10/01/2022
Săptămâna aceasta, elevii din România poartă negru, pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la inechitatea în acordarea burselor!
Pentru noi, nevoile și dorințele elevilor au fost mereu priorități, însă nu putem spune acest lucru și despre autoritățile responsabile de sfera educației.
Acest aspect face ca, și de această dată, Ministerul Educației să demonstreze cât de mult (dez)interes poate manifesta la adresa opiniilor elevilor, prin ridicarea pragului minimum ce condiționează elevii în procesul de luare a bursei de merit, acesta fiind urcat de la 8,50 la 9,50.
Protestează și tu alături de noi – poartă negru în ultima săptămână de școală a acestui semestru și postează fotografiile pe rețelele de socializare!
?
©️ Mara Ioana Muca, grafician în Biroul de Presă al Consiliului Național al Elevilor