28/05/2026
Kiedy emocje już opadły, możemy podsumować to, co działo się u nas w ostatnim czasie.
17 maja 2026 r. odbył się jubileusz 95-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej we Wzgórzu, podczas którego miało miejsce nadanie jednostce nowego sztandaru, oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka. Wzięli w nich udział licznie przybyli mieszkańcy Wzgórza oraz zaproszeni goście, a wśród nich poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu naszej gminy.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną przed naszą remizą, zakończoną poświęceniem figury św. Floriana, patrona strażaków, ufundowanej przez Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych "Stokrotka". Następnie przystąpiliśmy do części oficjalnej wydarzenia.
Po przywitaniu licznych gości oraz przedstawieniu historii OSP Wzgórze nastąpiło przekazanie naszej jednostce nowego sztandaru, ufundowanego przez mieszkańców Wzgórza oraz wbicie pamiątkowych gwoździ a następnie wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym członkom Straży oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Część oficjalną uroczystości zwieńczył pokaż musztry paradnej przeprowadzony przez uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.
Jak na urodziny przystało, nie zabrakło również prezentów. Z rąk Koordynatora Generalnego Wsparcia Ratowników w Warszawie p. Ewy Krzyżak oraz mjr rezerwy Andrzeja Koselskiego otrzymaliśmy automatyczny defibrylator a druh Mateusz Winiarski ufundował szafkę, dzięki której już niedługo sprzęt ten zawiśnie na ścianie naszej remizy.
Po zakończeniu uroczystości rozpoczął się piknik dla mieszkańców.
Dziękujemy paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych Stokrotka za współorganizację obchodów naszego jubileuszu, Gminie Bełżyce i Powiatowi Lubelskiemu za wsparcie finansowe, TVP3 Lublin i Polskiemu Radiu Lublin za patronat medialny, uczniom i opiekunom z XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie za wspaniały pokaz, 18 Brygadzie Zmotoryzowanej w Lublinie za prezentację sprzętu wojskowego podczas pikniku, Kindze Kamińskiej za jak zwykle piękne zdjęcia, firmie POLMET Andrzej Stróżak za wykonanie gabloty na figurę św. Floriana, stolarni Rafał Jędrej za wykonanie gabloty na sztandar, OSP Bełżyce za pomoc w zabezpieczeniu oraz wszystkim, którzy wspomogli nas w przygotowaniu tego wydarzenia.
Dziękujemy licznie zgromadzonym gościom za to, że mogliśmy dzielić z Wami naszą radością z tego święta.
Najważniejsze podziękowania należą się jednak mieszkańcom Wzgórza, za to, że od 95 wspierają naszą jednostkę.
Gmina Bełżyce
Powiat Lubelski - Starostwo Powiatowe w Lublinie
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Komenda Wojewódzka Policji W Lublinie
18 Brygada Zmotoryzowana
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
Wsparcie Ratownikow WARSZAWA
Parafia p.w Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach
Centrum Usług Społecznych w Bełżycach
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach
Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach
Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Bełżycach
Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych Stokrotka
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
Fot. Kinga Kamińska