18/04/2026
Fie că e din prostie, fie că e din ticăloșie, vânzarea de către Guvernul Bolojan de pachete minoritare de acțiuni la companii de stat PROFITABILE va afecta negativ veniturile viitoare la bugetul de stat, cu efect negativ direct asupra deficitului raportat la PIB. Adică, în loc să rezolve problema deficitului, o va adânci, creând pretextul pentru alte creșteri de taxe și impozite.
A vinde părți din firme sau companii profitabile, pentru ca unii să se îmbogățească, e ușor de făcut. A face însă ca o firmă/companie neprofitabilă să aibă profit necesită cunoaștere pe care, e clar, vicepremierul Oana Gheorghiu nu o are.
Or, în loc ca Guvernul Bolojan să vândă părți din companiile de stat ce nu sunt profitabile și înghit bani de la buget, adică generează cheltuieli, și/sau să aducă investitori și/sau management profesionist pentru a le face profitabile, acesta vinde părți din companii ce sunt deja profitabile. În felul acesta guvernul face bani o singură dată, prin vânzare la subpreț, dar nu va mai avea venituri pe termen lung din dividende, cm are acum.
Această măsură se adaugă la o serie de alte măsuri economice catastrofale ale Guvernului Bolojan care efectiv distrug economia și mediul privat, cu efect direct în sărăcirea populației.
‐-------------------------------------------------------------------
1. Să lămurim în primul rând termenii și formulele de calcul
DEFICIT = CHELTUIELI totale ale statului – VENITURI
Produsul Intern Brut (PIB) = CONSUM + INVESTIȚII + CHELTUIELI GUVERNAMENTALE + EXPORTURI – IMPORTURI
CHELTUIELI GUVERNAMENTALE (din formula PIB) = salariile bugetarilor, investiții publice (autostrăzi, spitale etc.), achiziții de bunuri și servicii
CHELTUIELI totale ale statului (din formula deficitului) = CHELTUIELI GUVERNAMENTALE + transferuri sau redistribuiri (pensii, alocații, șomaj etc. => acești bani nu reprezintă producție nouă, de aceea nu sunt incluși în totalul cheltuielilor din formula PIB-ului; odată ce omul îi primește, însă, se vor regăsi în consum)
‐-------------------------------------------------------------------
2. Problema deficitului bugetar în sine și raportat la PIB
România are o problemă cu deficitul în sine, adică cheltuielile sunt mai mari decât veniturile. Pentru ce cheltuieli are și nu sunt acoperite din venituri, România trebuie să se împrumute.
‐-------------------------------------------------------------------
A. Pentru a reduce deficitul, Guvernul trebuie să facă două lucruri:
a) să reducă și/sau controleze cheltuielile => adică, tai și restructurezi în domeniul public tot ce se poate și nu este necesar, dar nu poți tăia tot, pentru că ai nevoie de instituții ale statului;
b) să crească veniturile, care se poate face prin:
• colectarea mai bună a taxelor deja existente (România are cel mai mare procent de TVA necolectat din UE => aici ai nevoie de digitalizarea ANAF, identificarea fraudei etc.);
• lărgirea bazei de impozitare (eliminarea muncii la negru sau gri etc.);
• creștere economică (crescând economia, se vor colecta mai multe taxe. Pentru a crește economia, însă, ai nevoie de stimulente, iar cel mai bun stimulent pentru creștere economică este reducerea de taxe și impozite.);
• stimularea producției în România (subvenții pentru procesarea produselor agrile în țară, industria petro-chimică etc.);
• creșterea absorbției de fonduri europene (debirocratizare => România are printre cele mai birocratice proceduri de accesare a fondurilor europene);
• stimulente pentru aducerea de investiții străine în România;
• creșterea profitabilității companiilor de stat (statul, fiind acționar la aceste companii, primește dividende. Cu cât e mai profitabilă o astfel de companie, cu atât primește mai multe dividende, adică îi cresc veniturile).
Din acest punct de vedere, în loc ca Guvernul Bolojan să aducă management profesionist la companiile de stat ce nu sunt profitabile și produc cheltuieli, vinde părți din acțiunile companiilor de stat ce sunt profitabile, deci își va diminua dividendele și veniturile pentru anii ce urmează.
Găurile negre nu le-a închis, în schimb și-a redus veniturile pe termen lung, ceea ce va duce la deficit mai mare.
‐-------------------------------------------------------------------
B. Deficitul în sine, însă, ca valoare absolută nu spune multe, de aceea acesta se calculează și raportat la PIB.
Deficit bugetar ca procent din PIB = DEFICIT / PIB
Când România a fost atenționată de Comisia Europeană în 2025 că are "deficit excesiv", se referea exact la acest procent de deficit raportat la PIB.
În 2025 România a avut un deficit bugetar de 146,03 miliarde de lei, care e 7,65% raportat la PIB.
Pentru comparație, media în UE a deficitului raportat la PIB este de cca 3%.
Pentru ca acest procent al deficitului raportat la PIB să scadă, Guvernul trebuie să reducă deficitul și/sau să crească PIB-ul.
‐-------------------------------------------------------------------
3. De ce măsurile Guvernului Bolojan nu rezolvă problema deficitului, ci o adâncește
Privind formulele de mai sus și comparând cu măsurile economice luate de Guvernul Bolojan se poate ușor constata că acestea vor submina economia României.
Când iei măsuri economice trebuie să te uiți atât deasupra fracției, la deficit, cât și la subsolul fracției, la PIB.
3.1. În loc să scadă cheltuielile statului, prin închiderea găurilor negre (companii neprofitabile) și/sau prin a pune management profesionist la companii ce nu sunt profitabile, acesta își diminuează veniturile viitoare prin vânzarea de acțiuni la companiile profitabile, deci nu rezolvă problema deficitului.
3.2. Prin creșterea taxelor și impozitelor Guvernul a scăzut PIB-ul, deoarece:
a) a luat mai mulți bani de la oameni, astfel că aceștia și-au redus consumul;
b) a condus la creșterea prețului energiei, ceea ce a ridicat costul producției de bunuri în România; asta a condus atât la scăderea exporturilor (produsele românești au devenit necompetitive, fiind prea scumpe), cât și la creșterea importurilor.
În plus, creșterea taxelor și impozitelor a condus la cea mai mare inflație pe care România a avut-o din 2004, aceasta ajungând în martie 2026 la aproape 10%, de peste 3 ori mai mare decât media europeană.
https://www.facebook.com/share/p/1ETg7yuSfW/
În campanie electorală am explicat că planul PNCR - Partidul National Conservator Roman pentru a aduce prosperitate în România este să scadă taxele și impozitele, mai ales pe muncă, pentru a stimula producția.
La acestea se adaugă furnizarea de energie și gaz ieftin, astfel încât producția de bunuri în România să fie competitivă.
Acestea sunt soluții economice conservatoare care, peste tot în lume unde s-au aplicat, au adus bunăstare în societate.