29/05/2026
👮𝑰̂𝒎𝒑𝒓𝒆𝒖𝒏𝒂̆, 𝒑𝒓𝒊𝒏 𝒂𝒔𝒕𝒇𝒆𝒍 𝒅𝒆 𝒂𝒄𝒕𝒊𝒗𝒊𝒕𝒂̆𝒕̦𝒊, 𝒄𝒐𝒏𝒕𝒓𝒊𝒃𝒖𝒊𝒎 𝒍𝒂 𝒄𝒓𝒆𝒂𝒓𝒆𝒂 𝒖𝒏𝒖𝒊 𝒎𝒆𝒅𝒊𝒖 𝒔𝒊𝒈𝒖𝒓 𝒔̦𝒊 𝒑𝒓𝒊𝒆𝒕𝒆𝒏𝒐𝒔 𝒊̂𝒏 𝒄𝒂𝒓𝒆 𝒇𝒊𝒆𝒄𝒂𝒓𝒆 𝒄𝒐𝒑𝒊𝒍 𝒔𝒂̆ 𝒔𝒆 𝒔𝒊𝒎𝒕𝒂̆ 𝒂𝒑𝒓𝒆𝒄𝒊𝒂𝒕, 𝒐𝒄𝒓𝒐𝒕𝒊𝒕 𝒔̦𝒊 𝒂𝒄𝒄𝒆𝒑𝒕𝒂𝒕!
📄„ȘCOALA ÎN SIGURANȚĂ” – ACTIVITĂȚI PREVENTIVE DESFĂȘURATE DE POLIȚIȘTII DIN CADRUL INSPECTORATULUI DE POLIȚIE JUDEȚEAN ALBA
În perioada 25 – 29 mai 2026, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat activități preventiv-educative în unitățile de învățământ din județ, în cadrul campaniei naționale „Săptămâna Școala în Siguranță”.
Scopul principal al acestor activități a fost creșterea gradului de siguranță în mediul școlar, prevenirea comportamentelor de risc și promovarea unui climat educațional bazat pe respect, empatie și responsabilitate.
Pe parcursul acestei săptămâni, peste 1.500 de elevi și cadre didactice au participat la întâlniri interactive cu polițiștii, fiind abordate teme precum prevenirea violenței în mediul școlar, prevenirea bullyingului și cyberbullyingului, prevenirea criminalității informatice, prevenirea infracțiunilor la viața sexuală și violarea vieții private și prevenirea traficului și consumului de droguri în rândul elevilor.
Totodată, astăzi, 29 mai 2026, premergător Zilei Internaționale a Copilului – 1 Iunie, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Alba au participat la evenimentul organizat de Primăria Orașului Teiuș, dedicat copiilor de toate vârstele.
Evenimentul a cuprins activități recreative și interactive, precum curse de biciclete, tobogane gonflabile, reprezentații artistice și ateliere tematice, desfășurate cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Acțiuni Speciale, Serviciului Criminalistic, Compartimentului Canin, Biroului Siguranță Școlară și Poliției Orașului Teiuș, alături de jandarmii Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba și pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Unirea” Alba.