Źle się dzieje w państwie Tuskim

Źle się dzieje w państwie Tuskim Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Źle się dzieje w państwie Tuskim, Usługa społeczna, Warsaw.

Jesienny król drożyzny. Polacy płacą coraz więcej!W wrześniu najbardziej drożejącą w ujęciu rocznym kategorią produktową...
15/10/2025

Jesienny król drożyzny. Polacy płacą coraz więcej!

W wrześniu najbardziej drożejącą w ujęciu rocznym kategorią produktową okazały się tłuszcze - wynika z raportu firmy badawczej UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Na średni wzrost cen w tej grupie asortymentowej najbardziej wpłynęły podwyżki cen oleju, który podrożał o 16,2 proc. Wynikają one z niedoboru rzepaku na rynku.

"Branża zmaga się z niedoborem oleju, mimo że krajowe tłocznie dysponują zdolnościami przerobowymi przekraczającymi 4 mln ton nasion rzepaku rocznie. W sezonie 2025/2026 deficyt ma sięgnąć co najmniej 0,5 mln ton, co negatywnie wpłynie na działalność krajowych zakładów tłuszczowych oraz przyczynia się do wzrostu cen wyrobów olejowych" - zauważa dr Agnieszka Łopatka z Uniwersytetu WSB Merito.

To właśnie artykuły tłuszczowe okazały się we wrześniu kategorią, w których ceny rosły najmocniej rok do roku - o 11,9 proc. Podobnie było miesiąc temu, kiedy tłuszcze były w ujęciu rocznym droższe średnio o 17,7 proc. Tym razem na wyniku najbardziej zaważył olej - podczas gdy w sierpniowym badaniu cen średnią najbardziej podniosła margaryna do pieczenia, która była droższa o 23,8 proc. niż rok wcześniej.

https://biznes.interia.pl/finanse/news-jesienny-krol-drozyzny-polacy-placa-coraz-wiecej,nId,22431302

Francuzi likwidują zakład w Polsce, ponad 200 osób na bruk. Przed fabryką stanęły karetki!Z Wielkopolski płynie kolejny ...
22/09/2025

Francuzi likwidują zakład w Polsce, ponad 200 osób na bruk. Przed fabryką stanęły karetki!

Z Wielkopolski płynie kolejny sygnał świadczący o tym, że polski model rozwoju bazujący na taniej sile roboczej i przyciąganiu zagranicznych inwestorach się kończy. Do końca roku zlikwidowany zostanie kolejny zakład, a cała załoga zostanie pozbawiona pracy. Kierownictwo zapewniło pracownikom pomoc psychologów, na miejscu znalazły się nawet ambulanse.

Polska "montownia" się kończy. Inwestorzy przenoszą się, gdzie koszty pracy są mniejsze
Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że dotychczasowy pomysł na rozwój Polski bazujący na przyciąganiu zagranicznych inwestorów przywilejami fiskalnymi się wyczerpuje. Utarło się nawet pejoratywne określanie Polski "montownią", które jednak przestaje być aktualne – Polacy mają większe ambicje i nie chcą konkurować ze światem kosztami pracy.

Efekty widać w całej Polsce – kolejne zakłady są likwidowane i przenoszone do państw, które podążają tą samą ścieżką rozwoju co Polska, lecz znajdują się na jej wcześniejszym, tańszym etapie. Kolejny taki przypadek ma miejsce w Orzechowie w województwie wielkopolskim.

Czytaj więcej: https://www.biznesinfo.pl/francuzi-likwiduja-zaklad-w-polsce-ponad-200-osob-na-bruk-przed-fabryka-stanely-karetki-mo-wem-220925

"Skrajnie nieodpowiedzialne". Duża zmiana dot. odpadów w ogniu krytyki!Od października 2025 r. wchodzi w życie nowy syst...
29/08/2025

"Skrajnie nieodpowiedzialne". Duża zmiana dot. odpadów w ogniu krytyki!
Od października 2025 r. wchodzi w życie nowy system kaucyjny. Tymczasem nowe pomysły resortu klimatu budzą mocne reakcje branży i producentów. Handel jest przeciwny włączeniu do systemu jednorazowych opakowań szklanych.
Z dniem 1 października 2025 roku klienci będą mieli prawo do zwrotu kaucji w formie gotówki za zwrócone opakowania, bez względu na to, czy robią zakupy w danym sklepie. Nowe przepisy mają być stosowane do plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów, puszek do 1 litra i szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 litra.
Jak podaje portal dlahandlu.pl, branża handlowa ostro krytykuje słowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które miałoby rozważać możliwość objęcia obowiązkiem zwrotu również jednorazowe opakowania szklane. "Skrajnie nieodpowiedzialne" – tak o pomyśle resortu mówił prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, cytowany przez portal.

Przedstawiciele organizacji od miesięcy alarmują, że system nie jest gotowy nawet w obecnym zakresie.

Ich zdaniem włączenie jednorazowych opakowań szklanych do systemu kaucyjnego wykracza poza unijne dyrektywy, co może prowadzić do chaosu i dodatkowych kosztów dla przedsiębiorców.

– Wdrożenie kolejnej frakcji do obowiązkowej zbiórki jest poza ramami wymogów dyrektywy, czyli mówimy tutaj o tzw. gold plating, czyli nadregulacji – mówiła w rozmowie z portalem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Renata Juszkiewicz.

https://finanse.wp.pl/skrajnie-nieodpowiedzialne-duza-zmiana-dot-odpadow-w-ogniu-krytyki-7194396406152128a

Podatki, daniny, składki. W 2026 r. rząd chce sięgnąć do kieszeni wielu PolakówW 2026 roku Polacy odczują solidny wzrost...
26/08/2025

Podatki, daniny, składki. W 2026 r. rząd chce sięgnąć do kieszeni wielu Polaków
W 2026 roku Polacy odczują solidny wzrost obciążeń podatkowych. Ministerstwo Finansów planuje podwyżki akcyzy na alkohol, tytoń i podatku od napojów słodzonych, podatku od wygranych oraz CIT dla banków.

W 2026 roku Polacy odczują w portfelach falę podwyżek podatków - wynika z analizy blisko 20 projektów nowych przepisów, przeprowadzonej przez money.pl. Podkreślmy, że aby wejść w życie, projekty te muszą jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną i na koniec uzyskać podpis prezydenta Karola Nawrockiego - a to nie jest pewne. Projekty pokazują jednak, jakie plany fiskalne ma rząd i co chce zrobić, by spiąć budżet.

Część obciążeń dotknie konsumentów bezpośrednio. Inne - dotyczące firm - zapewne przełożą się na wyższe ceny usług i produktów, gdyż firmy najpewniej przerzucą rosnące koszty na klientów. Przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem cyfrowego fakturowania w systemie KSeF, co uznawane jest za element uszczelnienia podatkowego. Pracujący na własny rachunek zapłacą też wyższą składkę zdrowotną.

https://www.money.pl/podatki/podatki-daniny-skladki-w-2026-r-rzad-chce-siegnac-do-kieszeni-wielu-polakow-7192034752047872a.html

Afera w sprawie pieniędzy z KPO zatacza kolejne kręgi. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia.Burza wokół Krajowego Plan...
11/08/2025

Afera w sprawie pieniędzy z KPO zatacza kolejne kręgi. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia.

Burza wokół Krajowego Planu Odbudowy nie cichnie. W sprawie zareagowali już politycy rządu i opozycji, prezydent, prokuratura, a nawet Komisja Europejska. Oburzenie wzbudziły nie tylko doniesienia dotyczące absurdalnie brzmiących dotacji dla przedsiębiorców, ale też wypowiedzi niektórych polityków KO, czy fakt, że członkowie ich rodzin znaleźli się na liście osób, które sięgnęły po pieniądze. Prezentujemy przebieg afery punkt po punkcie.

Afera wybuchła na dobre 8 sierpnia. Na stronie internetowej Krajowego Planu Odbudowy pojawiła się mapa, ukazująca przedsiębiorstwa, które otrzymały dotacje z funduszu. Pieniądze miały być przeznaczone na innowacje, tymczasem w ramach "zabezpieczenia przed następstwami ewentualnego kryzysu" sfinansowano z nich m.in. jachty, meble czy zakup wirtualnej strzelnicy, a nawet klub dla swingersów. Informacje te wywołały burzę w sieci.
Afera wokół KPO. Stanowcza reakcja Komisji Europejskiej. "Polska ma obowiązek"
W sprawie zareagowała nawet Komisja Europejska, która domaga się od polskich władz podjęcia działań wyjaśniających w związku z wątpliwościami dotyczącymi przyznawania pieniędzy — podało w sobotę RMF FM.

Żona posła KO z dotacjami z KPO. Polityk zabrał głos
Szybko okazało się, że jedną z firm, która uzyskała wsparcie z budzących kontrowersje dotacji, jest pensjonat prowadzony przez żonę Artura Łąckiego, posła KO z okręgu szczecińskiego. — Wsparcie dla tej branży jest potrzebne, ona nie podniosła się jeszcze po pandemii — przekonywał w rozmowie z Onetem. Odpowiedział na to minister infrastruktury Dariusz Klimczak. — Ten projekt także trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście tego typu firma mogła uzyskać dofinansowanie — stwierdził w TVN24.

Posłanka reaguje na burzę wokół funduszy z KPO. "Połowa moich znajomych dostała"
To nie koniec kontrowersji związanych z politykami KO. — Połowa albo i większość moich znajomych, rodziny bliższej i dalszej też, dostała dofinansowania w ramach HoReCa — przyznała posłanka tej formacji Katarzyna Królak w rozmowie z Polsat News. Odniosła się w ten sposób do wcześniejszych doniesień o dotacji dla żony Łąckiego.

W sobotę wieczorem oficjalne pismo dotyczące dotacji z KPO opublikowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. "Z pełną determinacją sprawdzimy, czy każda złotówka z publicznych pieniędzy jest wykorzystywana tak, jak powinna" — czytamy. W komunikacie wskazano też, kiedy pojawią się wstępne wyniki kontroli.

W całej sprawie pojawił się też nowy wątek. W nocy z soboty na niedzielę internauci zaczęli pokazywać screeny z grup na Facebooku, gdzie rzekomo "powstał cały czarny rynek nacelowany na środki KPO", a niektórzy przedsiębiorcy mieli sprzedawać i kupować firmy mające duże szanse na otrzymanie dotacji. Sprawę skomentowała w rozmowie z Onetem rzeczniczka prasowa PARP Aneta Zielińska-Sroka. — Działania dotyczące ewentualnej sprzedaży firm nie były przedmiotem oceny podczas przyznawania dotacji — przekazała.

wiadomosci.onet.pl/kraj/afera-kpo-jest-stanowcza-reakcja-komisji-europejskiej/8gbwv1g

Środki z Krajowego Planu Odbudowy miały być przeznaczane na jachty, sauny czy solaria - wynika z projektów zgłoszonych d...
10/08/2025

Środki z Krajowego Planu Odbudowy miały być przeznaczane na jachty, sauny czy solaria - wynika z projektów zgłoszonych do programu. O dofinasowanie mieli ubiegać się przedsiębiorcy z branży hotelarstwa i gastronomii. W sieci zawrzało. "To jest taki skandal, że głowa mała" - komentuje Marcelina Zawisza z Razem. "Stawia na nogi bardziej niż poranna kawa" - dodaje europoseł P*S Daniel Obajtek. - Każdy taki przypadek musi być wyjaśniany, ale jednak pamiętajmy o prawdziwym obrazie KPO, czyli środkach, które pomagają modernizować polską gospodarkę - reaguje minister finansów Andrzej Domański.

Jak wynika z pojawiających się informacji, przedsiębiorcy z branży HoReCa mieli zgłaszać się po dofinansowanie wpisując we wnioskach, że ubiegają się o pieniądze m.in. na jachty, solaria, sauny, grę w brydża czy meble do garderoby. W sieci zawrzało. Oburzenia nie kryją przede wszystkim politycy opozycji.

"Stawia na nogi bardziej niż poranna kawa" - napisał były prezes Orlenu, europoseł P*S Daniel Obajtek.

Zbulwersowani są również politycy partii Razem.

"Setki tysięcy złotych na jachty, sauny, maszyny do lodów, platformy do gry w brydża a nawet na wprowadzenie najmu krótkoterminowego - na to idą środki z KPO. To jawne rozkradanie pieniędzy publicznych, które miały iść na innowacje. Szczególnie, że na fabrykę leków już nie wystarczyło. Przecież to jest taki skandal, że głowa mała" - skomentowała Marcelina Zawisza.

Jej partyjna koleżanka Paulina Matysiak dodała: "KPO - tu jest jakby luksusowo"

"Jak informuje rządowa strona: 'KPO to wsparcie, które możesz zobaczyć, kiedy pijesz kawę w kawiarni, czy odpoczywasz w hotelowym lobby'. Kasa idzie na jachty, odżywcze piwo, sauny, usługi cateringu, strefy SPA. Dzień dobry Polsko!" - napisała posłanka Razem.

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-afera-wokol-podzialu-srodkow-z-kpo-fala-komentarzy-minister,nId,22173051

Prawie 4 mln gospodarstw domowych pod ścianą. "Polaków na to nie stać""Pompy ciepła czy kotły na pellet wymagają znaczny...
04/08/2025

Prawie 4 mln gospodarstw domowych pod ścianą. "Polaków na to nie stać"
"Pompy ciepła czy kotły na pellet wymagają znacznych inwestycji początkowych, na które wielu rodzin po prostu nie stać' - alarmuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla w odpowiedzi na przyjęty przez resort klimatu Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Wynika z niego, że wyeliminujemy węgiel z ogrzewania do 2035 roku.

Sprzedawcy węgla (wspomniana PIGSW) przytaczają proste argumenty: według danych szacunkowych, około 3,5-4 milionów gospodarstw domowych w Polsce nadal korzysta z kotłów na paliwa stałe, głównie węglowe, do ogrzewania swoich domów. To blisko jedna trzecia wszystkich gospodarstw w kraju.

Jakby tego było mało, znacząca część rodzin wykorzystujących węgiel do ogrzewania zainwestowała w ostatnich latach niemałe pieniądze w nowoczesne kotły węglowe.

"Plan ten (KPEiK - red.) ignoruje skalę uzależnienia polskich gospodarstw od węgla, problem ubóstwa energetycznego oraz fakt, że wiele rodzin dopiero co poniosło ogromne koszty wymiany starych kotłów na nowoczesne modele 5. klasy (...) i to właśnie te nowoczesne i dopiero co wymienione urządzenia grzewcze, za chwilę znów mają zniknąć" - wylicza wspomniana Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-prawie-4-mln-gospodarstw-domowych-pod-sciana-polakow-na-to-n,nId,8006826

Znów seria pożarów w Polsce. Płoną firmy i hale. Co na to straż i służby?Tylko w lipcu doszło do co najmniej kilku poważ...
01/08/2025

Znów seria pożarów w Polsce. Płoną firmy i hale. Co na to straż i służby?

Tylko w lipcu doszło do co najmniej kilku poważnych pożarów magazynów i hal produkcyjnych polskich firm. Przyczyny bada prokuratura. Wiele z nich budzi podejrzenia i pytania o przyczyny oraz ewentualną dywersję. Służby przestrzegają jednak przed wiązaniem serii pożarów z działalnością obcych wywiadów.

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z co najmniej kilkunastoma głośnymi pożarami obiektów przemysłowych i handlowych w całym kraju. Tylko w lipcu w ogniu stanęły: magazyn z tworzywami sztucznymi w Siemianowicach Śląskich, hala produkcyjno-magazynowa firmy "Folpak" w Mińsku Mazowieckim, ale i hale w Kędzierzynie-Koźlu czy Goli. Płonęły też transformatory w Warszawie i Legionowie, podobnie jak i w poprzednich miesiącach na terenie jednego z zakładów przemysłowych w Szczecinie, czy na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w Olecku.

Ruch warszawskiego metra na początku lipca sparaliżował z kolei pożar tunelu kablowego, w którym znajdowały się przewody odpowiedzialne za zasilanie i sterowanie ruchem pociągów w okolicy stacji metra Racławicka.

https://www.money.pl/gospodarka/znow-seria-pozarow-w-polsce-plona-firmy-i-hale-co-na-to-straz-i-sluzby-7183851459459680a.html

Gigantyczne podwyżki cen ogrzewania w śląskim mieście. Nawet o 90 procent. Mieszkańcy protestują i ślą tysiące petycji d...
31/07/2025

Gigantyczne podwyżki cen ogrzewania w śląskim mieście. Nawet o 90 procent. Mieszkańcy protestują i ślą tysiące petycji do ministerstwa.

Spółdzielnie biją na alarm. Mieszkańcy Rudy Śląskiej za ogrzewanie mogą zapłacić nawet o 90 procent więcej. Zagrożeni podwyżkami są również mieszkańcy innych miejscowości. Powodem jest zakończenie obowiązywania tzw. tarczy energetycznej dla systemowego ciepłownictwa. Mieszkańcy wysłali już kilka tysięcy apeli do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Tymczasem prace nad rozwiązaniem problemu zapowiada minister energii.

Drastyczne podwyżki za ciepło dla mieszkańców Rudy Śląskiej
O widmie drastycznych podwyżek dla mieszkańców ogrzewających domu i mieszkania za pomocą ciepła systemowego informowaliśmy kilka tygodni temu.

- Od lipca większość mieszkańców Rudy Śląskiej za ogrzewanie i ciepłą wodę zapłaci więcej nawet o 90 procent. Dla mieszkania o powierzchni około 60 metrów kwadratowych może to być kilkaset złotych miesięcznie więcej na rachunkach – ostrzegał Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bytomiu.

Jak tłumaczył, dodatkowy roczny wzrost kosztów dla Rudy Śląskiej oszacowano na 90-100 milionów złotych.

https://dziennikzachodni.pl/gigantyczne-podwyzki-cen-ogrzewania-w-slaskim-miescie-nawet-o-90-procent-mieszkancy-protestuja-i-sla-tysiace-petycji-do-ministerstwa/ar/c1p2-27823693

W lipcu Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł do 70,3 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To już kolejny miesiąc ...
30/07/2025

W lipcu Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł do 70,3 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To już kolejny miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik rośnie, zapowiadając wzrost stopy bezrobocia. Eksperci BIEC zwracają uwagę na spadek liczby nowych ofert pracy i mniejszą ochotę firm na rekrutację nowych pracowników. Rośnie także wartość wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało, że w lipcu Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł do 70,3 pkt. z 69,2 pkt. w czerwcu.

"Od grudnia 2024 wskaźnik wzrósł o 4 punkty, a jego spadek odnotowano w tym okresie tylko raz - w lutym. Oprócz czynników koniunkturalnych również zmiany ustawowe będą w najbliższym czasie rzutowały na funkcjonowanie rynku pracy wskutek dostosowania publicznych służb zatrudnienia do zmienionych ram instytucjonalnych. Na przykład od czerwca osoby bezrobotne, w tym również rolnicy, mogą się rejestrować w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (a nie jak dotychczas zameldowania)" - podano w raporcie BIEC.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-spada-liczba-nowych-ofert-pracy-biec-nadchodzi-wzrost-bezrob,nId,8004972

Adres

Warsaw

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Źle się dzieje w państwie Tuskim umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij