vă întrebați ce legătură există între o asociație de dezvoltare durabilă și problemele legate de războiul din Ucraina, de provocările României și ale NATO, în acest context? Fără a vrea să vă răpesc prea mult timp, voi spune, pe scurt, că dezvoltare durabilă se poate face doar în condiții de pace, cu instituții stabile, cu o populație bine educată, corect informată și implicată în dezvoltarea societății.

Pilonul 16 din Strategia de Dezvoltare Durabilă votată de ONU în 2015 și asumată în integralitate de Uniunea Europeană, inclusiv de România, prin Strategia Națională de Dezvoltare Durabilă 2030, este: „Pace, justiție și instituții eficiente”. Acest pilon se definește generic prin „promovarea unor societăți pașnice și incluzive pentru o dezvoltare durabilă, accesul la justiție pentru toţi cetățenii şi crearea unor instituţii eficiente, responsabile şi incluzive, la toate nivelurile”.

Acesta este motivul esențial pentru care Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, care are ca scop implementarea celor 17 piloni din Strategia Națională de Dezvoltare Durabilă 2030, alături de realizarea obiectivelor din Strategia Județeană, a considerat că este momentul să se implice activ inclusiv prin organizarea unui eveniment ca cel la care suntem astăzi împreună.

Adevărul, onoarea, curajul, demnitatea, siguranța cetățenilor, securitatea frontierelor, întărirea instituțiilor statului, justiția făcută în slujba legii, informarea corectă a publicului larg, combaterea cu fermitate a fake news-ului, întărirea permanentă a valorilor care ne-au ținut până acum uniți – și trebuie să ne țină uniți și de aici înainte, la nivel de țară, de familiile noastre din Uniunea Europeană și din NATO, sunt lucrurile pe care avem obligația să le apărăm, despre care avem obligația să vorbim cu voce tare, pentru a le păstra și pentru a le crește.

Cred foarte mult în faptul că democrația nu este un dat. Democrația este un lucru pentru care, în fiecare moment al vieții noastre, cu toată credința și puterea pe care le avem, suntem datori să luptăm.

Vă mulțumesc încă o dată tuturor și vă invit să ne fiți alături până la finalul International Public Forum! Vă asigur că va merita tot efortul."

Address

Nicolae Titulescu, Nr. 32
Nicolae Titulescu
900735

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Asociația de Dezvoltare Durabilă Constanța:

Share