Bucuresti, frumos mai esti

Bucuresti, frumos mai esti Aici e Bucureștiul la care căscăm gura.

  primăvara.
03/04/2021

primăvara.

Azi în Cișmigiu.
27/01/2021

Azi în Cișmigiu.

Frumusețe de decembrie.
29/12/2020

Frumusețe de decembrie.

Parcul Izvor are o liniste speciala toamna aceasta.
27/11/2020

Parcul Izvor are o liniste speciala toamna aceasta.

It's beginning to look a lot like Christmas.
18/11/2020

It's beginning to look a lot like Christmas.

Azi în Cotroceni.
25/10/2020

Azi în Cotroceni.

Draperie de toamnă.
21/10/2020

Draperie de toamnă.

Imaginea care ne-a plăcut azi. ❤️
14/10/2020

Imaginea care ne-a plăcut azi. ❤️

Urmează stația Piața Romană.
15/09/2020

Urmează stația Piața Romană.

Metroul bucureștean a născut dintotdeauna povești inedite, dar atât de românești...

De exemplu, celebră este istoria stației Piața Romană, stația cu cel mai îngust peron din București.

La vremea prezentării proiectului în fața cuplului Ceaușescu, proiectanții prevăzuseră oprirea metroului la Romană. Însă Elena Ceaușescu ar fi întrebat: "Ce obiective industriale avem în zonă?".

Iar proiectanții ar fi răspuns: "Nu avem obiective industriale, însă acolo se află Academia de Studii Economice."

"Aaaa, studenții? Au făcut burtă? Să meargă pe jos!" - iar soții Ceaușescu au hotărât atunci să nu existe stație la Romană.

Ulterior, însă, după începerea lucrărilor, cei doi au fost convinși că e nevoie de o oprire, fiincă stația dintre Universitate și Victoriei e prea lungă.

Iar constructorii au fost nevoiți să spargă zidurile de beton armat și să improvizeze un peron îngust.

Metroul bucureștean a fost dat în folosință pe 16 noiembrie 1979. București este singurul oraș din România cu metrou.

Ce frumos!
04/09/2020

Ce frumos!

*colorizare
Bucuresti, Restaurantul Flora, Sos. Kiseleff, perioada interbelica.

Software:
- Adobe Photoshop CC - 2019
- Luminar 4
- Topaz Re-Style
- Topaz DeNoise
- Deoldify
- Color Efex 4

Upscale:
Topaz Gigapixel

- Pentru servicii de colorizare/retusare foto ne puteti contacta direct pe pagina.

via Nicolae Ionescu

Hey, tramvai!
28/07/2020

Hey, tramvai!

Aveți grijă de voi și de cei dragi. Bucurați-vă de plimbări în aer liber, în locuri mai puțin aglomerate.Azi am poposit ...
27/07/2020

Aveți grijă de voi și de cei dragi. Bucurați-vă de plimbări în aer liber, în locuri mai puțin aglomerate.
Azi am poposit pe Intrarea Știrbei Vodă și am admirat această casă.

Noapte bună, !

Address

36-46 Mihail Kogalniceanu
Bucureşti Sectorul 5
050107

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Bucuresti, frumos mai esti posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share