30/10/2024
CONTESTAREA PASAJULUI ÎN INSTANȚĂ
Dragi lugojeni,
În primul rând vă mulțumim pentru solidaritatea de care ați dat dovadă prin semnarea PETIȚIEI împotriva construirii pasajului superior (500 m lungime, cca. 14-15 m înălțime, două benzi) peste linia de cale ferată. Această construcție supradimensionată, din beton armat, ieșită din scara orașului, a fost impusă de Compania Națională de Căi Ferate ”CFR” - SA prin proiectanții de la București. Indârjirea autorităților centrale, la care se adaugă obiediența fostei administrații, pentru susținerea acestei soluții nefericte a pasajului superior, trădează existența unor interese politice și economice obscure.
În condițiile in care se dorește realizarea unei centuri în partea de sud-est a Lugojului, edificarea unui pasajul superior la o asemenea scară este total inutilă! La extremitățile sale există o intersecție (cu Str. Cuza Vodă) și o altă trecere de cale ferată cu barieră (în apropierea Str. Crinilor).
D**a cm știti Ministrul Transporturilor, dl Sorin Grindeanu, în cadrul vizitei pe care a realizat-o în orasul nostru (19.10.2024), ne-a luat în considerare problema susținând ca “o investitie nu isi are rostul cand îi încurcă pe cetățeni”. Momentul este oportun pentru ascultarea cetățenilor înaintea alegerilor parlamentare! Ministrul Grindeanu a îndemnat Primăria Lugoj să gaseasca, împreuna cu cetățenii, o soluție în aceasta privință. Ca atare, am cerut o audiență la noul primar al Lugojului, domnul Călin Ionel Dobra. Domnia sa ne-a comunicat astazi că ne așteaptă la primărie, marți, 5 noiembrie, ora 10.
Pentru mai multa claritate: noi nu cerem ca Primaria Lugoj sa se opuna planului național de modernizare a căii ferate Arad - Caransebeș! Dimpotriva, vrem să ne bucuram de un viitor cu trenuri rapide, silentioase și punctuale. Dorim să găsim, împreună o alternativă modernă, ALTA DECÂT PASAJUL SUPERIOR PROPUS, la modul de traversare a căii ferate din Străzile Banatului și Bocșei.
Ținând cont că locuitorii zonei, direct afectati de pasaj nu au fost nici informați, nici consultați, în legătură cu acest proiect, ne rămâne o ultimă soluție: contestarea autorizației de construire în instanță în termenul prevăzut de lege. Totodata vom cere mass-mediei naționale (posturi de TV, ziare, etc.) să prezinte public nedreptatea care este pe cale sa se desfasoare în orașul nostru. În acest sens, facem apel la toți lugojenii care doresc să se alăture locuitorilor afectați direct de acest pasaj, să susțină prin donații financiare, d**a putință și dorință, demararea procedurilor de contestare în instanță. Este vorbe de o acțiune voluntară care poate să coaguleze o comunitate lugojeană împotriva unei proiect injust impus de la centru.
Un paradox al democrației românești: instituțiile statului construiesc în defavoarea contribuabilului, invocând interese naționale!
După începerea șantierului, opinăm că toți cei care locuiesc dincolo de Bariera Bocșei, pentru a se deplasa spre centrul orasului (și nu au la dispozitie o masina sau o motoretă) vor trebui să urce si sa coboare peste un pod cu o lungime apreciabila de jumătate de kilometru.
În cazul unei treceri subterane pentru pietoni (trece se poate face, dar pasaj nu?), vor fi nevoiți să coboare și apoi să urce trepte pe jos sau cu bicicleta în brațe! În plus, acest pasaj pietonal subteran va fi un loc propice de odihnă pentru cei care în mod obișnuit dorm pe băncile din Parcul Gării. Fără să mai vorbi de faptul ca acest pasaj va fi folosit si pe post de WC public! Iar acest lucru nu va dura 2 sau 3 ani, ci pentru totdeauna. Fiecare avem neamuri sau cunoscuți la o vârstă avansată: gândiți-vă la efortul lor pentru a trece în viitor linia de cale ferată spre oraș!
Este inadmisibil și ilegal ca autoritățile să continue acest proiect, ajuns în faza de execuție, fără nici o consultare publică! Câte afaceri locale îngroapă acest pasaj? Dispar spațiile verzi care au conferit Str. Bocșei alura unui veritabil bulevard al Lugojului încă din prima jumătate a secolului XX. De asemenea, șantierul pasajului riscă să afecteze mai multe clădiri cu valoare arhitecturală aflate în acest perimetru, susceptibile pentru clasarea în lista monumentelor istorice (Vila Adolf Scheint - 1891; casa Aladár Ferencsik - cca. 1909).
Există și alte soluții, mai ieftine, ca un pasaj subteran sau o barieră semaforizată inteligent. Acest lucru este posibil pe Strada Smardan, unde actuala trecere va beneficia de o barieră modernă. Până la realizarea unui nou proiect, poate fi montată o barieră inteligentă și pe Str Banatului!
Pentru susținere (detalii) vă rugăm să ne scrieți în privat sau pe grupul de WhatsApp: 0748925189.
Comitetul de organizare a petiției