Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei

  • Home
  • Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei

Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei, Landmark & historical place, Str. Banatului, .

CFR renunță la proiectul pasajului suprateran din Str. Banatului și Str. Bocșei!    Dragi lugojeni, înainte de toate, vr...
02/07/2025

CFR renunță la proiectul pasajului suprateran din Str. Banatului și Str. Bocșei!

Dragi lugojeni, înainte de toate, vreau să aduc mulțumiri celor care au înțeles împactul urbanistic negativ al pasajului suprateran și au militat pe toate căile pentru găsirea unei alte soluții de traversare a căii ferate din Str. Banatului. Vă reamintesc că în proiectul inițial de modernizare a CF Timișoara-Craiova, înaintat de CFR spre finanțare în cadrul POIM 2021-2027, a fost propus un PASAJ SUBTERAN, pe sub calea ferată, la intersecția cu Str. Banatului din Lugoj. Soluția a fost menținută în prima variantă a PLANULUI DE MOBILITATE URBANĂ DURABILĂ A MUNICIPIULUI LUGOJ DIN 2016, fiind integrată in rețea de piste de biciclete care urma să fie amenajată in oraș. A venit PNRR-ul, iar lăcomia decidenților, care au văzut o șansă nesperată de a justifica cheltuirea banilor europeni pe proiecte grandioase (studii de fezabilitate, proiectare, execuție) s-a resfrânt asupra comunității. Ne-am trezit că Ministerul Transporturilor, fără dezbatere publică și fără PUZ (documentație de urbanism) se apucă să ridice ditamai pasajul, de cca. 500 m, în centrul orașului. În fața acestei nedreptăți s-au opus câteva sute de lugojeni care au semnat petiția pentru realizarea unui pasaj subteran. Autoritățile ne-au trat cu indiferență, uneori cu dispreț, pentru simplu fapt că ne-am dorit adoptarea celei mai juste soluții pentru Lugoj, alta decat cea dictată de Ministerul Transporturilor. Deznădăjduiți, locuitorii din cartierul Bocșei au blocat, până la finalizarea procesului intentat Ministerului Transporturilor, începerea lucrărilor. Incapabili să gasească urgent o soluție, cu riscul să piardă fondurile din PNRR, iar pasajul să devină o ruină, autoritățile au abandonat proiectul! Să nu uităm că Pasajul de pe Str. Buziașului, deși a fost finalizat după 12 ani, are lățimea trotuarelor de 90 cm! Din pacate, orașul este plin de anomalii urbanistice, mai mici si mai mari! Fără o vizunea de ansamblu și fără un arhitect al orașului implicat, Lugojul este pierdut!

Stimați lugojeni,     Abia după un an de zile de la eliberarea autorizatiei de construire, de către Ministerul Transport...
09/11/2024

Stimați lugojeni,

Abia după un an de zile de la eliberarea autorizatiei de construire, de către Ministerul Transporturilor, care vizează și giganticul Pasaj Auto Superior de pe Str. Banatului și Bocșei la intersectia cu cu calea ferată, locuitorii din zonă au fost primiți de o instituție publică pentru a fi informați cu privire la consecințele urbanistice negative ale acestei structuri. Ii mulțumim noului primar al Municipiului Lugoj, domnul Călin Dobra, pentru audiența acordată si disponibilitatea de a face o adresă spre Ministerul Transporturilor cu privire la: 1) găsirea unei soluții reale pentru ca pietonii și bicicliștii să poată trece calea ferată; 2) propunerea locuitorilor privind modificarea proiectului pentru realizarea unui Pasaj Subteran.
Spre dezamăgirea noastră, deși toti participanții la discuție au admis că NU A EXISTAT O DEZBATERE PUBLICĂ AȘA CUM PREVEDE LEGEA pentru această lucrare, singurul "specialist" invitat, care a încercat să ne convingă de avantajele PASAJULUI SUPERIOR a fost constructorul firmei care a câștigat licitația! Arhitectul orașului, Dinel Mazilu, doar s-a scuzat că nu a răspuns la Petitie în timpul prevăzut de lege!
D**a toată apologia PASAJULUI SUPERIOR făcută de constructor, am rămas consternați să aflăm că nici în acest moment NU s-a gasit o soluție în proiect pentru a facilita traversarea căii ferate de către pietoni și bicicliști! Pesemne bătrânii și persoanele cu dizabilități din cartierul Bocșei (unul rezidențial) vor fi nevoiți să urce pasajul care,la trecerea peste calea ferată, are o înălțime de cca. 13 m!
In aceste zile au fost cetățeni care ne-au acuzat că ne opunem progresului fără să se informeze cu adevărat asupra impactului pe care giganticul pasaj suprateran îl are asupra orașului. Pentru a minimiza impactul se vehiculează sintagma Pasajul CFR, dar de fapt avem un PASAJ AUTO/RUTIER!

Exemplul unui lucru prost facut este în fața voastră: PASAJUL DIN STR. BUZIAȘULUI!
CFR-ul a închis recent trecerea (ilegală) de sub pasaj. Pietonii, printre care persoane în vârstă, sunt obligati să traverseze liniile pe un trotuar îngust (cca. 1.20 m) aflat la o înălțime considerabilă pe pasaj. Personale cu dizabilități nu o nici o șansă să treaca pasajul! Nu exista rampe si piste pentru bicicliști! Avertismentul istoriei este în fața voastră!
În consecință, locuitorii din cartierul Bocșei, Str. Banatului, și ceilalți susținătorii a unui pasaj subteran au depus la Curtea de Apel Timișoara o cerere de suspendare parțială a autorizației de construire care vizează doar Pasajul Suprateran și nu Tronsonul de Cale Ferată Timișoara-Lugoj. Nu putem concepe că în 2024 instituțiile statului român (Ministerul Transporturilor, Consiliul Județean Timiș, Primăria Lugoj) forțează realizarea un proiect de infrastructură rutieră (deși există alternativa unui pasaj subteran) fără să țină cont de prevederile legale (dezbatere, PUZ, prevederile europene pentru persoanele cu dizabilități etc.) și impactul negativ pe care acesta il are față de cetățenii orașului Lugoj.
NE DORIM UN ORAȘ PENTRU OAMENI SAU DOAR PENTRU MAȘINI?

Comitetul Petiției

CONTESTAREA PASAJULUI ÎN INSTANȚĂDragi lugojeni,        În primul rând vă mulțumim pentru solidaritatea de care ați dat ...
30/10/2024

CONTESTAREA PASAJULUI ÎN INSTANȚĂ

Dragi lugojeni,

În primul rând vă mulțumim pentru solidaritatea de care ați dat dovadă prin semnarea PETIȚIEI împotriva construirii pasajului superior (500 m lungime, cca. 14-15 m înălțime, două benzi) peste linia de cale ferată. Această construcție supradimensionată, din beton armat, ieșită din scara orașului, a fost impusă de Compania Națională de Căi Ferate ”CFR” - SA prin proiectanții de la București. Indârjirea autorităților centrale, la care se adaugă obiediența fostei administrații, pentru susținerea acestei soluții nefericte a pasajului superior, trădează existența unor interese politice și economice obscure.
În condițiile in care se dorește realizarea unei centuri în partea de sud-est a Lugojului, edificarea unui pasajul superior la o asemenea scară este total inutilă! La extremitățile sale există o intersecție (cu Str. Cuza Vodă) și o altă trecere de cale ferată cu barieră (în apropierea Str. Crinilor).
D**a cm știti Ministrul Transporturilor, dl Sorin Grindeanu, în cadrul vizitei pe care a realizat-o în orasul nostru (19.10.2024), ne-a luat în considerare problema susținând ca “o investitie nu isi are rostul cand îi încurcă pe cetățeni”. Momentul este oportun pentru ascultarea cetățenilor înaintea alegerilor parlamentare! Ministrul Grindeanu a îndemnat Primăria Lugoj să gaseasca, împreuna cu cetățenii, o soluție în aceasta privință. Ca atare, am cerut o audiență la noul primar al Lugojului, domnul Călin Ionel Dobra. Domnia sa ne-a comunicat astazi că ne așteaptă la primărie, marți, 5 noiembrie, ora 10.
Pentru mai multa claritate: noi nu cerem ca Primaria Lugoj sa se opuna planului național de modernizare a căii ferate Arad - Caransebeș! Dimpotriva, vrem să ne bucuram de un viitor cu trenuri rapide, silentioase și punctuale. Dorim să găsim, împreună o alternativă modernă, ALTA DECÂT PASAJUL SUPERIOR PROPUS, la modul de traversare a căii ferate din Străzile Banatului și Bocșei.
Ținând cont că locuitorii zonei, direct afectati de pasaj nu au fost nici informați, nici consultați, în legătură cu acest proiect, ne rămâne o ultimă soluție: contestarea autorizației de construire în instanță în termenul prevăzut de lege. Totodata vom cere mass-mediei naționale (posturi de TV, ziare, etc.) să prezinte public nedreptatea care este pe cale sa se desfasoare în orașul nostru. În acest sens, facem apel la toți lugojenii care doresc să se alăture locuitorilor afectați direct de acest pasaj, să susțină prin donații financiare, d**a putință și dorință, demararea procedurilor de contestare în instanță. Este vorbe de o acțiune voluntară care poate să coaguleze o comunitate lugojeană împotriva unei proiect injust impus de la centru.
Un paradox al democrației românești: instituțiile statului construiesc în defavoarea contribuabilului, invocând interese naționale!
După începerea șantierului, opinăm că toți cei care locuiesc dincolo de Bariera Bocșei, pentru a se deplasa spre centrul orasului (și nu au la dispozitie o masina sau o motoretă) vor trebui să urce si sa coboare peste un pod cu o lungime apreciabila de jumătate de kilometru.
În cazul unei treceri subterane pentru pietoni (trece se poate face, dar pasaj nu?), vor fi nevoiți să coboare și apoi să urce trepte pe jos sau cu bicicleta în brațe! În plus, acest pasaj pietonal subteran va fi un loc propice de odihnă pentru cei care în mod obișnuit dorm pe băncile din Parcul Gării. Fără să mai vorbi de faptul ca acest pasaj va fi folosit si pe post de WC public! Iar acest lucru nu va dura 2 sau 3 ani, ci pentru totdeauna. Fiecare avem neamuri sau cunoscuți la o vârstă avansată: gândiți-vă la efortul lor pentru a trece în viitor linia de cale ferată spre oraș!
Este inadmisibil și ilegal ca autoritățile să continue acest proiect, ajuns în faza de execuție, fără nici o consultare publică! Câte afaceri locale îngroapă acest pasaj? Dispar spațiile verzi care au conferit Str. Bocșei alura unui veritabil bulevard al Lugojului încă din prima jumătate a secolului XX. De asemenea, șantierul pasajului riscă să afecteze mai multe clădiri cu valoare arhitecturală aflate în acest perimetru, susceptibile pentru clasarea în lista monumentelor istorice (Vila Adolf Scheint - 1891; casa Aladár Ferencsik - cca. 1909).
Există și alte soluții, mai ieftine, ca un pasaj subteran sau o barieră semaforizată inteligent. Acest lucru este posibil pe Strada Smardan, unde actuala trecere va beneficia de o barieră modernă. Până la realizarea unui nou proiect, poate fi montată o barieră inteligentă și pe Str Banatului!
Pentru susținere (detalii) vă rugăm să ne scrieți în privat sau pe grupul de WhatsApp: 0748925189.
Comitetul de organizare a petiției

28/10/2024

Locuitorii din zona unde se construiește pasajul de pe strada Bocșei au cerut o audiență la noul primar, Călin Dobra, pentru a discuta problema. Demersul a venit după ce ministrul Sorin Grindeanu a fost la Lugoj și a declarat că Ministerul Transporturilor este deschis la orice soluție în p...

Dragi lugojeni,      Va invit să ne întâlnim, DUMINICĂ, 20 OCTOMBRIE, ORA 16.00, în PARCUL GARII, pentru a hotărî împreu...
19/10/2024

Dragi lugojeni,
Va invit să ne întâlnim, DUMINICĂ, 20 OCTOMBRIE, ORA 16.00, în PARCUL GARII, pentru a hotărî împreună calea de atac împotriva acestui proiect - PASAJUL SUPERIOR - care va amprenta negativ întreaga zonă pentru cel putin un secol!

Deși petiție noastră împotriva ridicării unui pasaj superior (500 km), în Str. Banatului și Bocșei, la intersecția cu calea ferată, nu a rămas fără ecou în mass-media, Primăria Muncipiului Lugoj nu a oferit, cu toate că ne-am adresat arhitectului sef, Dinel Mazilul, nici-un punct de vedere! Să nu uităm că în această privință interesele lugojenilor în materie de urbanism au fost călcate în picioare de fosta administrație pentru a nu supăra ambițiile decidenților politici de la București!
Singurul răspuns, halucinant de altfel, care indirect confirmă faptul că acest pasaj monstruos nu a parcurs etapele firești, legale, de aprobare, inclusiv prezentarea și debaterea publică, vine de la arhitectul șef al Județului Timiș, doamna Loredana Theodora Pălălau (Nr. RP 186 din 20. 09 2024). La întrebarea de ce nu s-a elaborat o documentație de urbanism separată, PUZ pentru pasajul care ocupa aproximativ 8000 mp din domeniul public al Municipiului Lugoj, doamna Pălălau invocă, într-un ton nedemocratic, ORDONANȚA DE URGENȚĂ NR. 47/2017, care aduce derogări la Legile 350/2001 și nr. 50/1991: "SE POT EMITE AUTORIZAȚII DE CONSTRUIRE FĂRĂ ELABORAREA ȘI APROBAREA PREALABILĂ A UNEI DOCUMENTAȚII DE AMENAJAREA TERITORIULUI SAU DE URBANISM PENTRU PROIECTELE DE INFRASTRUCTURĂ DE TRANSPORT DE INTERES NAȚIONAL…”
Vă așteptăm!

Înainte sa va lasați mințiți si înșelați din nou de un personaj toxic, care se lamenteaza la o televiziune nationala pen...
29/09/2024

Înainte sa va lasați mințiți si înșelați din nou de un personaj toxic, care se lamenteaza la o televiziune nationala pentru a-și justifica insuccesele din administrația locală, sa vă amintiți ca nu a miscat un deget pentru a evita dezastrul urbanistic din Parcul Garii! Primaria Lugoj (primarul si arhitectul sef Mazilu) nu a informat cetatenii (dezbaterea publica?) cu privire la pasajul superior de jumatate de km din Str. Banatului, ci, din servilism politic, a avizat favorabil aceasta varianta care va ghetoiza o zona centrala din oraș! Mostenirea “Lugojului va fi bine” ne va impacta prin acest pasaj pentru o suta de ani!

25/09/2024

CFR a răspuns la petiția semnată de cei 470 de locuitori din Lugoj, care se opun construirii unui pasaj rutier suprateran pe strada Bocșei, în cadrul proiectului „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad, Lot 2 Lugoj – Timișoara Est”. Reprezentanții companiei au...

INSTITUTIILE STATULUI CONSTRUIESC PENTRU NOI, FARA PREZENTAREA PROIECTULUI SI FARA DEZBATERE PUBLICA! Primul raspuns la ...
24/09/2024

INSTITUTIILE STATULUI CONSTRUIESC PENTRU NOI, FARA PREZENTAREA PROIECTULUI SI FARA DEZBATERE PUBLICA! Primul raspuns la petitia noastra vine din partea beneficiarului CNCF CFR SA si este vag formulat pentru a eluda faptul ca nu exista nici o autorizatie expresa pentru acest pasaj superior de jumatate de km, din Str. Bocsei si Banatului, care excede cu mult terenul administrat de Ministerul Transporturilor. Compania de stat justifică inceperea lucrarilor la tronsonul de cale ferata prin Certificatul de urbanism 13/25.04 2023, emis de Consiliul Județean Timiş “fiind de asemenea obținute si avizele solicitate prin acest certificat”. In primul rand certificatul de urbanism mentionat a stat la baza autorizatiei de construire emisa DOAR PENTRU CALEA FERATA, iar in al doilea rand, certificatul de urbanism eliberat de Primaria Lugoj în 05.04.2023 sublinieaza, printre altele acorduri si avize necesare DEZBATERE PUBLICA CU LOCUITORII MUNICIPIULUI LUGOJ, DACA LUCRĂRILE SE DEZVOLTĂ PE ARTERELE DE CIRCULATIE ALE MUNICIPIULUI!!!

26/08/2024

470 de locuitori din municipiul Lugoj, din zona unde urmează fie construit un pasaj suprateran pentru trecerea de calea ferată de pe strada Bocșei, au semnat o petiție în care își exprimă opoziția fermă față de soluția aleasă, în proiectul „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș ...

Address

Str. Banatului

305500

Telephone

+40748925189

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Lugojenii își doresc un pasaj subteran între Str. Banatului și Bocșei:

  • Want your organization to be the top-listed Government Service?

Share