Sabău Ionuț-Consilier local Avram Iancu

  • Home
  • Sabău Ionuț-Consilier local Avram Iancu

Sabău Ionuț-Consilier local Avram Iancu Coordonator tineret AUR Bihor
📍CREDINȚA
📍FAMILIA
📍NAȚIUNEA
📍LIBERTATEA

19/05/2026
Astăzi de la ora 9:00 a avut loc ședința ordinară de consiliul, din păcate nu am putut fi prezent astăzi.
18/05/2026

Astăzi de la ora 9:00 a avut loc ședința ordinară de consiliul, din păcate nu am putut fi prezent astăzi.

Vinerea viitoare va avea loc ședința ordinară de consiliu începând cu ora 9:00!
30/03/2026

Vinerea viitoare va avea loc ședința ordinară de consiliu începând cu ora 9:00!

08/03/2026

În ședința de vineri au fost mai multe puncte pe ordinea de zi, marea majoritate fiind despre reglementări privind asistenții personali ai persoanelor cu handicap, unde numărul maxim de asistenți s-a stabilit la 32, singurele cazuri suplimentare care se mai adaugă sunt cele cu indemnizație.
La comisiile de specialitate domnul Teofil Tripon a luat locul domnului Dinu Avram la comia juridică.
Echipa mobilă pentru intervenția de urgență în cazurile de viloență domestică s-a restabilit, din cadrul acesteia făcând parte de exemplu Aurel Bulzan, Teo Roșu, etc.
S-a mai vorbit ca cele 8 persoane care beneficiază de ajutor social să fie scoase la treabă când va fi cazul și va fi nevoie de acestea.
S-a mai votat insușirea acordului de cooperare pentru asigurarea suportului IT în vederea dezvoltării și gestionării Sistemului de Control Intern Managerial prin intermediul platformei “SCIM”.
Am mai votat pentru intrarea în Sistemul Național de Plată, (SNEP)
mai pe scurt posibilitatea plății cu cardul taxelor și impozitelor locale (Ghișeul.ro).
Iar la final am lăsat explicația punctului 11, și anume filmarea și publicarea ședințelor de consiliu local, decizie care spre surprinderea mea a trecut, bineînțeles cu vociferări și nemulțumiri și nu va fi cu efect imediat, promisiunea fiind că filmatul ședințelor va incepe undeva în 1 mai, motivul fiind că ar vrea să fie terminată primăria de renovat și filmatul să inceapă în noua sala de ședințe, când am spus că acesta nu este un motiv relevant au motivat ca nu există momentan bani pentru a cumpăra un aparat pentru filmat și că se așteaptă aprobarea bugetul de către guvern. Sperăm ca după 1 mai să intre toate lucrurile în normalitate, asfaltarea va incepe pe primele 12 străzi începând cu prima strada pe partea stângă la intrarea dinspre Arad, fără strada din spatele satului care mergem dintr-un capăt în celălalt al satului.
O duminică plăcută în continuare tuturor!

Vineri 06.03.2026 de la ora 9:00 va avea loc ședința ordinară în sediul temporar ar primăriei, și anume la grădinița din...
02/03/2026

Vineri 06.03.2026 de la ora 9:00 va avea loc ședința ordinară în sediul temporar ar primăriei, și anume la grădinița din spatele primăriei, precizez acest lucru pentru toți cei care vor dori să participe.
După cm puteți observa la punctul 11 se va discuta aprobarea filmării ședințelor, deci rămâne de văzut dacă va trece acest punct.
Despre acest subiect cât si despre celelalte puncte voi reveni după ședință cu mai multe detalii!

Citiți și plângeți ❗️❗️
20/02/2026

Citiți și plângeți ❗️❗️

Direcția Agricolă Bihor a sesizat DNA Oradea pentru o fraudă cu fonduri europene în beneficiul unei firme care a primit subvenții de la APIA datorită unui fals. O firmă care lucrează în Avram Iancu sub 100 hectare de teren e acuzată că a încasat subvenții pentru aproape 200 de hectare, ...

Revin dragi cetățeni cu feedback-ul de la ședința neprevăzută de astăzi:Primul aspect pe ordinea de zi a fost depunerea ...
11/02/2026

Revin dragi cetățeni cu feedback-ul de la ședința neprevăzută de astăzi:
Primul aspect pe ordinea de zi a fost depunerea jurământului noului consilier Tripon Teofil, acesta fiind predecesorul lui Avram Dinu pe lista de consilieri PNL.Eu personal îl felicit pentru mandatul de consilier, cu toate că este un consilier din partea PNL am încredere în Teo că vrea bunul mers al lucrurilor in comunitatea noastră și îi urez mult succes în anii ce vor veni!
Al doilea aspect, dar și ultimul a fost o rectificare bugetară, (ni s-a explicat ca s-a făcut o greșeală undeva și s-au trecut 44,625€ în loc de 49,510€) pentru modernizarea primariei în scopul schimbării tehnologiei la nivel de servere și plăți online, lucru care era absolut necesar ținând cont că în epoca vitezei în care trăim și noi, nu mai putem face aproape nimic fără această tehnologie.
La “diverse” primarul a adus în discuție vorba despre un parc industrial care ar putea fi benefic comunității noastre, cât și a unei cooperative agricole (depozit legume/prelucarea legumelor) care s-ar afla în același spațiu comercial, și a sugerat consilierilor să vină cu idei despre ce s-ar mai putea realiza în acest parc industrial, o idee bună din punctul meu de vedere, sperăm să reușim să concretizăm acest proiect și să nu rămână doar la stadiul de idee.
Au fost și reproșuri despre ultimele mele postări, și anume în legătură cu filmarea ședințelor de consiliul, dintre care bineînțeles primii au fost consilierii PSD, cel mai vehement fiind unul dintre veteranii consiliului local, și anume Cozma Vasile motivând că nu poate vorbi la fel de liber când obiectivul de filmat este îndreptat asupra dumnealui și că din punctul lui de vedere nu este normal așa ceva, și multe altele pe care nu le mai aduc aminte, fiind de prisos.
În cocluzie, ne mai trebuie destul de mult timp să înțelegem că suntem aleși locali și că suntem puși pe acest post de consilier local pentru comunitatea din care facem parte, și că orice om din comună ne poate trage de mânecă să ne ceară ajutorul sau să ne întrebe ce am realizat.
Și încă una dintre probleme ar fi ca mulți dintre consilieri au emoții în legătură cu cititul și cu tracul față de camera de filmat.

11/02/2026

În acest moment în care fac postarea am fost sunat și convocat la o ședință de consiliu astăzi la ora 15:00.
Precizez că nu am postat mai din timp deoarece am fost sunat doar acum la ora 12:40, nu știu nici detaliile care se vor discuta în ședință, revin cu detalii ulterior!

În prima poză găsiți atașat un proiect de hotărâre, pe care l-am depus astăzi pentru a ajuta la transparența și la mai b...
04/02/2026

În prima poză găsiți atașat un proiect de hotărâre, pe care l-am depus astăzi pentru a ajuta la transparența și la mai buna funcționare a comunității noastre, și anume la filmarea ședințelor de consiliu și transmiterea acestora in mediul online, public.
Așa va putea toată lumea să vadă cine este pentru, se abține sau este împotriva deciziilor ce se iau pentru comună.(asta bineînțeles dacă vor binevoi colegii consilieri să voteze pentru ca acest proiect să treacă)
Iar in ultimele 4 poze, dragi cetățeni, veți găsi atașată contestația pe care am depus-o în legătură cu majorarea taxelor și impozitelor locale, această contestație va fi și ea pe urmatoarea ordine de zi a sentinței de consiliu urmând să mai dau odată șansa colegilor consilieri să se răzgândească în privința majorării taxelor.(de asemenea, rămâne de văzut dacă va trece și această propunere)

Revin cu un scurt rezumat și câteva concluzii ale ședinței de ieri, prin care o să vă povestesc cele discutate:❗️după cu...
24/12/2025

Revin cu un scurt rezumat și câteva concluzii ale ședinței de ieri, prin care o să vă povestesc cele discutate:
❗️după cm am putut să anticipez, toți consilierii au votat pentru majorarea taxelor și impozitelor locale cu excepția mea, în primă fază consilierii Vinter Ionatan, Avram Florin și Cozma Vasile au vrut să se abțină, dar domnul primar a facut o intervenție, și ia “lămurit” pe cei trei să își schimbe decizia votului. Primarul a intervenit datorită faptului că taxele nu puteau fi majorate ieri decât cu cel puțin 9 voturi pentru.
Taxele erau cât pe ce să nu se mărească, deoarece au fost doar 6 voturi favorabile, pentru că cei trei s-au abținut inițial, dar cu intervenția sa, primarul a reușit să le întoarcă decizia celor trei, și a obținut cele 9 voturi favorabile mariri taxelor!
❗️taxele și impozitele s-au majorat, în unele locuri doar datorită inflației cu 5,6%(exemplu terenul arabil) iar în alte locuri cu 70%( exemplu impozitul pe casă)
❗️din păcate au mai fost și alte discuții, despre 2 facturi din trecut pe care primarul ni le-a adus la cunoștință, facturi care nu au fost achitate la timpul lor, iar cea cu suma mai mare de mai jos nici nu se justifică.
Primaria a fost notificată recent(a primit somație), prima este în valoare de 38.000 de lei, pentru curatarea marginii drumului pe DN(acel tractor cu coasă pentru spinii de pe marginea drumului).Aceasta este o lucrare efectuata în anul 2022, în mandatul lui Chirla Dan și de abia în finalul anului 2024, mai exact luna decembrie firma a facut factura cu somație de plată.
Iar cea de a doua factură este în valoare de 367.869,71 lei, la care se adaugă penalizari de 1.500.908,42 lei.
Aceasta este o factura pentru plata acelui utilaj (autogreder) care s-a plimbat pe străzile comunei în campania electorală a aceluiași edil, care era in funcție la acea vreme, Chirla Dan.
Primar care sa ocupat personal ca aceasta comună sa fie îndatorată la maxim(vezi ultima factura de 70.000€).
Lăsând la o parte cele întâmplate, peste care sper ca vom reuși să trecem cu bine, vreau să vă spun că vin sărbătorile de iarnă, în care trebuie să lăsăm la o parte ura și gandurile rele.
Vă urez tuturor sărbători pline de bucurie, iar lumina sfântă să vă lumineze casele tuturor! 🙏🤝🇷🇴

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Sabău Ionuț-Consilier local Avram Iancu posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

  • Want your organization to be the top-listed Government Service?

Share