02/06/2026
𝐑𝐄𝐓𝐑𝐎𝐒𝐏𝐄𝐂𝐓𝐈𝐕𝐀 𝐒𝐀̆𝐏𝐓𝐀̆𝐌𝐀̂𝐍𝐈𝐈 𝟐𝟓.𝟎𝟓-𝟑𝟏.𝟎𝟓.𝟐𝟎𝟐𝟔📝
⚠️𝐈𝐧𝐜𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐮𝐥 𝐠𝐫𝐚𝐯 𝐜𝐮 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐬-𝐚 𝐜𝐨𝐧𝐟𝐫𝐮𝐧𝐭𝐚𝐭 𝐨𝐫𝐚𝐬̦𝐮𝐥 𝐧𝐨𝐬𝐭𝐫𝐮, 𝐆𝐚𝐥𝐚𝐭̦𝐢, 𝐢̂𝐧 𝐚𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐬𝐚̆𝐩𝐭𝐚̆𝐦𝐚̂𝐧𝐚̆, 𝐭𝐫𝐞𝐛𝐮𝐢𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐭𝐚𝐭 𝐜𝐮 𝐦𝐚𝐱𝐢𝐦𝐚̆ 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐬̦𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐚𝐫𝐞𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐜𝐚̆𝐭𝐫𝐞 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐭𝐚𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢❗
▶️ Siguranța cetățenilor gălățeni, români în general, trebuie să rămână o prioritate permanentă.
▶️Cetățenii au nevoie de explicații clare din partea instituțiilor statului, bazate pe fapte, nu pe speculații.
⚠️Totodată acest incident arată că este extrem de necesară consolidarea capacității de monitorizare și reacție, în cooperare strânsă cu partenerii noștri din cadrul NATO și Uniunea Europeană.
▶️Răspunsul statului trebuie să fie calm, ferm și profesionist, iar siguranța gălățenilor și a tuturor cetățenilor români trebuie să rămână o prioritate.
💥🆕𝐀𝐦 𝐯𝐨𝐭𝐚𝐭, în această săptămână, 𝐢̂𝐧 𝐂𝐚𝐦𝐞𝐫𝐚 𝐃𝐞𝐩𝐮𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐥𝐨𝐫, 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐫𝐨𝐭𝐞𝐣𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐭𝐞𝐠𝐢𝐜𝐞 𝐚𝐥𝐞 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐞𝐢❗
Împreună cu colegii mei deputați social- democrați am adoptat proiectul legislativ 𝐏𝐋-𝐱 𝐧𝐫. 𝟑𝟕𝟔/𝟐𝟎𝟐𝟔, prin care, până la 31 decembrie 2027, este interzisă înstrăinarea participațiilor statului în companiile profitabile și strategice ale României.
⚠️ În spatele acestor companii stau resurse esențiale, locuri de muncă, siguranța economică a țării și, dincolo de toate, capacitatea României de a decide singură asupra propriului viitor❗
▶️Avem datoria să privim cu responsabilitate aceste decizii❗
Nu putem vorbi despre viitor și dezvoltare dacă renunțăm, pas cu pas, la instrumentele prin care statul își poate proteja interesele strategice❗
Pentru mine, votul din această sătămână a fost despre responsabilitate față de oameni și față de viitorul acestei țări.
🇷🇴 România trebuie apărată prin decizii mature, asumate și făcute cu grijă pentru generațiile care vin.
🎉🪄Am încheiat săptămâna cu acțiuni dedicate, în avans, celei mai frumoase sărbători din an – 𝐙𝐢𝐮𝐚 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐚̆ 𝐚 𝐂𝐨𝐩𝐢𝐥𝐮𝐥𝐮𝐢, cu gândul la bucuria celor mici și la datoria noastră de a construi pentru ei o lume mai sigură și mai bună.
🎉🪄Noua săptămână incepe cu inocență, cu bucurie și intoarcerea la copilărie.
Să fim sănătoși, să fim responsabili cu gândul la copiii noștri și viitorul lor!❤️