12/05/2026
11 maja 2026 w Filii 12 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze odbył się wernisaż wystawy pod tytułem "Rozświetlanie mroku" grupy plastycznej "Kontrapost" działającej przy Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Od początku istnienia grupy opiekunem jej jest dydaktyk sztuki, artysta i społecznik -Leopold Kolbiarz.
Zaprezentowano 18 prac, których autorami są : Krzysztof Dudziak, Jadwiga Kopij, Maria Kozak, Helena Lebiecka, Iwona Matras, Krystyna Matuszewska, Czesław Niewiarowski, Jarosława Pietrzak, Zofia Tumilewicz. Wystawione prace odnoszą się do malarstwa luministycznego, którego największymi przedstawicielami byli : Rembrandt, G.de la Tour, Caravaggio, A.Gierymski, W.Turner. W obrazach autorzy wykorzystywali różnego rodzaju światła: naturalne jak słoneczne, od ognia, światło odbite księżyca czy sztuczne jak od latarni, lamp czy reflektorów samochodu. Kompozycje zostały wykonane pastelami suchymi na arkuszach A3.
👉Wystawa potrwa do 30 czerwca. Zapraszamy serdecznie w godzinach otwarcia filii.