Partidul Comunist Român secolul XXI Bistrița-Năsăud

Partidul Comunist Român secolul XXI Bistrița-Năsăud O nouă gândire… O nouă atitudine… Un nou început!

19/04/2026

Nicolae Ceaușescu a fost un mare patriot,un mare naționalist care si-a iubit tara și Neamul.

Ștefan ANDREI, fost ministru de externe al României: „Întâmplările despre care o să scriu azi au fost de o importanță majoră pentru România, fiind martor ocular al acestor evenimente, iar concluzia lor ar trebui să aibă un impact pentru politica economică interna și externă a României de oricând.
În 1978 Nicolae Ceaușescu a fost invitat la Casa Albă de Jimmy Carter, președintele SUA.
În timpul discuțiilor din Biroul Oval, într-o atmosferă relaxată, Jimmy Carter îi cere lui Nicolae Ceaușescu să obțină de la Yasser Arafat, la acea dată președintele O.E.P.
(Organizația pentru Eliberarea Palestinei) un armistițiu pe o perioadă cât mai lungă.
Carter știa că Nicolae Ceaușescu poate obține acest armistițiu și îi spune lui Ceaușescu inclusiv motivul acestei cereri, unul destul de bine întemeiat. Înainte de a fi de acord, Nicolae Ceaușescu pune însă, fără complexe, două condiții: acordarea Clauzei Națiunii celei mai Favorizate României și, a doua, acordarea unui număr important de licențe pentru industria românească.
Cum numărul de licențe cerut de Nicolae Ceaușescu era… enorm în concepția americanilor, se duce o negociere de mai bine de o noapte între partea română și cea americană.
Nicolae Ceaușescu și miniștrii lui obțin „direct” o parte din licențe, urmând ca, o altă parte la fel de mare din celelalte să fie obținute „indirect”. Acest mod „indirect” este uluitor, el însuși putând fi subiect de carte.
Practic, se obținuseră licențe cu știrea amercanilor, dar fără ca ei oficial să se știe. Poate o să povestesc, odată, când timpul îmi va permite, despre acest acord nescris, cu rezultate enorme pentru dezvoltarea industrială a României.Cert este că, în urma acestor acorduri, industria românească a explodat, realizată cu componente ale industriei americane sau cu copii autorizate (oficial, nu!) ale acestora. Zeci de întreprinderi au fost construite pe baza acestor acorduri, iar România, la rândul ei,a construit ulterior , direct astfel de întreprinderi în alte țări.
La fnalul întâlnirii, presedintele Carter îl întreabă pe Ceaușescu ce program are în ziua următoare, o întrebare de politețe, pentru că programul era oricum cunoscut.
- Mergem în Texas, răspunde Nicolae Ceaușescu.
– Nu vreți să mergeți până la Centrul de Cercetare Huston, avem acolo cel mai mare
centru de cercetare din lume ?
– I-auzi Ștefane (Ștefan Andrei n.n.), câte zile avem pentru Texas ?
– Două, tovarășe președinte.
– Fă doar una, întâi mergem la Huston.
La Centrul de Cercetare a mers o delegație formată din Nicolae și Elena Ceaușescu, încă trei miniștri ai Cabinetului şi subsemnatul (Ștefan ANDREI - n.n).
După ce am intrat, am fost suiți în niște mici vehicule și am trecut printr-un culoar lung care avea de o parte și de alta calculatoare care mergeau.
Deci era anul 1978, acum patru zeci și doi de ani… Nicolae Ceaușescu și mica delegație se uitau perplecși la pereții plini de calculatoare și nu le venea să creadă ce vedeau.
În fine, ajungem într-o sală mare în care era un ecran imens, în fața căruia au fost invitați de către Directorul Centrului. „După ce ne-am așezat în fața ecranului, cel de acolo, în halat alb, a început să apese pe niște „butoane” ale unei tastaturi, iar pe ecran a apărut harta României, cu 4 puncte negre pe ea, care se mișcau”.
– Domnule Președinte, aveți deasupra teritoriului 4 avioane.
„ Nicolae Ceaușescu s-a uitat la mine, noi eram muți, credeam că suntem în altă lume, nu au scos niciunul nici un cuvânt”.
Ne găseam la mii de km departe de România, și ne spune un american nouă, că acasă la noi, deasupra României, sunt 4 avioane…
– Stați liniștiți, sunt civile… Se lasă liniștea.
După ce ne lasă mască cu asta cu avioanele, se apucă să bată în butoanele alea din nou și, pe harta României, apar niște săgeți și niște linii care se mișcă, iar la un moment dat
apare un nume de localitate: Scornicești. Liniște de mormânt; nu ne puteam lua ochii de la ecranul ăla. Se mărește, apar case, după care una este supradimensionată.
– Aceasta este casa dumneavoastră de la Scornicești, Domnule Președinte, zice directorul. O să scoatem o fotografie cu ea și vă rugăm să ne dați un autograf, pentru conformitate, știți, este un obicei ca toți cei care intră aici să ne lase un autograf. Nicolae Ceaușescu nu spune un cuvănt și semnează pe spatele pozei care a ieșit dint-un aparat. Iar umblă ăla la butoane, iar apar niște săgeți, dar și niște semne și-l întreabă din nou pe Nicolae Ceaușescu:
– Domnule președinte, știați că, sub casa dumneavoastră de la Scornicești este lignit ?
Nicolae Ceaușescu n-a mai rezistat:
– I-auzi Ioane (pe atunci prof. ing. Ion Avram era ministrul Industriilor - n.n.) suntem în Statele Unite și ne spune directorul ăsta că sub casa mea e lignit și tu nu știi ?
– De unde să știu tovarășe președinte, că doar noi nu avem aparatura lor.
În timpul scurtei discuții, directorul iar începe să bată în butoanele alea și se mută din nou imaginea. Ecranul prinde viață, alte linii, săgeți, tot felul de semne, după care se calmează și se stabilizează deasupra Mării Negre:
– Domnule Președinte, aveți CELE MAI MARI REZERVE DE PETROL ȘI GAZE NATURALE DIN EUROPA, ÎN MAREA NEAGRĂ! Dacă știți cm să le exploatați, deveniți cea mai bogată țară din Europa !
Rămânem cu toții înmărmuriți. Primul care își revine și vorbește e Nicolae Ceaușescu.
– I-auzi Ioane, trebuie să le exploatăm !
– Nu avem sonde de foraj la mare adâncime, tovarășe președinte, și la ruși nu găsim, doar ei, americanii, le au.
– Dacă vă permite programul, puteți să le vedeți la lucru în Golful Mexic.
– Auzi Ștefane, ce program avem mâine ?
– Texas, tovarășe președinte.
– Scurtează-l, mergem în Golful Mexic !
În Golful Mexic, după ce a vizitat o platformă marină pe care o exploata Standard Oil Company (viitorul Exxon Mobil), Nicolae Ceaușescu a spus că trebuie neaparat să construim și noi așa ceva ! I s-a răspus discret că este imposibil !
– Ați mai zis voi că e imposibil și la altele, lasă că discutăm acasă !
Acasă, Nicolae Ceaușescu s-a convins că nu putem face singuri platforme marine de mare adâncime și astfel au început negocierile cu SUA pentru exploatarea COMUNÂ a petrolului și gazelor din Marea Neagră.
Ei urmau să exploreze și să exploateze prin Standard Oil Company (ulterior Exxon Mobil). Rămânea să ne punem de acord asupra procentelor din exploatare. La finalul negocierilor între noi și americani, ne-am dus la Nicolae Ceaușescu :
– Am căzut de acord cu americanii, președintele Carter este de acord, vom face o societate pe acțiuni, vor face ei explorarea și exploatarea cu Standard Oil Company, utilajele lor, dacă sunteți de acord semnăm: 50 % din profit SUA, 50 % profit România.
– 51 % din profit noi, a spus Nicolae Ceaușescu !
– Tovarășe Președinte, utilajele lor, explorarea lor, exploatarea făcută de ei, doar… rezervele noastre, nu merge, e totuși corect 50 - 50.
– Bine, 50 ei, 50 noi. Așa rămâne, semnați cu ei".
ACESTEA SUNT CITATE DIN CARTEA LUI ȘTEFAN ANDREI.

De atunci, din anul 1978, România are o înțelegere(agrement) semnată cu Administrația Americană reprezentată de președintele SUA Jimmy Carter și cu Standard Oil Company (actualul Exxon Mobil) privind explorarea și exploatarea rezervelor de Gaze și Petrol din MareaNeagră, profitul urmând să fie împărțit între SUA și România, în procente egale.
Atunci când a fost in vizita în SUA, Klaus Werner Iohannis știa de această înțelegere și cu toate acestea a dat pe degeaba rezervele României, deși trebuia doar să invoce înțelegerea scrisă semnată atunci.
Prin faptul că nu ne-am cerut partea de 50% care era stipulată pentru România prin această înțelegerea și prin faptul că vrea să modifice O.U.G. nr. 114, Klaus Johannis se face vinovat de Înaltă Trădare față de Poporul Român.
Conform Dreptului Internațional, SUA nu putea modifica unilateral o înțelegere scrisă, și de aceea aveau nevoie de un trădător care să se facă cm că nu ar ști de această înțelegere.
Condamnarea lui Liviu Dragnea și declarația lui ca „persona non grata” în SUA a fost cauzată de faptul că la fiecare ieșire publică Liviu Dragnea reitera până la saturație: „50% Exxon, 50% România”, fiindcă pe atunci încă nu se semnase „cedarea” gratuită a drepturilor statului Român către americani de către gașca de trădători .

Românii trebuie să știe cm sunt furați de guvernanții trădători, de președinte, de parlamentarii care știind de aceste lucruri, se fac că nu le cunosc. Asta se numește în termeni juridici complicitate la TRĂDARE .
Cum premierul Ludovic Orban a declarat public că va modifica O.U.G. nr. 114 în sensul dorit de Exxon Mobil, practic prin aceste guverne, România renunța la drepturile ei din exploatarea PROPRIILOR rezerve.

Doamne ocrotește-i pe Români !
Hai popor Român cu voia Lui Dumnezeu apără Glia străbună!
Dumnezeu ne dă, dar nu ne bagă în sac !

Toate aceastea au fost dezvăluite jurnaliștilor Sorin Roşca Stănescu şi Alice Barbu de către tovarășul Constantin Boştină, fostul secretar al lui Nicolae Ceauşecu.
Constantin Boştină a publicat în vara anului 2021 cartea „Am fost secretarul personal al lui Nicolae Ceauşescu – IN OCHIUL CICLONULUI”.
Cartea conţine multe adevăruri necunoscute până la apariția ei, răsturnând teoriile cu care am fost intoxicaţi în acele vremuri, iar în urma lor rămâne un mare adevăr și în prezent ignorat:
Nicolae Ceauşescu a fost un mare patriot, un mare naţionalist care și-a iubit și aparat Neamul.
El a condus România timp de 24 de ani.
Puţini mai ştiu cm era România înainte de Ceauşescu.
Ceauşescu a scos România de la lumina lămpii cu gaz la lumina electrică, de la carul cu boi la întreprinderi producătoare de automobile, camioane, tractoare, locomotive şi avioane, baze militare subterane, şcoli, spitale, diguri , baraje, lucrări hidrotehnice portuare, a proiectat un sistem de autostrăzi, dar nu a mai apucat să construiască decât una.
În 12 ani a plătit toate datoriile externe și astfel a apărat DEMNITATEA NEAMULUI ROMÂNESC!
Nicolae Ceaușescu a promovat și aplicat o politică social-naționalistă propice ridicării Neamului românesc pe poziția de națiune demnă și puternică între națiunile lumii!
Reabilitarea lui Nicolae Ceaușescu trebuie începută fără întârziere, cât mai trăiesc cei care au cunoscut cu adevărat anii României conduse de Nicolae Ceaușescu.

SURSE: Constantin BOȘTINĂ, Ștefan ANDREI, Alice BARBU și Sorin ROȘCA STĂNESCU

15/04/2026

🔴 CHINA ORDONĂ ISRAELULUI SĂ PLECE: Liban NU va fi o altă Gaza. De ce ultimatumul Chinei către Israel schimbă regulile războiului.

China a încetat să mai „observe cu îngrijorare” și a trecut la acțiune diplomatică de nivel înalt. Cu un comunicat care a răsunat în toate cancelariile lumii, gigantul asiatic a lansat o cerere clară: Israelul trebuie să abandoneze Libanul imediat.

Dar ceea ce a declanșat cu adevărat alarmele nu este doar cererea de retragere, ci avertismentul care o însoțește: „Nu vom permite ca Libanul să devină o a doua Gaza”. Aceste cuvinte nu sunt întâmplătoare; reprezintă o critică feroce la adresa modului în care este gestionat conflictul actual și o lovitură directă la adresa inactivității altor puteri.

China s-a caracterizat întotdeauna printr-o politică de „neintervenție”, dar astăzi pare să fi decis că respectul față de suveranitatea libaneză este noua sa prioritate. Acest lucru poziționează Pekinul ca un nou „arbitru” în ochii Sudului Global.

Prin menționarea Gazei, China subliniază ceea ce consideră un eșec răsunător al dreptului internațional. Este o amintire că lumea nu își poate permite un alt scenariu de distrugere sistematică a infrastructurii și a vieților civile.

O provocare la adresa conducerii SUA: În timp ce SUA încearcă să echilibreze sprijinul său militar cu apeluri la reținere, China vine cu un mesaj simplu și direct: Ieșire totală și respect față de securitate. Este o confruntare pentru a vedea cine are mai multă influență reală pe teren.

Întrebarea critică este inevitabilă: Este acesta începutul unei intervenții diplomatice mai agresive din partea Pekinului? Sau este un semnal că răbdarea lumii în fața crizei din Orientul Mijlociu s-a epuizat definitiv?

Ce este clar este că Libanul nu poate fi următorul scenariu al unei tragedii fără sfârșit. Când o putere de calibrul Chinei decide să impună o limită atât de explicită, restul lumii ar trebui să asculte cu mare atenție.
Karin Arcuschin

27/03/2026

Japonia tocmai a luat o decizie care zguduie complet ordinea economică mondială.

Un aliat istoric al Statelor Unite cumpără acum petrol de la o țară aflată sub presiuni militare uriașe. Mai mult, folosește moneda Chinei pentru această tranzacție uluitoare.

Japonia a acceptat să plătească Iranul în yuani chinezești pentru ca navele sale să treacă în siguranță prin Strâmtoarea Hormuz.

Ministrul iranian de Externe a confirmat clar că strâmtoarea este deschisă pentru toată lumea, cu excepția inamicilor. Condiția Teheranului este strictă și impune tranzacții exclusiv în yuani, nu în dolari.

Guvernul de la Tokyo nu are altă soluție viabilă în acest moment. Dependența sa de Golful Persic se ridică la 95% pentru importurile de petrol.

Din luna martie, niponii au fost nevoiți să elibereze 80 de milioane de barili din rezervele strategice din cauza blocajelor maritime.

Avem în față o imagine absolut fascinantă a geopoliticii moderne. O țară din G7 și partener militar al Washingtonului plătește în valuta principalului rival strategic american.

Toate acestea se întâmplă în timp ce există cereri la nivel înalt pentru o intervenție militară de deschidere a strâmtorii cu forța.

Iranul a transformat o rută maritimă într-o armă geopolitică perfectă. În această nouă ecuație globală, dolarul american pur și simplu a dispărut complet din peisaj.

22/03/2026

Este oficial! România începe exporturile spre China.

Astăzi au fost semnate protocoalele de export dintre România și China pentru carne de pasăre tratată termic, produse lactate și produse acvatice.
În maximum 2 luni vom începe și exportul de cereale și suntem în discuții avansate pentru a începe exporturile de carne de porc și produse procesate din porc.

România are capacitatea de a produce, avem deja în derulare investiții de 2 miliarde de euro în fabrici de procesare și construim cel mai mare abator de porci din sud-estul Europei.

Împreună cu fermierii și procesatorii români transformăm România în cel mai mare producător de alimente din regiune.

27/01/2026

Egalitatea pentru toti a devenit o iluzie !

Iată ce a spus Mark Carney, premierul Canadei (aplaudat în picioare la Davos), în rezumat și în traducere liberă, despre ce ar trebui să facă globaliștii pentru a contracara proiectul ”America First” a lui Donald Trump:

1. Vechea ordine globală s-a terminat, gata cu poveștile frumoase: Carney spune direct că lumea a intrat într-o nouă eră, mai dură, în care cooperarea globală de dinainte (visul ”globalist”) nu mai funcționează. Acum e despre marile puteri care își urmăresc interesele, nu despre reguli egale pentru toți.

2. Sistemul bazat pe reguli era oricum o ”ficțiune utilă”: Chiar dacă se vorbea mult despre o ordine internațională bazată pe reguli, Carney admite că marile puteri adesea le încălcau, convenabil. Am ”pus afișul în vitrină” (ne-am prefăcut că-i bine), dar acum e timpul să scoatem afișul și să recunoaștem realitatea. Atitudine critică a lui Carney față de ipocrizia trecută reflectă dezamăgirea față de anumite aspecte ale globalismului.

3. Economia a devenit o armă: Comerțul, banii și lanțurile de aprovizionare, văzute în trecut drept puncte de legătură ale comuniunii globale, sunt folosite acum de marile puteri pentru a forța alte țări să urmeze linia cerută. Asta arată cm interesele naționale ale Noii Ordini primează, subminând ideea de beneficiu reciproc.

4. Țările trebuie să se descurce singure (autonomie strategică): Din moment ce vechile reguli nu mai oferă protecție, fiecare țară trebuie să devină mai puternică și mai independentă în domenii cheie precum energia, alimentele și resursele critice. Statele lumii nu se mai pot baza pe sistemele globale pentru a-și securiza aceste domenii cheie.

5. Atenție la "lumea fortărețelor": Deși auto-suficiența e necesară, Carney avertizează că o lume în care fiecare țară se închide în sine și ridică ziduri la granițe va fi mai săracă și mai periculoasă pentru toți. Un avertisment împotriva extremei-drepte, a naționalismului.

6. Puterile medii trebuie să se unească pentru a conta: Țări ca și Canada, care nu sunt superputeri, nu pot negocia de la egal la egal cu giganții. Soluția este să colaboreze între ele, să formeze alianțe și să acționeze împreună pentru a avea influență, altfel vor fi ”în meniu”.

7. Realism bazat pe valori. Principii, dar și pragmatism: Abordarea Canadei este să rămână fidelă valorilor importante (drepturile omului, suveranitatea), dar să fie și pragmatică. Asta înseamnă să lucreze cu lumea așa cm e, nu cm ar vrea să fie, și să își calibreze relațiile în funcție de interese și de respectul pentru valori. Nu vorbim de un globalism naiv.

8. Forța vine de acasă, apoi prin diversificare: Pentru a fi credibilă pe scena mondială, o țară trebuie mai întâi să fie puternică acasă (economie solidă, apărare puternică). Apoi, trebuie să își diversifice rapid partenerii comerciali și de securitate, pentru a nu depinde prea mult de o singură mare putere.

9. Coaliții flexibile, nu instituții globale rigide: În loc să se bazeze pe instituții internaționale mari și adesea blocate (cum ar fi ONU sau OMC), Carney propune formarea de ”coaliții care funcționează”. Adică grupuri de țări care se unesc pe probleme specifice, unde au interese și valori comune. O abordare mai agilă decât vechiul multilateralism/globalism.

10. Fără nostalgie, cu onestitate și acțiune: Mesajul final este să nu mai plângem după vechea ordine globală (”nostalgia nu-i o strategie”) și să fim onești cu privire la realitatea actuală. A venit timpul să acționăm, să ne construim puterea acasă și să lucrăm împreună pentru a crea o nouă ordine, mai bună...........................
Premierul Mark Carney (foto), un globalist de cursă lungă, este economist, fost guvernator al Băncii Canadei și Băncii Angliei, trimis special ONU.
Newsletter Alert

20/10/2025

Sa învățăm de la Lupi .

Când un lup este înfrânt într-o luptă cu un alt lup și înțelege că nu mai are nicio șansă de izbândă, își oferă cu liniște vena jugulară adversarului, de parcă ar spune: „Am pierdut, pune capăt acestui lucru.”

Însă în acel moment se petrece ceva cu adevărat uluitor: lupul biruitor rămâne nemișcat.

Mii de ani de forțe de neclintit îl împiedică să-l ucida pe cel care are înțelepciunea de a-și recunoaște cu smerenie înfrângerea.

Un mecanism primordial, sădit în ADN — sau chiar mai adânc — îl oprește pe învingător și îi amintește că supraviețuirea speciei e mai importantă decât eliminarea rivalului.

În lumea lupilor, nimeni nu-l numește laș pe cel care își acceptă înfrângerea. Nimeni nu-l osândește pe acela care ar fi putut fi ucis, dar a fost cruțat.

Pur și simplu nu există învingător.

Cei doi lupi pornesc pe drumuri diferite, iar cercul vieții își urmează cursul.

Dacă oamenii ar învăța de la lupi, în loc să se măcelărească pentru afirmare, orgoliu, bani și putere, ar trăi cu mult mai fericiți și mai uniți…
Marcus de seară
Dorina Biboutanu

30/08/2025

Comparație verificata.

13/08/2025

Tractorul românesc încă se produce și se vinde in America Latină

Stimați prieteni
Cu cca.15 ani in urma am participat,ca invitat,la un Simpozion, in Ciudad de Mexico.
Intr-o pauza a lucrărilor, a venit la mine și m-a îmbrățișat Însărcinatul cu Afaceri al Iranului, in Mexic ,care mi-a spus:
Va mulțumim că ne-ați dat licența sa producem tractorul romanesc .În prezent îl exportăm în toată America Latină și este foarte apreciat.
La un moment dat am dorit sa-i aducem unele îmbunătățiri la partea de electronica.Reactia a fost imediata .Nu este nevoie. La noi daca apar probleme le putem rezolva singuri.Orice modificare ne complica.
Și când te gândești că în 1989,fostul prim-ministru Petre Roman a venit cu lecția învățată de afară "industria românească un mormânt de fiare vechi" și a demarat distrugerea industriei și agriculturii.
Tractoarele românești vândute în America Latină sunt inca o dovada a nivelului la care ajunsese economia românească,în perioada Comunismului Național Romanesc și a capacității creatoare a poporului român,independent și suveran.

Cu prietenie și solidaritate,
Constantin Cretu

Când spuneai Uzina Tractorul, nu vorbeai doar despre o fabrică. Spuneai o poveste întreagă despre mândrie, trudă, fier, sudoare și visuri clădite cu mâinile goale. Spuneai numele unui colos industrial care, ani de-a rândul, a bătut inima Brașovului și a României. Era mai mult decât o uzină – era o comunitate, un oraș în oraș, o emblemă a ceea ce însemna să fii om muncitor, priceput și demn.

În fiecare dimineață, zeci de mii de oameni intrau pe poarta mare, pășind cu pas hotărât în halele în care se nășteau tractoare românești. Nu era ușor. Era zgomot de ciocane, miros de ulei ars, fumul greu al metalului topit, dar și un sentiment de apartenență greu de descris. Oamenii lucrau cot la cot, zi de zi, nu doar pentru o leafă, ci pentru ceva ce simțeau că îi depășește: mândria de a construi ceva durabil, românesc, care mergea pe câmpurile țării sau se exporta în zeci de state din lume.

Halele uriașe, cu acoperișuri din sticlă mată și grinzi de beton, erau pline de forfotă. Zgomotul sudurilor, al preselor, al strungurilor – toate aveau un ritm propriu, ca o simfonie mecanică a producției. Tractoarele prindeau formă sub ochii oamenilor. Șurub cu șurub, piesă cu piesă. Era un proces migălos, dar plin de sens. Fiecare angajat, de la inginer la lăcătuș, de la magazioner la vopsitor, știa că are un rol vital în acest uriaș mecanism de producție.

În pauze, muncitorii stăteau la povești, cu sandvișuri învelite în ziar și cafea tare, povestind despre familie, echipe de fotbal, recolta de acasă. Se râdea mult, se glumea, dar când suna sirena, toți se întorceau la posturi. Pentru că timpul era măsurat, iar normele erau clare. Dar și satisfacția era pe măsură. Să vezi tractorul plecând de pe bandă, testat, vopsit, frumos, era o bucurie în sine. Unii își făceau poze lângă ele. Alții le urmăreau emoționați când ieșeau din curtea uzinei spre trenuri sau camioane de export.

Uzina nu însemna doar muncă. Însemna demnitate. Însemna siguranță – salariu la timp, bonuri, concedii, grădinițe, tabere pentru copii, echipe de sport susținute de fabrică. Tractorul însemna stabilitate. Însemna viață.

Pentru oraș, era miezul economic. Magazinele, autobuzele, cartierele întregi de blocuri fuseseră ridicate în jurul uzinei. Erau zeci de mii de familii care trăiau datorită ei. Când întreba cineva „unde lucrezi?”, dacă răspundeai „la Tractorul”, era ca un titlu de noblețe. Lumea te respecta. Știa că nu ți-e frică de muncă, că ești om serios, priceput.

Anii au trecut. Timpurile s-au schimbat. Uzina a fost închisă, halele au rămas goale, iar ecoul pașilor s-a stins. Acolo unde odinioară se produceau mii de tractoare, azi sunt birouri, malluri, amintiri. Dar în sufletul celor care au lucrat acolo, Uzina Tractorul trăiește. Trăiește în povești, în palmele bătătorite, în diplomele îngălbenite, în amintirea unei epoci în care munca era cinstită, iar lucrul bine făcut era o datorie morală.

Pentru unii, Tractorul a fost un simplu nume de fabrică. Pentru cei care au trăit acolo, a fost o școală a vieții, o casă a muncii, o pagină de istorie scrisă cu fier și pasiune.

Și poate că azi tractoarele românești nu se mai fabrică la Brașov, dar respectul pentru cei care le-au făcut rămâne. Iar mândria aceea, simplă și sinceră, că ai lucrat la Uzina Tractorul, nu se stinge niciodată.

CEL MAI NAIV POPOR.Am trăit, ca într-un vis, un sfert de secol de speranţe neîmplinite.Când s-au dus anii? Actualmente d...
05/08/2025

CEL MAI NAIV POPOR.

Am trăit, ca într-un vis, un sfert de secol de speranţe neîmplinite.
Când s-au dus anii?
Actualmente director la Institutul de Economie al Academiei Române, Constantin Ciutacu, are curajul să pună degetul pe multe dintre rănile care ne dor de 25 de ani.
În 1989, infrastructura industrială situa România în primele 10 ţări din Europa.
Mulţi au uitat, alţii n-au ştiut niciodată...✍️
Cum stătea România, din punctul de vedere al integrării economice cu ţările dezvoltate, în 1989?
În 1989, infrastructura industrială situa România în primele 10 ţări din Europa:
· exista platforma Pipera, creată de francezi, unde se construiau calculatoare;
· autocamioanele şi autobuzele fabricate la Braşov şi Bucureşti erau
patente germane;
· avioanele Rombac erau cumpărate de la englezi;
· locomotivele de la Electroputere Craiova erau patent elveţian;
· la Reşiţa se fabricau motoare de vapoare după licenţa Renk din Germania;👍 centrala nucleară de la Cernavodă provenea din Canada.
Putem spune, şi nu suntem nostalgici, că începusem să ne integrăm
acceptabil cu economiile mari ale lumii. România era a treia ţară
din lume, după SUA şi Japonia, care fabrica anvelope gigant, pentru
autobasculante de peste 110 tone.
Doar două ţări din lume făceau şuruburi cu bile: România şi Japonia.
Acestea se foloseau în industria nucleară şi aerospaţială.
În 1990, Petre Roman a afirmat că industria românească era un „morman
de fiare vechi".
Ce am avut şi ce am pierdut în ultimii 25 de ani, domnule ministru?
A fost cea mai nefericită declaraţie de politician de după 1989, care
ne urmăreşte până azi.
Referindu-se la industrie, că e de dat la fier vechi, fostul prim
ministru Petre Roman dorea să spună lumii că întreaga economie a României comuniste nu merita doi bani.
Ca să combatem această viziune, cităm date statistice la întâmplare, din diferite domenii:
· România producea 14 milioane de tone de oţel în 1985; azi, doar 3 milioane;
· producea 400.000 tone de aluminiu, azi produce pe jumătate;
· în 1980 ieşeau pe poarta fabricilor 1.600 de excavatoare, niciunul azi;
· ieşeau 71.000 de tractoare niciunul azi (am construit fabrici de
tractoare în Egipt şi Iran, care funcţionează şi acum, în timp ce în
România au murit);
· în 1984 fabricam 600 de vagoane de pasageri pe an, azi, niciunul.
Cât despre vagoanele de marfă, construiam 14.000 de bucăţi pe an; Azi, abia 800 (cel puţin 100.000 vagoane de marfă au fost tăiate şi vândute la fier vechi în ultimii ani).
În fine, produceam 144 de nave de tonaje diferite; azi, după cm se ştie, nu mai producem niciuna.
Industria sticlăriei e prăbuşită. Industria cosmetica (săpun, deodorante, creme) a dispărut.
Potrivit statisticii oficiale, după anul 2000, au fost exportate 50 de milioane de tone de „fier vechi",„deşeuri" de cupru, aluminiu şi alte neferoase, în valoare de peste 10 miliarde de euro!
Am exportat lemn brut, în valoare de peste 8 miliarde de euro, şi alte produse brute (cereale, fructe, animale vii etc.) în valoare de alte 5 miliarde de euro! Ca cea mai ordinară țara COLONIALĂ!
Prelucrarea acestora în România ar fi însemnat crearea a milioane de locuri de muncă!
Practic, întreaga economie naţională a fost oferită pe tavă, fără nicio logică! Ameţitoare cifre...
Cum stau lucrurile în domeniul petrolului?
România producea 13 milioane de tone de petrol în 1970, şi numai... 6 milioane azi.
Suspect?! Cineva nu raportează corect.
Nu am nicio încredere în această cifră, atât timp cât nu ştiu dacă
toate sondele au contoare.
Au contor, domnilor? Trebuie să plătească redevenţe la tona de ţiţei brut, dar dacă scoţi 8-10 milioane de tone şi raportezi numai 6?
Cu cât păgubeşti statul?
Petrolul se scoate mult şi se rafinează în alte ţări.
De aici, deduceţi consecinţele.
Înainte de 1989, produceam 8,5 milioane de tone de motorină şi acum mai producem doar 2 milioane, produceam 10 milioane de tone de păcură și nu mai producem nimic; produceam 500.000 de tone de uleiuri minerale, azi, nimic.
Pe de altă parte, aţi observat că nici distribuţia gazelor nu mai este a noastră.
Cine măsoară producţia?
Cine măsoară distribuţia?
După 1990, s-a schimbat peisajul industrial.
S-a creat o falie între marea şi mica industrie.
De ce s-a întâmplat acest fenomen?
Au venit „sfaturi" de la competitorii noştri europeni: faceţi IMM-uri (întreprinderi mici şi mijlocii), daţi afară muncitorii din marile uzine, închideţi mamuţii industriali, produceţi kit-uri, componente, nu produse integrale, faceţi cabluri, radiatoare, sisteme de frânare şi anvelope, nu locomotive şi tractoare.
Parcă intenţionat, nu a existat o viziune politică de dezvoltare, ci doar una pentru distrugere;
Guvernanţii şi-au îndeplinit misiunea cu exces de zel.
Nu mă poate convinge nimeni pe mine că nu a fost totul pe bază de program, o teorie a conspiraţiei.
UE a fost creată pe baza Comunităţii Economice a Cărbunelui şi Oţelului.
Deci, România nu putea să intre în grila europeană cu industria ei siderurgică, de 14 milioane tone de oţel.
A trebuit lichidată, ca un „bonus" pentru admiterea în UE.
Care au fost primele mari greşeli istorice ale politicienilor, în urma cărora s-a dat startul la jaful naţional?
Prima mare eroare a fost restituirea „părţilor sociale", o privatizare pe bani adevăraţi, începută surprinzător de Ceauşescu. FSN-ul a restituit aceşti bani, pentru a cumpăra bunăvoinţa oamenilor, chiar cu banii lor! Această măsură anti-economică, din cauza căreia fabricile şi uzinele au rămas fără capital lichid, a condus, de fapt, la excluderea cetăţenilor de la un drept de proprietate plătit cu munca lor; a fost o renaţionalizare a unei părţi a capitalului social, destinată ulterior şi cedării controlului economiei către interese de grup, mai ales străine.
A doua mare eroare a fost privatizarea „de masă", fără proceduri şi fără reguli de protecţie a acţionarilor minoritari; viitoarele certificate de acţionar au fost cumpărate pe nimic, de cei care ştiau ce va urma.
Atunci s-a spus că se privatizează numai 30% din capitalul societăţilor comerciale, lăsându-se de înţeles că vor mai primi şi restul de 70% în viitor, care viitor nu a sosit încă nici în anul 2014!
S-a anunţat, totodată, că sectoarele strategice nu se vor privatiza.
Dar au venit pe urmă FMI, Banca Mondială şi societăţile externe de
consultanţă, care au dictat, şi guvernele au promovat controlul
total, fără luptă şi fără niciun câştig, asupra întregii economii.
Practic, economia naţională a fost oferită pe tavă, fără nicio logică şi fără a se spune, cel puţin, că este cadou sau pradă de război, celor care, chipurile, au făcut lobby pentru integrarea României în Uniunea Europeană.
Fiecare program de guvernare anunţat a fost, de fapt, un program de „neguvernare", program de HOȚIE.
A dispărut întreg sectorul industriei de textile, confecţii, tricotaje
(filaturi, ţesătorii, fabrici de stofă şi postavuri, întreprinderi de
pielărie şi încălţăminte, toate concepute într-un sistem integrat).
A fost închis sectorul agroalimentar (36 de fabrici de zahăr,
fabricile de ulei, de preparate din carne, de lapte şi produse
lactate, zeci de fabrici de nutreţuri combinate etc.).
Nu mai există majoritatea fabricilor din industria lemnului şi
mobilei, din industria cimentului, a lacurilor şi vopselelor, a
medicamentelor, din sectorul construcţiilor de maşini, al
exploatărilor miniere de feroase şi neferoase, de cărbune etc.
S-au desfiinţat întreprinderile agricole de stat şi cele de mecanizare
a agriculturii, staţiunile de cercetări agricole şi, în general, marea
majoritate a institutelor de cercetare-proiectare.
Au dispărut industria electronică, electrotehnică, de mecanică fină,
optică, automatizări, etc.
Baza naţională de soiuri de plante şi rase de animale a fost
pulverizată. România nu mai are astăzi un pachet naţional de
seminţe, soiuri, hibrizi, de culturi cerealiere, plante tehnice,
legume etc.
A fost distrus, aproape în totalitate, sistemul de irigaţii (construit prin îndatorarea dureroasă de la Banca Mondială!), pentru a cărui plată românii au contribuit zeci de ani; au fost abandonate programele de combatere a eroziunii solului, de îndiguiri şi desecări, dar şi cele de irigaţii în curs (canalul Siret-Dunăre sau Bucureşti-Dunăre).
Întreaga economie naţională a fost, pur şi simplu, pulverizată şi
lăsată fără nicio logică structurală.
Care sunt consecinţele asupra populaţiei, derivate din acest peisaj
apocaliptic, desprins parcă dintr-un film S.F.?
Treptat, România s-a transformat într-un paradis al multinaţionalelor care controlează industria, agricultura, transporturile, construcţiile, comerţul, sectorul financiar-bancar etc. şi care îşi promovează reglementări legale în interes propriu.
Românilor le-au rămas întreprinderile mici şi mijlocii - de fapt,
microîntreprinderile; dintre cele aproximativ 500.000 înregistrate, peste 200.000 nu au niciun angajat!
Românii au astăzi libertatea să se ocupe de economia şi afacerile de
subzistenţă (avem şi industrie de subzistenţă, nu doar agricultură!)
şi construcţii şi transporturi şi alte servicii de subzistenţă, pretinzând că acţionăm pentru dezvoltare inteligentă, inovativă şi durabilă.
Nimic nu este mai durabil decât subzistenţa, aceasta este strategia noastră naţională, după ce am făcut praf marile companii.
Brandul României este subzistenţa, atât în interiorul ţării, cât şi pe celelalte pieţe ale muncii, unde lucrează cetăţenii români.
Nici după 25 de ani, clasa politică - veritabil detaşament al legiunii
străine, terminatorul României moderne, nu a realizat importanţa unei reglementări prin care salariaţii să-şi investească o parte din
salariu în compania proprie.
Întreaga economie putea fi salvată prin participarea financiară a
salariaţilor, printr-o reglementare prin care salariile reinvestite să
fie scutite de impozite şi contribuţii.
A existat, în toţi aceşti ani, un fir roşu care să lege cele 13 guverne ce s-au perindat pe la Palatul Victoria, de un proiect minimal, coerent, de dezvoltare?
Fireşte că nu a existat!
Zi de zi, guvernele şi clasa politică s-au ocupat numai de FURTURI și protejarea aşa-zişilor investitori strategici,prin scutirea de impozit pentru profitul reinvestit, şi nu de promovarea facilităţilor destinate salariilor reinvestite.
Investitorii nu ar fi trebuit să primească niciun sprijin în România,
pentru a-i plăti pe angajaţii români cu salariul minim sau pentru a-i
angaja la negru, din raţiuni de competitivitate.
„ Veniţi în România, că vă garantăm sclavia pe bani puţini şi vă menţineţi competitivitatea!".
Acesta a fost, în esenţă, programul de guvernare al ultimilor 25 de ani.
NB: Dacă și tu percepi la fel situația, distribuie!

Address

Bistrita

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Partidul Comunist Român secolul XXI Bistrița-Năsăud posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Partidul Comunist Român secolul XXI Bistrița-Năsăud:

Share