26/05/2026
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na terenie Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz Oddziałów Zewnętrznych podjęto szereg inicjatyw z zakresu resocjalizacji i aktywizacji osób pozbawionych wolności.
W ramach programu resocjalizacyjnego "Poznaj miasto Poznań" osadzeni ponownie odwiedzili Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r. Wizyta w tym muzeum to zawsze cenna lekcja o historii i obywatelstwie społecznym. Ekspozycja stała dokumentuje pierwsze w PRL masowe wystąpienie społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej. Na wystawie prezentowanych jest około 200 fotografii ukazujących przyczyny oraz skutki wystąpienia poznańskich robotników. Grupa poznała historię Powstania, jego przebieg oraz historię związaną z wejściem robotników na teren aresztu śledczego. Spotkanie miało niezwykły charakter dla jednego z osadzonych, który na co dzień pracuje w warsztatach Aresztu Śledczego w Poznaniu i przygotowywał oznaczenia grobów uczestników Czerwca 56.
O inicjatywie oznaczeń grobów można było usłyszeć między innymi w TVP Poznań w 18 minucie teleskopu, który dostępny jest w linku poniżej.
https://poznan.tvp.pl/92852434/22042026-godz1830
W ramach tego samego programu resocjalizacji osadzeni wzięli udział w spacerze z przewodnikami Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, poznając historię ul. Święty Marcin. A także odwiedzili Muzeum Sztuk Użytkowych, które mieści się na Górze Przemysława w Poznaniu. Stała wystawa to około 2 tysiące eksponatów związanych z przedmiotami codziennego użytku takimi jak meble, ceramika, szkło artystyczne, broń historyczna. Największym zainteresowaniem cieszył się skarbiec oraz możliwość podziwiania panoramy Poznania z wieży widokowej mieszczącej się na 6 piętrze Muzeum.
Ponownie, dzięki uprzejmości Pana Mikołaja Didenko, który jest pianistą z doświadczeniem w występach przed publicznością, w dniu 15.04.2026r ramach programu resocjalizacyjnego "Uwolnić emocje" pacjenci Oddziału Psychiatrii Sądowej mieli możliwość uczestniczenia w koncercie artysty pt. "Przy dźwiękach pianina". Muzykoterapia, co udowodniono w licznych badaniach, ma wpływ na poprawę nastroju, może zmieszać objawy depresji, redukuje stres i lęk oraz wpiera wszechstronnie terapię.
Na zakończenie koniecznie musimy wspomnieć o kolejnym turnieju piłki nożnej, który został zorganizowany na terenie Oddziału Zewnętrznego w Koziegłowach. W dniu 20.05.2026r., odbył się turniej piłki nożnej, w którym wzięły udział drużyny złożone z osadzonych odbywających kary pozbawienia wolności w zakładzie typu półotwartego. Do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn. Wygrała drużyna reprezentująca Oddział Terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od innych niż alkohol substancji psychotropowych, drugie miejsce zajęła drużyna z pawilonu K, na najniższym stopniu podium stanęła drużyna z Domu Przejściowego. Poza podium znalazły się drużyny z Oddziału Zewnętrznego w Poznaniu oraz z Aresztu Śledczego w Poznaniu.