24/12/2025
Revin cu un scurt rezumat și câteva concluzii ale ședinței de ieri, prin care o să vă povestesc cele discutate:
❗️după cm am putut să anticipez, toți consilierii au votat pentru majorarea taxelor și impozitelor locale cu excepția mea, în primă fază consilierii Vinter Ionatan, Avram Florin și Cozma Vasile au vrut să se abțină, dar domnul primar a facut o intervenție, și ia “lămurit” pe cei trei să își schimbe decizia votului. Primarul a intervenit datorită faptului că taxele nu puteau fi majorate ieri decât cu cel puțin 9 voturi pentru.
Taxele erau cât pe ce să nu se mărească, deoarece au fost doar 6 voturi favorabile, pentru că cei trei s-au abținut inițial, dar cu intervenția sa, primarul a reușit să le întoarcă decizia celor trei, și a obținut cele 9 voturi favorabile mariri taxelor!
❗️taxele și impozitele s-au majorat, în unele locuri doar datorită inflației cu 5,6%(exemplu terenul arabil) iar în alte locuri cu 70%( exemplu impozitul pe casă)
❗️din păcate au mai fost și alte discuții, despre 2 facturi din trecut pe care primarul ni le-a adus la cunoștință, facturi care nu au fost achitate la timpul lor, iar cea cu suma mai mare de mai jos nici nu se justifică.
Primaria a fost notificată recent(a primit somație), prima este în valoare de 38.000 de lei, pentru curatarea marginii drumului pe DN(acel tractor cu coasă pentru spinii de pe marginea drumului).Aceasta este o lucrare efectuata în anul 2022, în mandatul lui Chirla Dan și de abia în finalul anului 2024, mai exact luna decembrie firma a facut factura cu somație de plată.
Iar cea de a doua factură este în valoare de 367.869,71 lei, la care se adaugă penalizari de 1.500.908,42 lei.
Aceasta este o factura pentru plata acelui utilaj (autogreder) care s-a plimbat pe străzile comunei în campania electorală a aceluiași edil, care era in funcție la acea vreme, Chirla Dan.
Primar care sa ocupat personal ca aceasta comună sa fie îndatorată la maxim(vezi ultima factura de 70.000€).
Lăsând la o parte cele întâmplate, peste care sper ca vom reuși să trecem cu bine, vreau să vă spun că vin sărbătorile de iarnă, în care trebuie să lăsăm la o parte ura și gandurile rele.
Vă urez tuturor sărbători pline de bucurie, iar lumina sfântă să vă lumineze casele tuturor! 🙏🤝🇷🇴