18/06/2026
🎉🎂🇵🇱 Am avut plăcerea de a participa la aniversarea a 25 de ani de activitate a Institutului Polonez din București. 🇷🇴🤝🇵🇱
🎭📽️ Am petrecut o seară deosebită la Muzeul Național al Țăranului Român din București🏛️, alături de oameni de cultură, reprezentanți ai mediului academic și de E.S. Ambasadorul Republicii Polone, dl Paweł Soloch.
Programul a inclus proiecția filmului documentar „Cumetrele” (regia Emilia Śniegoska, 2025) 🎬, urmată de un cocktail aniversar 🥂🍸 și de momente muzicale speciale oferite de Maria Balabaș și Vlad Mihăescu 🎶🎻✨.
📚🤝 Centrul Cultural Polonez din cadrul Universității din Craiova colaborează cu Institutul Polonez din 2014 și se bucură de sprijinul său constant în promovarea culturii, limbii și valorilor poloneze. 🇵🇱❤️
👏🌟 Felicitări pentru cei 25 de ani de activitate, pentru proiectele de excepție și pentru contribuția la consolidarea relațiilor culturale româno-polone! 🇷🇴🤝🇵🇱
🎊 La mulți ani și mult succes în continuare! 🎉🥳
Institutul Polonez / Instytut Polski w Bukareszcie